Fram CA3814 Air Filter
FRAM, CA3814, Air Filter
$17.12
$11.74
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: CA3814
Condition: New
UPC: 009100502247
Weight: 0.75 lbs (0.35 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mighty A63381
- Fleetguard AF1788
- ACDelco A1164C
- Hastings AF925
- Nelson 70016S
- Autoedge AE6395
- Cam2 CA4468
- Cenex CA3510
- Volvo 1110903
- K&N E-1923
- Chrysler 4288899
- Hastings AF874
- Promotive AF3591
- ACDelco A1113C
- Cam2 CA3591
- Cenex CA611
- Autopro 4084
- Baldwin PA2158
- Casite CFA3814
- Deutsch A182
- Donaldson P607310
- Evergard EA3591
- Fleetguard AF4712
- Grease Monkey GMA3814
- Group 7 VA3591
- Jiffy Lube A33591
- Jiffy Lube HA3814
- Jiffy Lube JLA3591
- Kendall A3814
- Kralinator LA45
- Luberfiner AF611
- Parts Plus AF611
- Pit Stop PSA35
- Power Flo SA33591
- Premium Guard PA3591
- Pro-Tec 230
- Professionals Choice QA3591
- Purolator A33591
- Quaker State QSA3814
- Service Pro MA3591
- Trust AF611
- Unocal 76 856
- Warner AF611
- Wix 46084
- Amsoil TS40
- General Motors 25097004
- Silverline 26084
- VIPER 3814
- Chrysler 4288009
- Sears 45852
- Wix 46084MP
- NAPA 6084
- Rockhill 66084
- Western Auto 74-5973-8
- CARQUEST 88084
- Big A 94084
- Atlas A-100
- Flag A-3814
- Sunoco A-64
- Econo-lube A33591
- Goodyear A3814
- Autopar AC243
- Installer Edge AE3814
- Precision Tune AF-3814
- Master Parts AF-611
- Delphi AF1065
- Champion AF424
- Champ AF611
- Lee AF611
- Grand Prix AF611
- IAPCO AF982
- Lee AFL-611
- Fleetrite AFR-84712
- Sieg AS3814
- CARQUEST BA3591
- Firestone CF-3814
- Defense DA3814
- Motorcraft FA-1086
- Grease Monkey GMA33591
- Mann-Filter MA 1067
- MOBIL MA3591
- Performax PA-134
- Pronto PA-3814
- Pit Stop PA3591
- Pennzoil PZA-134
- STP SA3814
- Shell SHA63
- Havoline TA-63
- John Deere TY22055
- Valvoline VA-67
- Valvoline VA67
- Western Auto 7459738
- Sunoco A64
- Precision Tune AF3814
- Motorcraft FA1086
- Performax PA134
- Pronto PA3814
- Pennzoil PZA134
- Ensures maximum airflow to prevent engine wear
- Installs quickly in as little as 5 minutes
- Protects up to 12 months or 12,000 miles
- Keep your engine running smoothly by preventing damaging particles from entering your vehicle€™s engine
- FRAM Extra Guard© engine air filters are engineered to protect your engine from harmful contaminants. Replacing an air filter with FRAM Extra Guard can help improve horsepower, acceleration, and engine performance. To prevent engine wear, FRAM recommends changing your air filter every 12 months.Â
| Filter Media Material | Cellulose |
| Flexible or Rigid | Flexible |
| Grade | Advanced |
| Height | 2.234 |
| Inside Diameter (Major) | 7.203 |
| Inside Diameter (Minor) | 5.703 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Outside Diameter (Major) | 8.781 |
| Outside Diameter (Minor) | 7.203 |
| Replacable Filter | Yes |
| Universal or Specific Fit | Specific |
| UPC | 009100502247 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.75 lbs (0.35 kg) |
| Package Length: | 9.1" (23.1 cm) |
| Package Width: | 7.5" (19.1 cm) |
| Package Height: | 2.5" (6.3 cm) |
1 Year Warranty