Wix 42096 Air Filter
WIX Air Filter
$19.54
10+ In Stock
Ships: Today, May. 14th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 42096
Condition: New
UPC: 765809420960
Weight: 2.09 lbs (0.95 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF809
- Citgo Petroleum AF697
- K&N E-1690
- Cam2 CA3181
- Mighty A3492
- ACDelco A697C
- ACDelco A697CF
- Air Refiner ARP644
- Amsoil EAA25
- Apollo AF697
- Atlas (Canada) A67
- Auto Extra 61942096
- Auto Pride Filters CFA3492AP
- Autopart International 5000202770
- Autopro 3096
- Autovalue 23492
- Baldwin PA2079
- Bravo BA3181
- Canadian Tire 2330090
- Car Care AF3492
- CARQUEST Premium 87096
- CARQUEST Standard BA3181
- CARQUEST Standard R87096
- Casite CFA3492
- Casite CFA809
- Caterpillar 3I1003
- Cenex CA909
- Champion Automotive AF27
- Champion Filters CAR3492
- Mopar 83200057
- Mopar L569
- Citgo Petroleum CA3181
- Deutsch A1410
- Donaldson P524373
- Driveworks DW63181
- Dynalife CNA3492
- ECOGARD XA3181
- Evergard EA3181
- Facet 3492
- Federated AF697
- Federated AF809F
- Federated PA3181F
- Firestone Ride-Rite CF697
- Flag Filters A3492
- Fleetguard AF1628
- Fleetrite AFR81626
- Fleetrite AFR81628
- Fram CA3492
- Fred's FA697
- Generac 0F5419
- Generac F5419
- General Motors 8996093
- General Motors 8997189
- Gonher GA3492
- Continental Elite 2224587
- Continental Elite A3492
- Grease Monkey GMA3492
- Group 7 VA3181
- Heritage HA3492
- Inducontro AA1153
- Jiffy Lube A63181
- Jiffy Lube HA3492
- Jiffy Lube JLA3181
- John Deere TY15439
- K Mart KA28
- K Mart KA68
- K Mart MPA28
- Kendall A3492
- Kralinator LA958
- Luberfiner AF697
- Luberfiner AF697-1
- Meijer MA34
- MicroGard GA63181
- MicroGard MGA3492
- MicroGard MGA42096
- Mileguard MA3492
- Minit-Lube AF697
- Motorcraft FA705
- NAPA Gold Filters 2096
- NAPA ProSelect Filters 22096
- Nationwise NW3492
- Nelson 84558N
- Nu-Tech N0405
- Parts Plus AF697
- Parts Master 62096
- Pennzoil PZA120
- Pentius PAB3492
- Phillips 66 PA3181
- Power Flo SA63181
- Premium Guard PA3181
- Pro-Tec 207
- Pro-Gauge PGA3181
- Professionals Choice QA3181
- Promotive AF3181
- Promotive AF697
- Pronto PA3181
- Pronto PA3492
- PUREPRO A3181
- PureZone 9-42096
- Purolator A63181
- Purolator AF3181
- Quaker State QSA3492
- Road-x MAF3150
- Sears 45315
- Sears T18
- Sears TPA18
- Security Filters AF644
- Security Filters AF697
- Service Champ AF3181
- Shell SA46
- Specialist's Choice OPA3181
- Sunoco A41
- Technolab T5204373
- Texaco TA47D
- Texaco TA47DB
- Trust AF697
- Valu-test 41281
- Valu-test V3096
- WALMI WA3492
- Warner AF697
- Warner WAF697
- Western Auto 7454457
- Western Auto 7459761
- Wix 42096
- Woodgate WGA685
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 4.056 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 11.625 |
| Outer Diameter Bottom | 13.875 |
| Outer Diameter Top | 13.875 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | B |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 345 |
| UPC | 765809420960 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 2.09 lbs (0.95 kg) |
| Package Length: | 15" (38.1 cm) |
| Package Width: | 4.3" (10.8 cm) |
| Package Height: | 15" (38.1 cm) |
1 Year Warranty