Wix 57033 Engine Oil Filter
WIX Cartridge Lube Metal Free Filter
$10.60
In Stock
Ships: Today, May. 15th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours (Order before 3:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 57033
Condition: New
Made in Poland
UPC: 765809570337
Weight: 0.58 lbs (0.27 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco PF2227E
- Hengst E610H
- General Motors 93183723
- Hastings LF512
- General Motors 21018826
- General Motors 9192426
- ACDelco AC 6185 E
- ASAS AS 1529
- Japan Parts 10-ECO018
- Auto Extra 61857033
- Auto Pride Filters CF512AP
- Autolite AL8806
- Autopart International 5001200347
- Baldwin P1440
- Bosch 0 986 AF0 237
- Bosch 1 457 429 178
- Bosch 1 457 429 178-850
- Bosch 3326
- Bosch 72203
- Bosch 72203WS
- Bosch P 9178
- CARQUEST Premium 84033
- CARQUEST Standard B5309
- CARQUEST Standard R84033
- Casite CF512
- Champion COF100520E
- Champion XE 520
- Champion XE520/606
- Champion Filters COC8806
- Champion Filters CL8806
- Citgo Petroleum C2224
- Coopers G 1352
- Delphi FX0187
- Driveworks DW5309
- ECOGARD X5309
- Factory Motor Parts G7033
- Febi-Bilstein 37557
- Filtron OE 648/2
- Firestone Ride-Rite P2224
- Firestone Ride-Rite TF2224
- Fram CH5976
- Fram CH5976 ECO
- Fram CH5978
- Fram CH8806
- Fram FP8806
- FVP Filters G7033
- Factory Value G7033
- General Motors 90 536 362
- General Motors 9118851
- Gonher G45
- Group 7 V5309
- Hengst E610H D38
- Heritage HL8806
- Hoffer Products 7584011
- Interfil OF8806
- Japan Parts FO-ECO018
- Japan Parts JFO-ECO018
- K&N PS-7001
- Kolbenschmidt 50 013 582
- Kolbenschmidt 582-OX
- Kralinator L695
- Luberfiner P 2224
- M Filter MO 1193
- M Filter MU 1193
- Magneti Marelli 71758802
- MAHLE OX 1031
- MAHLE OX 182
- MAHLE OX 182D
- MAHLE OX 182D ECO
- Mann-Filter HU 611/1 X
- Mann-Filter ML1028
- Mapco 64703
- Meat & Doria 14011
- Meyle 614 322 0003
- MicroGard GL15309
- MicroGard MGL8806
- MicroGard MGL57033
- Micronair OF186
- Mighty M 2224
- Mileguard MO8806
- Motaquip VFL 431
- Mueller FOP116
- NAPA Gold Filters 7033
- NAPA ProSelect Filters 27033
- Opel 5650316
- Opel 56550316
- Opel 650308
- Opel 905363662
- PBR AC-8026
- Parts Plus P2224
- Parts Master 67033
- Pennzoil PZ56
- Pentius PCB8806
- Performax PO56
- Pit Stop PSL51
- Premium Guard PG5309
- Premium Guard PG5309F
- Prime Guard Filters POF5309
- Pro-Tec 187
- Promotive PH5309
- Pronto PO5309
- PUREPRO PL5309
- Purflux L326
- Purolator L15309
- Purolator PL15309
- Purolator TECH TL15309
- Quaker State QS8806
- Repco ROF104
- Ryco R2591P
- Sakura EO-2301
- Service Champ CF5309
- Service Pro M5309
- Shell SH46
- Sofima S 5017 PE
- Bosch ST3326
- Tecnocar OP116
- Teho 5509
- Texaco T46
- Tires Plus P2224
- Tires Plus TF2224
- Trust P2224
- TVI TVIV5309
- UFI 25.017.00
- VAICO 40-0086
- VAICO V40-0086
- Valeo 586539
- VAICO 400086
- WALMI WEC.8806
- Warner P2224
- Warner WP2224
- Wix 57033
- Wix Europe WL7241
- Duramax DO2224
- Auto Extra 61857033
- WIX Cartridge Oil Filters provide excellent engine protection using conventional and synthetic (when recommended by the OE vehicle manufacturer) motor oil for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, interstate travel, throughout the OE manufactures recommended oil and filter change interval. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals.
- WIX Cartridge Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months.
| Height | 3.110 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Cartridge Lube Metal Free Filt |
| Inner Diameter Bottom | 1.100 |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Bottom | 2.480 |
| Outer Diameter Top | 2.480 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Micron | 16.00 |
| UPC | 765809570337 |
| Origin Country: | PL |
| Weight: | 0.58 lbs (0.27 kg) |
| Package Length: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Width: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Height: | 3.6" (9.2 cm) |
1 Year Warranty