Fram PH2977A Engine Oil Filter
FRAM, PH2977A, Oil Filter
$20.47
$14.76
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: PH2977A
Condition: New
Made in USA
UPC: 009100381132
Weight: 1.22 lbs (0.56 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mighty L10101
- Chrysler T1348023
- Hastings LF410F LF510
- ACDelco PF2254
- Luberfiner PH2008
- Cam2 C4476
- Ford 96JV-6714-AA XW4Z-6731-BA
- Hastings LF510
- Ford 96JV-6714-AA
- Ford XW4Z-6731-BA
- Hastings LF270
- ACDelco PF1409
- Cenex CO2801
- Crosland 2063
- Deutsch D401
- Evergard E2801
- K&N HP-2007
- Hastings B7197
- Casite CF2977
- Grease Monkey GM2977
- Jiffy Lube JL253
- Trust PH2872A
- Baldwin B7082
- Donaldson P550718
- Fleetguard LF3528
- Fleetguard LF3983
- General Motors 94217272
- Jiffy Lube HL2977A
- Minit-Lube PH2863
- Wix 51523
- Parts Plus PH2801
- Warner PH2801
- Baldwin B1446
- Champion OF423
- Champ PH2863B
- Luberfiner PH2863B
- Quaker State L20253
- Shell L20253
- Luberfiner PH2801
- Beck/Arnley 0410707
- Beck/Arnley 0418054
- Vera 10-01071
- ITM 11-11901
- ITM 11-17201
- ITM 1111901
- ITM 1117201
- NAPA 1324
- Isuzu 8-94217-272-0
- CARQUEST 85324
- Big A 92324
- IAPCO A-0227-001
- Installer Edge AL2977A
- Autopar FE278
- Lazorlite L11-1295
- Group 7 L20253
- Kralinator L245
- Lee LF-2872
- Fleetrite LFR-83528
- Unocal 76 OF1324
- Shell OF253
- Master Parts PH-2811
- Master Parts PH-2872
- Master Parts PH-2872A
- STP PH2863B
- Marathon PH2872
- Warner PH2872
- Champ PH2872A
- Grand Prix PH2872A
- Quaker State PO-126
- FVP R1523
- Valvoline VO-35
- Phillips 66 WO1324
- Beck/Arnley 0410707
- Beck/Arnley 0418054
- Vera 1001071
- Ford 96JV6714AA
- IAPCO A0227001
- K&N HP2007
- Lazorlite L111295
- Valvoline VO35
- Ford XW4Z6731BA
- Security Filters PH2872A
- Car Care OF2977
- Mighty L20253
- Minit-Lube PH2872
- Bosch 3401
- Parts Master 61626
- Purolator L20253
- STP Filters PH2863B
- Warner Filters PH2801
- Factory Motor Parts R1523
- Warner Filters PH2872
- ITM Autoparts 11-11901
- International Parts Service 4-1103
- Girling F6550
- Melroe Bobcat 6659329
- Champion Filters OF423
- ITM Autoparts 11-17201
- ITM Autoparts 1111901
- ITM Autoparts 1117201
- Letourneau PH2872
- Girling F6609
- Wako LO-124K
- Filters Inc OF2977
- Motorcraft FL-794
- Motorcraft FL794
- Engineered for use with synthetic or conventional motor oils
- Filter media is a blend of fiber and resin that captures 95%€¯of the dirt particles
- Proven protection for up to 10,000 miles
- The perfect balance of dirt-trapping efficiency and dirt-holding capacity
- FRAM Extra Guard© oil filters deliver advanced engine protection for everyday drivers who perform routine oil changes at OE (original equipment) recommended intervals. Equipped with SureGrip© technology, FRAM Extra Guard© oil filters provide a non-slip surface allowing for easy install and removal. _x000D__x000D_ The silicone anti-drain back valve ensures safe engine startups, extending the life of the oil filter for up to 10,000 miles.
| Attachment Type | Spin-On |
| Filter Media Material | Cellulose/Synthetic Blend |
| Filter Type | Spin-On Canister |
| Gasket Inside Diameter | 3.140 |
| Gasket Outside Diameter | 3.470 |
| Gasket Thickness | 0.220 |
| Gasket Type | Base |
| Grade | Advanced |
| Grade Type | Regular |
| Height | 3.838 |
| Inlet Type | Threaded |
| Inside Thread Diameter | M20X1.5 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Outside Diameter | 3.719 |
| Replacable Filter | Yes |
| Reusable | No |
| Thread Size | Metric |
| UPC | 009100381132 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.22 lbs (0.56 kg) |
| Package Length: | 3.9" (9.9 cm) |
| Package Width: | 3.9" (9.9 cm) |
| Package Height: | 5.5" (14 cm) |
1 Year Warranty