Wix 51523 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$15.94
10+ In Stock
Ships: Monday May. 18th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 11:30 AM)
Brand: Wix
Stock #: 51523
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809515239
Weight: 1.17 lbs (0.54 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings LF270
- Hastings HF927
- ACDelco PF1224
- Crosland 2039
- Cenex CO2863
- Deutsch D434
- Fleetguard LF3407
- Hastings B7197
- Baldwin B7082
- Baldwin B7197
- Baldwin B7280
- Baldwin BT272
- Fram PH7325
- IPS 41104
- IPS 41109
- Purolator L 20290
- Sakura C-1004
- Sakura C1502
- Sakura C1503
- Sakura C7923
- Security Filters PH2863B
- Woodgate WGL 3407
- Woodgate WGL3528
- Woodgate WGL9160
- Woodgate WGL9161
- Apollo PH2863B
- ASV 0301349
- ASV 0301934
- Baldwin B109
- Baldwin B7273
- BAP Geon 1110100
- BAP Geon 1111902
- Beck/Arnley 0410710
- Beck/Arnley 0418047
- American Parts 92523
- Cam2 PH2863B
- Car Care OF4731
- CARQUEST Premium 85523
- CARQUEST Premium 85523HD
- CARQUEST Premium 94200
- CARQUEST Premium 94253
- CARQUEST Premium 94259
- CARQUEST Premium 94262
- Caterpillar 3I1128
- Cenex CO2865
- CEW 3169001
- Champion Automotive OF423
- Citgo Petroleum PH2863B
- Clark Equipment 6631833
- Clark Equipment 6659329
- Coopers Z 1045
- Crosland 2094
- Daihatsu 1560187309000
- Denyo 0602041214
- Donaldson P502025
- Donaldson P502039
- Donaldson P550163
- Donaldson P550718
- Donaldson P550933
- Facet 2863
- Facet L2863
- Federated PH2863B
- Fleetguard LF3528
- Fleetguard LF3983
- Fram PH2977A
- Fram PH5203
- General Motors 94028863
- General Motors 94217272
- General Motors 94428931
- Grease Monkey GM2863
- Group 7 V290
- Heritage HL2977A
- Heritage HL7325
- Hitachi Construction Machinery 4432663
- Hydra-mac 6200626
- Hyster 1374939
- IAPCO A0290007
- IAPCO OF513
- Ingersoll Rand 54381314
- Isuzu 5-13211-018-0
- Isuzu 5-13211-024-0
- Isuzu 5132110181
- Isuzu 8-94217272-0
- Isuzu 8-94428-931-0
- Isuzu 8-94430-983-0
- Isuzu 8-97049-708-0
- Isuzu 8-97049-708-1
- Isuzu 8942172722
- Isuzu 8943604260
- Isuzu 8944309831
- Isuzu L8970497080
- Isuzu X132010140
- JC Bamford 02/800176
- Japan Filter JO704
- Jiffy Lube HL2977A
- Jiffy Lube HL7317
- Jlg 7023634
- Kendall L2863
- Kobelco LE02P000021
- Kobelco V18944289310
- Kobelco VI8944309831
- Kobelco VI8970497081
- Bantam Division 7309077
- Komatsu 37Z020F104
- Komatsu 37Z02OF104
- Lazorlite L111252
- Lazorlite L111295
- Luberfiner PH 2863-B
- Luberfiner PH2863B-1
- Mann-Filter W 920/34
- Mighty L20290
- Mighty PH2863B
- Minit-Lube PH2863
- Mitsubishi ME004049
- Motorcraft FL795
- NAPA Gold Filters 1523
- Nippon T6737
- OTC 42536003
- Phillips 66 WO1523
- Pronto L2863
- PUREPRO PH2863B
- Purolator PER290
- Repco 1111902
- Repco ROF39
- Ryco Z178
- Ryco Z178A
- Texaco HSO115
- Union C741
- Union UC1001
- Unocal 76 PF2863
- Vera 1001063
- Warner PH2863B
- Warner WPH2863B
- Western Auto 5253059
- Wix 51523
- Worldparts W27374
- Purolator L20290
- CARQUEST Premium 85386
- WIX Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months. This filter traps up to 50% more dirt and contaminants than Protec with the best combination of capacity & efficiency for severe conditions. When applicable, WIX flexible silicone anti-drainback valve protects against dry engine starts past the traditional filter change interval. Laboratory Test Performance per ISO 454812 18 gra
| Height | 4.801 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 20X1.5 MM |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 360 |
| Bypass Relief Valve Setting | 13-19 |
| Flow Rate | 9-11 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.670 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | B |
| Micron | 21.00 |
| BetaRatio | 2/20=6/20 |
| UPC | 765809515239 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.17 lbs (0.54 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 4.9" (12.4 cm) |
1 Year Warranty