Wix 42285 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$18.43
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 42285
Condition: New
Made in Poland
UPC: 765809422858
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Wix 42285
- Fleetguard AF25599
- ACDelco A3006C
- Luberfiner AF5858
- Crosland 8007
- Hastings AF1094
- K&N 33-2737
- Mighty A35252
- Fram CA5522
- Kralinator LA1728
- Baldwin PA4126
- Service Champ AF5252
- Mann-Filter C 26 126
- Filtron AP 129/2
- Warner WAF5858
- Parts Plus AF5858
- Land Rover ESR 1445
- Heritage HA5522
- Pentius PAB5522
- NAPA Gold Filters 2285
- Premium Guard PA5252
- PUREPRO A5252
- ACDelco PC 2278 E
- BluePrint Engines ADJ 132210
- BluePrint Engines ADJ132209
- BluePrint Engines ADJ132210
- BluePrint Engines ADJ132218
- BluePrint Engines ADJ132219
- ASAS HF 8240
- Japan Parts 20-0L-L03
- Autopart International 5000204052
- Beck/Arnley 0421579
- American Parts 93285
- Bosch 1 457 433 547
- CARQUEST Premium 87285
- Champion CAF100690P
- Champion U 690
- Champion U 690/606
- Champion Filters CAP5522
- Citgo Petroleum AF5858
- Coopers AG 1103
- Delphi AF20031
- Hengst E776L
- Inducontro AA1190
- Japan Parts FA-L03
- Japan Parts FA-L03S
- Japan Parts JFA-L03
- Luberfiner AF5252
- MAHLE LX 622
- MAHLE LX 821
- Meyle 45-14 321 0001
- Micronair AF441
- Mighty AF5858
- Motaquip VFA 724
- Motaquip VFA 770
- Mueller PA201
- PBR AI-5133
- Purflux A323
- Purolator A 35252
- Purolator A 37716
- Repco RAF137
- Ryco A1360
- Sakura A-4901
- Sofima S 0503 A
- Tecnocar A201
- UFI 30.050.00
- Unipart Automotive GFE 2267
- Universal Filter Italiana (UFI) 3005000
- Volkswagen 058 113 843
- Warner AF5858
- Wix Europe WA6552
- Woodgate WGA1554
- Purolator A35252
- Purolator A37716
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 10.374 |
| Width | 7.972 |
| Height | 2.309 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 320 |
| UPC | 765809422858 |
| Origin Country: | PL |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 10.5" (26.7 cm) |
| Package Width: | 3" (7.6 cm) |
| Package Height: | 10.5" (26.7 cm) |
1 Year Warranty