Wix 57062 Engine Oil Filter
WIX Cartridge Lube Metal Free Filter
$13.98
10+ In Stock
Ships: Today, May. 20th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 57062
Condition: New
UPC: 765809570627
Weight: 0.14 lbs (0.06 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings LF628
- Fleetguard LF16231
- Promotive PH5646
- Bosch 72263WS
- K&N PS-7028
- Mighty M3969
- Pro-Tec 722
- ACDelco AC 6295 E
- Fram CH10323
- Fram CH10323ECO
- Wix 57062
- Auto Extra 61857062
- Federated PG5646EXF
- Federated PG5646F
- GK Industries EF25646
- Baldwin 747696
- Baldwin P7413
- Luberfiner P3969
- Service Champ CF5646
- Autopart International 5001202775
- Mann-Filter HU 821 X
- Filtron OE 677/1
- Hengst E71H D141
- Warner WP3969
- Mercedes-Benz 642 180 00 09
- Parts Plus P3969
- Parts Plus P3969EX
- Mileguard CH10323
- Pronto PO5646EX
- MicroGard MGL57062
- Pentius PCB10323
- Service Pro M5646
- Service Pro M5690
- NAPA Gold Filters 7062
- NAPA ProSelect Filters 27062
- Parts Master 67062
- Premium Guard P3969EX
- Premium Guard PG5646
- Premium Guard PG5646EX
- ECOGARD S5646
- ECOGARD X5646
- PUREPRO PL5646
- Prime Guard Filters POF5646
- FVP Filters G7062
- BluePrint Engines ADA102104
- ASAS AS 2507
- Japan Parts 10-ECO053
- Beck/Arnley 0410827
- Beck/Arnley 0410857
- Beck/Arnley 0410867
- Bosch F 026 407 008
- Bosch P 7008
- CARQUEST Premium 84062
- CARQUEST Standard R84062
- Casite LF628
- Champion COF100566E
- Champion XE 566
- Champion XE 566/606
- Mopar 05175571AA
- Mopar 0FE00302
- Mopar 5175571AA
- Mopar 71775177
- Donaldson P550797
- Factory Motor Parts G7062
- Febi-Bilstein 37478
- Federated LF628F
- Fiat K05175571AA
- Fiat K71775177
- Frad 16.32.47/10
- Fram FD10323
- Factory Value G7062
- Jakoparts G1313000
- Japan Parts FO-ECO053
- Kolbenschmidt 4117-OX
- Kolbenschmidt 50 014 117
- M Filter MU 1231
- Magneti Marelli 71760508
- MAHLE OX 1044
- MAHLE OX 1044D
- MAHLE OX 380D
- MAHLE OX 380D ECO
- Mann-Filter HU821
- Mapco 64815
- Meat & Doria 14090
- Mercedes-Benz 642.184.00.25
- Mercedes-Benz A 642 180 00 09
- Mercedes-Benz A6421840025
- Meyle 014 322 0005
- Micronair OF145
- Motaquip VFL 541
- Mueller FOP308
- PureZone 8-57062
- Purflux L411
- Purolator L25646
- Purolator L90003
- Quaker State L25646
- Repco ROF226C
- Ryco R2623P
- Sakura EO-26410
- Sofima S 5069 PE
- Tecnocar OP 407
- Texaco L25646
- UFI 25.069.00
- VAICO V30-1326
- Valeo 586548
- Wix Europe WL7416
- Pennzoil PZ-206
- Auto Extra 61857062
- K&N PS7028
- Pennzoil PZ206
- WIX Cartridge Oil Filters provide excellent engine protection using conventional and synthetic (when recommended by the OE vehicle manufacturer) motor oil for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, interstate travel, throughout the OE manufactures recommended oil and filter change interval. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals.
- WIX Cartridge Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months.
| Height | 3.74 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Cartridge Lube Metal Free Filt |
| Inner Diameter Bottom | 1.22 |
| Outer Diameter Bottom | 2.814 |
| Outer Diameter Top | 2.814 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | A |
| Micron | 6.00 |
| BetaRatio | 2/20/75=4/7/0 |
| UPC | 765809570627 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.14 lbs (0.06 kg) |
| Package Length: | 3.3" (8.4 cm) |
| Package Width: | 3.3" (8.4 cm) |
| Package Height: | 4.2" (10.6 cm) |
1 Year Warranty