Wix 46084 Air Filter
WIX Air Filter
$11.43
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46084
Condition: New
UPC: 765809460843
Weight: 0.67 lbs (0.31 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N E-1923
- Hastings AF874
- Promotive AF3591
- ACDelco A1113C
- Cenex CA611
- ACDelco A1113CF
- Atlas (Canada) A100
- Auto Extra 61946084
- Auto Pride Filters CFA3814AP
- Autopart International 5000202690
- Autopro 4084
- Baldwin PA2158
- American Parts 94084
- Bravo BA3591
- Cam2 AF611
- Canadian Tire 2330822
- CARQUEST Premium 88084
- CARQUEST Standard BA3591
- CARQUEST Standard R88084
- Casite CFA3814
- Champion Automotive AF424
- Champion Filters CAR3814
- Champion Filters 72651
- Mopar 04288009
- Mopar 4288009
- Mopar 4288899
- Mopar L33
- Citgo Petroleum CA3591
- Deutsch A182
- Donaldson P607310
- Driveworks DW33591
- Dynalife CNA3814
- ECOGARD XA3591
- Evergard EA3591
- Facet A3814
- Federated AF611
- Federated AF874F
- Filtron AE 367
- Firestone Ride-Rite CF3814
- Fleetguard AF4712
- Fram 4288009
- Fram CA3814
- Gonher GA3814
- Continental Elite A3814
- Grease Monkey GMA3814
- Group 7 VA3591
- Heritage HA3814
- Inducontro AA1139
- Interfil F38A14
- Jiffy Lube A33591
- Jiffy Lube HA3814
- Jiffy Lube JLA3591
- K Mart KA85
- K Mart MPA85
- Kendall A3814
- Kendall KA35
- Kralinator LA45
- Luberfiner AF611
- Mann-Filter MA1067
- Meijer MA54
- MicroGard GA33591
- MicroGard MGA3814
- MicroGard MGA46084
- Mighty A3814
- Mileguard MA3814
- Minit-Lube A3814
- Motorcraft FA1086
- Motorcraft FA1795
- NAPA Gold Filters 6084
- NAPA ProSelect Filters 26084
- NASCAR Select NA4003
- Nationwise NW3814
- Parts Plus AF611
- Parts Master 66084
- Pennzoil PZA134
- Pentius PAB3814
- Performax PA134
- Performax SHA63
- Phillips 66 PA3591
- Pit Stop PSA35
- Power Flo SA33591
- Precision Tune AF3814
- Premium Guard PA3591
- Prime Guard Filters PAF3591
- Pro-Tec 230
- Pro-Gauge PGA3591
- Professionals Choice QA3591
- Pronto PA3591
- Pronto PA3814
- PUREPRO A3591
- Purolator A33591
- Purolator AF3591
- Quaker State QSA3814
- Sears TPA62
- Security Filters SA3591
- Service Champ AF3591
- Service Pro MA3591
- Shell SA63
- Specialist's Choice OPA3591
- Sunoco A64
- Texaco TA63
- Texaco TA63B
- Tires Plus CF3814
- Trust AF611
- Unocal 76 856
- WALMI WA3814
- Warner AF611
- Warner WAF611
- Western Auto 7455926
- Western Auto 7459738
- Wix 46084
- Wix Europe WA6607
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 2.25 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 5.687 |
| Outer Diameter Bottom | 7.187 |
| Outer Diameter Top | 8.765 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 60 |
| OvalShaped | 1 |
| UPC | 765809460843 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.67 lbs (0.31 kg) |
| Package Length: | 9" (22.9 cm) |
| Package Width: | 2.3" (5.7 cm) |
| Package Height: | 10.8" (27.3 cm) |
1 Year Warranty