Baldwin B7197 Engine Oil Filter
LUBE SPIN-ON
$29.81
Out of Stock
Brand: Baldwin
Stock #: B7197
Condition: New
Made in USA
UPC: 00791440064034
Weight: 1.13 lbs (0.51 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
| Height | 3.84375 |
| Height (mm) | 97.6 |
| Fits | Ingersoll-Rand Compressors, Engines |
| Outside Diameter 1 | 3.6875 |
| Outside Diameter 1 (mm) | 93.7 |
| Replaces | Ingersoll-Rand 54381314 |
| Contains | Anti-Drainback Valve;14 PSID By-Pass Valve |
| Integral Gasket | [1] Included |
| Thread | M20 x 1.5 |
| UPC | 00791440064034 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.13 lbs (0.51 kg) |
| Package Length: | 3.9" (9.9 cm) |
| Package Width: | 3.9" (9.9 cm) |
| Package Height: | 4.3" (11 cm) |