Wix 57099 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$13.27
10+ In Stock
Ships: Today, May. 15th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 57099
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809570993
Weight: 0.91 lbs (0.41 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings LF509
- ACDelco PF454
- K&N HP-1011
- Wix 57099
- Fram PH8873
- Purolator L15313
- ECOGARD X5313
- Pennzoil HPZ52
- Service Pro M5313
- ACDelco PF454CL
- ACDelco PF454F
- Auto Extra 61857099
- Auto Extra 61857099MP
- Auto Pride Filters CF509AP
- Autopart International 5001202781
- Baldwin B1438
- Bosch 3322
- Bosch D3322
- CARQUEST Premium 84099
- CARQUEST Premium 84099HD
- CARQUEST Standard B5313
- CARQUEST Standard B5313MP
- CARQUEST Standard R84099
- CARQUEST Standard R84099MP
- Casite CF225
- Casite CF509
- Champion Filters COS8873
- Champion Filters CL8873
- Citgo Petroleum C49
- Citgo Petroleum C5313
- DENSO 1502053
- Donaldson P550507
- Driveworks DW5313
- ECOGARD S5313
- Factory Motor Parts R7099
- Federated LF509F
- Firestone Ride-Rite PH454
- Firestone Ride-Rite TF454
- Fleetguard LF16109
- Fram FP8873
- Fram PH8873FP
- Fram FD8873
- FVP Filters R7099
- Factory Value R7099
- General Motors 12708762
- General Motors 25324052
- General Motors 25325042
- General Motors 26324057
- Gonher GP408
- Group 7 V5313
- Heritage HL8873
- Jlg 106498
- Jlg 70010834
- Jlg 7027965
- Kohler GM16703
- Kralinator L370
- Luberfiner PH454
- Luberfiner PH454-1
- Magneti Marelli 1AML00013A
- Mann-Filter ML1026
- Brunswick Mercruiser 35866340K01
- Brunswick Mercruiser 35866340Q02
- Brunswick Mercruiser 35866340Q03
- MicroGard GL15313
- MicroGard MGL8873
- MicroGard MGL57099
- microGreen MG4003
- Mighty M454
- Mileguard MO8873
- NAPA Gold Filters 7099
- NAPA Platinum Filters 47099
- NAPA ProSelect Filters 27099
- NAPA ProSelect Filters 27099MP
- NAPA Silver Filters 37099
- NAPA NASCAR Select Filters 97099
- Parts Plus PH454
- Parts Master 67099
- Parts Master 67099BP
- Pennzoil PZ52
- Pentius PLB8873
- Performax PO52
- Pit Stop PSL47
- Power Flo SL15313
- Premium Guard PG5313
- Premium Guard PG5313F
- Prime Guard Filters POF5313
- Pro-Tec 175
- Pro-Tec PTL57099MP
- Promotive PH5313
- Promotive PH5313BP
- Pronto PO5313
- Pronto PO8873
- PUREPRO L5313
- PureZone 8-57099
- PurolatorONE PL15313
- Purolator Synthetic PSL15313
- Purolator TECH TL15313
- Quaker State QS8873
- Royal Purple 10454
- Shell SH45
- Sierra 1878242
- Bosch ST3322
- GH Tennant 393982
- Texaco T45
- Tires Plus PH454
- Tires Plus TF454
- TVI TVIV5313
- Warner PH454
- Warner WPH454
- Wix XP 57099XP
- Duramax DO454
- Mercury Marine 35-866340K01
- Mercury Marine 866340
- Mercury Marine 866340K01
- Pennzoil HPZ-52
- Mobil 1 M1-111A
- Auto Extra 61857099MP
- WIX Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months. This filter traps up to 50% more dirt and contaminants than Protec with the best combination of capacity & efficiency for severe conditions. When applicable, WIX flexible silicone anti-drainback valve protects against dry engine starts past the traditional filter change interval. Laboratory Test Performance per ISO 454812 18 gra
| Height | 3.306 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 13/16-16 |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 245 |
| Bypass Relief Valve Setting | None |
| Flow Rate | 9-11 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.66 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | A |
| Micron | 21.00 |
| BetaRatio | 2/20=6/20 |
| UPC | 765809570993 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.91 lbs (0.41 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 4" (10.2 cm) |
1 Year Warranty