Wix 46024 Air Filter
WIX Air Filter
$14.58
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46024
Condition: New
UPC: 765809460249
Weight: 1.17 lbs (0.54 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N E-2820
- ACDelco A748C
- Cenex CA868
- Fram CA2719B
- Wix 46024
- Toyota 1780141090
- Auto Extra 61942077
- CARQUEST Standard R87077
- Federated PA124F
- Jiffy Lube A40124
- Jiffy Lube JLA124
- Jiffy Lube JLA125
- MicroGard MGA2719B
- MicroGard MGA42077
- NAPA ProSelect Filters 22077
- Parts Master 62077
- Premium Guard PA124
- Pro-Tec 227
- PUREPRO A124
- Savara SA 723
- Performax PA124
- Air Refiner ARP4105
- Altrom Group 3602410
- Apollo AF123
- Atlas (Canada) A72
- Auto Pride Filters CFA2719AP
- Baldwin PA2065
- BAP Geon 1101502
- BAP Geon 1101503
- BAP Geon 1101513
- Beck/Arnley 0420646
- Beck/Arnley 0420943
- Car Care AF2719
- CARQUEST Premium 88024
- Casite CFA2719
- Caterpillar 3I1026
- CEW 3074005
- Champion Automotive AF26
- Champion Filters CAR2719B
- Mopar 0AC00217
- Mopar F00AF123
- Mopar L570
- DENSO 1432099
- Deutsch A1230
- Donaldson P524397
- ECOGARD XA124
- Facet 2719
- Federated AF123
- Federated AF502F
- Filtron AR 289
- Firestone Ride-Rite CF2719
- Flag Filters A2719
- Fleetguard AF485
- Fram CA2719
- General Motors 8997872
- General Motors 8997873
- Gonher GA2719
- Gonher GA2719B
- Continental Elite A2719
- Grease Monkey GMA2719
- Hastings AF502
- Heritage HA2719B
- IAPCO A0161005
- IAPCO AF185
- IPS 45096
- Japan Parts FA-210S
- Jiffy Lube HA2719B
- K Mart KA59
- Kendall KA30
- Kralinator LA809
- Lazorlite DT176
- Lazorlite L113298
- Lazorlite L113301
- Luberfiner AF123
- MFI CA3240
- Mighty A2719
- Mighty A2719B
- Mileguard MA2719B
- Minit-Lube AF340
- Motorcraft FA987
- NAPA Gold Filters 6024
- Nelson 84591S
- Nu-Tech N0200
- OMNIPARTS 922010063
- Parts Plus AF123
- Pennzoil PZA113
- Pennzoil PZA194
- Performax PA194
- Phillips 66 PA2719
- Pro-Bilt PBA123
- Promotive AF124
- Pronto PA2719
- Pronto PA2719B
- Quaker State QSA2719
- Quaker State QSA2719B
- Quaker State QSA3300
- Repco 1101502
- Repco RAF122
- Bosch 73212
- Bosch AF212
- Ryco A240X
- Sakura A-1110
- Savara SA720
- Security Filters AF123
- Shell SA56
- Shell SHA33
- Sofima S 8280 A
- Tecnocar A828
- Tecnocar A95
- Texaco TFA16
- Texaco TFA16B
- Toyota 1780141050
- Toyota 178014109083
- Trust AF123
- UFI 27.745.00
- Unocal 76 123
- Vera 1100262
- WALMI WA2719
- Western Auto 5254370
- Western Auto 7454838
- Western Auto 7460330
- Wix Europe WA6466
- Woodgate WGA578
- Worldmark 01126661
- Worldparts W27583
- Toyota 1780141050
- Toyota 1780141090
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 2.000 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 9.437 |
| Outer Diameter Bottom | 12.125 |
| Outer Diameter Top | 12.125 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 190 |
| UPC | 765809460249 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.17 lbs (0.54 kg) |
| Package Length: | 14" (35.6 cm) |
| Package Width: | 2.8" (7 cm) |
| Package Height: | 14" (35.6 cm) |
1 Year Warranty