Wix 57061 Engine Oil Filter
WIX Cartridge Lube Metal Free Filter
$13.55
10+ In Stock
Ships: Today, May. 13th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 57061
Condition: New
UPC: 00765809570610
Weight: 0.25 lbs (0.12 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings LF615
- ACDelco PF2261
- Fram CH9999
- Purolator L35610
- Wix 57061
- Hyundai 26320-3C100
- BluePrint Engines ADG02132
- Altrom Group 2OHY003
- Japan Parts 10-ECO075
- Auto Extra 61857061
- Autopart International 5001200339
- Baldwin P7400
- Beck/Arnley 0410825
- Beck/Arnley 0418192
- Bosch 0 986 AF0 274
- Bosch 0 986 AF1 152
- Bosch 3411
- Bosch 72246WS
- CARQUEST Premium 84061
- CARQUEST Standard R84061
- Casite CF615
- Champion COF100603E
- Champion XE 603/606
- Champion Filters COC9999
- Champion Filters CL9999
- Mopar 0FE00416
- Driveworks DW5610
- Duramax D0972
- Duramax DO972
- ECOGARD S5610
- ECOGARD X5610
- Factory Motor Parts G7061
- Federated LF615F
- Federated PG5610EXF
- Federated PG5610F
- Filtron OE 674/3
- Firestone Ride-Rite P972
- Fram CH9999FP
- Fram FP9999
- Fram TG9999
- Fram XG9999
- Fram FD9999
- Fram FS9999
- FVP Filters G7061
- Factory Value G7061
- Group 7 V5610
- Hyundai 263303C100
- Interparts IPEO-761
- Jakoparts J1310505
- Japan Parts FO-ECO075
- K&N PS7022
- Luberfiner P972
- Magneti Marelli 1AML00017A
- MAHLE OX 773
- MAHLE OX 773D
- MAHLE OX 773D ECO
- Mann-Filter HU 824 X
- Mann-Filter ML1037
- Meat & Doria 14089
- MicroGard GL35610
- MicroGard MGL9999
- MicroGard MGL57061
- Mighty M972
- Mighty MX972
- Mileguard CH9999
- Mueller FOP373
- NAPA Gold Filters 7061
- NAPA ProSelect Filters 27061
- NAPA Silver Filters 37061
- Nipparts J1310505
- Parts Plus P972
- Parts Plus P972EX
- Parts Master 67061
- Pennzoil PZ164
- Pentius PCB9999
- Performax PO164
- Power Flo SL35610
- Premium Guard PG5610
- Premium Guard PG5610EX
- Premium Guard PG5610F
- Premium Guard T972
- Prime Guard Filters POF5610
- Pro-Tec 117
- Promotive PH5610
- Pronto PO5610
- Pronto PO5610EX
- PUREPRO PL5610
- PureZone 8-57061
- Purolator PL35610
- Purolator Synthetic PSL35610
- Quaker State QS45519
- Repco ROF180
- Ryco R2618P
- Sakura EO-2804
- Service Champ CF5610
- Service Champ HP5610
- Service Pro M5610
- Shell SH164
- Bosch ST3411
- Tires Plus P972
- Ultra-8 3613403
- VAICO V52-0104
- Valucraft V9999
- Warner WP972
- Wix Europe WL7451
- Mobil 1 M1C-454A
- Hyundai 263203C100
- Auto Extra 61857061
- WIX Cartridge Oil Filters provide excellent engine protection using conventional and synthetic (when recommended by the OE vehicle manufacturer) motor oil for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, interstate travel, throughout the OE manufactures recommended oil and filter change interval. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals.
- WIX Cartridge Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months.
| Height | 5.157 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Cartridge Lube Metal Free Filt |
| Inner Diameter Bottom | 1.677 |
| Outer Diameter Bottom | 2.893 |
| Outer Diameter Top | 2.893 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | A |
| UPC | 00765809570610 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.25 lbs (0.12 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 5.3" (13.3 cm) |
1 Year Warranty