Fram CA3492 Air Filter
FRAM, CA3492, Air Filter
$19.52
$13.39
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: CA3492
Condition: New
UPC: 009100501431
Weight: 1.37 lbs (0.63 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N E-1440
- Deluxe Walker AF-279
- Hastings AF160
- ACDelco A1410C
- Wix 42285
- Luberfiner AF7912
- Crosland 8029
- Fleetguard AF25599
- Volvo 3528093-2
- Hastings PA2073
- ACDelco A644C
- Cenex CA6440
- K&N E-1690
- Cam2 CA3181
- Wix 46096
- NAPA 6096
- ACDelco A697C
- Amsoil EAA25
- Autopro 3096
- Baldwin PA2079
- Bravo BA3181
- Casite CFA3492
- Deutsch A1410
- Donaldson P524373
- Fleetguard AF1628
- General Motors 8996093
- General Motors 8997189
- Group 7 VA3181
- Jiffy Lube A63181
- Jiffy Lube HA3492
- Jiffy Lube JLA3181
- John Deere TY15439
- Kralinator LA958
- Luberfiner AF697
- MicroGard MGA3492
- Minit-Lube AF697
- NAPA ProSelect Filters 22096
- Nelson 84558N
- Parts Plus AF697
- Parts Master 62096
- Phillips 66 PA3181
- Power Flo SA63181
- Premium Guard PA3181
- Pro-Tec 207
- Professionals Choice QA3181
- Promotive AF3181
- Purolator A63181
- Quaker State QSA3492
- Sears 45315
- Trust AF697
- Valu-test 41281
- Valu-test V3096
- Warner AF697
- Wix 42096
- Valu-test 4954
- Sears 45334
- Baldwin PA2073
- Deutsch A1500
- Fleetguard AF1985
- General Motors 8996118
- Kralinator LA899
- Luberfiner AF644
- Nu-Tech N2505
- Warner AF644
- NAPA 2096
- Silverline 22096
- Goodyear 2224587
- Air Refiner 27681
- Air Refiner 27682
- VIPER 3492
- Cruisemaster 355D
- Rockhill 62096
- Unocal 76 697
- CARQUEST 87096
- CARQUEST 88096
- Big A 93096
- Big A 94096
- Flag A-3492
- Sunoco A-41
- Atlas A-67
- Goodyear A3492
- Promotive A63181
- Shell A63181
- MOBIL A63181
- ACDelco A644CK
- ACDelco A697CK
- Autopar AC209
- Autopar AC73
- Installer Edge AE3492
- Jiffy Lube AE3492
- Master Parts AF-697
- Champion AF27
- Champ AF644
- Deutsch AF644
- Grand Prix AF644
- Champ AF697
- Marathon AF697
- Lee AFL-697
- Fleetrite AFR-81628
- Fleetrite AFR-81985
- Air Refiner ARP-644
- Air Refiner ARP-644HD
- Dynalife CNA-3492
- Defense DA3492
- Motorcraft FA-705
- Gulf GF-355D
- Fleetrite GMA63181
- Amsoil LT25
- MEDCO MAF-3150
- Performax PA-120
- Pronto PA-3181
- Pronto PA-3492
- Pennzoil PZA-120
- STP SA3492
- Havoline TA-47D
- Amsoil TS25
- Valvoline VA-45
- Valvoline VA45
- WALMI WA-3492
- Wal-Mart WAF-697
- Volvo 35280932
- Sunoco A41
- Fleetrite AFR81628
- Air Refiner ARP644
- Air Refiner ARP644HD
- Dynalife CNA3492
- Motorcraft FA705
- Performax PA120
- Pronto PA3181
- Pronto PA3492
- Pennzoil PZA120
- WALMI WA3492
- Ensures maximum airflow to prevent engine wear
- Installs quickly in as little as 5 minutes
- Protects up to 12 months or 12,000 miles
- Keep your engine running smoothly by preventing damaging particles from entering your vehicle€™s engine
- FRAM Extra Guard© engine air filters are engineered to protect your engine from harmful contaminants. Replacing an air filter with FRAM Extra Guard can help improve horsepower, acceleration, and engine performance. To prevent engine wear, FRAM recommends changing your air filter every 12 months.Â
| Filter Media Material | Cellulose |
| Flexible or Rigid | Flexible |
| Grade | Advanced |
| Height | 3.976 |
| Inside Diameter | 11.693 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Outside Diameter | 13.819 |
| Replacable Filter | Yes |
| Universal or Specific Fit | Specific |
| UPC | 009100501431 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.37 lbs (0.63 kg) |
| Package Length: | 14" (35.6 cm) |
| Package Width: | 4.2" (10.6 cm) |
| Package Height: | 14" (35.7 cm) |
1 Year Warranty