Fram CA2719B Air Filter
FRAM, CA2719B, Air Filter
$20.52
$14.08
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: CA2719B
Condition: New
Made in USA
UPC: 10009100501919
Weight: 1.3 lbs (0.6 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Purolator A53256
- K&N 33-2014
- Mighty A3903
- ACDelco A875C
- Cam2 CA4346
- Cenex CA875
- Deutsch A187 A532
- Deutsch A532
- Fleetguard AA2912
- MPA 3613
- K&N E-2820
- ACDelco A748C
- Cenex CA868
- Crosland 755
- Purolator A40124
- Wix 46024
- Toyota 1780141090
- Bosch 5453WS
- Bravo BA124
- Cam2 CA123
- Evergard EA124
- Group 7 VA124
- Jiffy Lube A40124
- Jiffy Lube JLA125
- Luberfiner AF584
- MicroGard MGA2719B
- Minit-Lube AF123
- Parts Plus AF584
- Pit Stop PSA17
- Power Flo SA40124
- Premium Guard PA124
- Professionals Choice QA124
- Bosch 73213
- Sears 45275
- Valu-test V3077
- Amsoil LT72
- Baldwin PA2065
- Casite CFA2719
- Deutsch A1230
- Donaldson P524397
- Fleetguard AF485
- General Motors 8997872
- Hastings AF502
- IAPCO AF185
- Jiffy Lube HA2719B
- Kralinator LA809
- Minit-Lube AF340
- Nelson 84591S
- Phillips 66 PA2719
- Promotive AF124
- Quaker State QSA3300
- Shell SHA33
- Toyota 1780141050
- Trust AF123
- Unocal 76 123
- Lazorlite L11-3280
- Toyota 0013000013
- Beck/Arnley 0420943
- Vera 11-00262
- Grease Monkey 1100009
- ITM 1101502
- DENSO 1432099
- Toyota 178014105083
- Silverline 22077
- Goodyear 2224597
- NAPA ProSelect Filters 26024
- VIPER 2719B
- Air Refiner 27779
- Autopro 4024
- Sears 45838
- NAPA 6024
- Western Auto 74-6033-0
- CARQUEST 88024
- CARQUEST 88154
- Big A 94024
- Big A 94154
- IAPCO A-0161-005
- Flag A-3300
- Goodyear A2719
- Econo-lube A40124
- Autopar AC217
- Installer Edge AE2719
- Installer Edge AE2719B
- Master Parts AF-123
- Precision Tune AF-2719
- OE+ AF-5825
- Lee AF123
- Warner AF123
- Grand Prix AF123
- Champion AF26
- Champ AF584
- Lee AFL-124
- Fleetrite AFR-8485
- Air Refiner ARP-4105
- CARQUEST BA124
- Dynalife CNA-2719
- Defense DA2719B
- Motorcraft FA-584R
- Motorcraft FA-987
- MEDCO FAF-124
- Grease Monkey GMA40124
- Lazorlite L11-3301
- Lazorlite L11-3344
- Lazorlite L11-3441
- Lazorlite L11-3476
- Mann-Filter MA 1063
- MOBIL MA124
- MEDCO MAF-124
- Pronto PA-124
- Performax PA-194
- Pennzoil PZA-194
- STP SA3300
- Amsoil TS72
- Valvoline VA-22
- Valvoline VA-61
- Valvoline VA22
- Valvoline VA61
- WALMI WA-2719
- Beck/Arnley 0420943
- Vera 1100262
- DENSO 1432099
- Toyota 1780141050
- Toyota 1780141090
- Western Auto 7460330
- IAPCO A0161005
- Precision Tune AF2719
- Fleetrite AFR8485
- Air Refiner ARP4105
- Motorcraft FA584R
- Motorcraft FA987
- Lazorlite L113280
- Lazorlite L113301
- Lazorlite L113344
- Lazorlite L113441
- Lazorlite L113476
- Pronto PA124
- Performax PA194
- Pennzoil PZA194
- WALMI WA2719
- Ensures maximum airflow to prevent engine wear
- Installs quickly in as little as 5 minutes
- Protects up to 12 months or 12,000 miles
- Keep your engine running smoothly by preventing damaging particles from entering your vehicle€™s engine
- FRAM Extra Guard© engine air filters are engineered to protect your engine from harmful contaminants. Replacing an air filter with FRAM Extra Guard can help improve horsepower, acceleration, and engine performance. To prevent engine wear, FRAM recommends changing your air filter every 12 months.Â
| Filter Media Material | Cellulose |
| Flexible or Rigid | Flexible |
| Grade | Advanced |
| Height | 2.016 |
| Inside Diameter | 9.390 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Outside Diameter | 12.203 |
| Replacable Filter | Yes |
| Universal or Specific Fit | Specific |
| UPC | 10009100501919 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.3 lbs (0.6 kg) |
| Package Length: | 13" (33 cm) |
| Package Width: | 2.6" (6.5 cm) |
| Package Height: | 12.1" (30.8 cm) |
1 Year Warranty