Wix 51839 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$15.68
In Stock
Ships: Today, May. 20th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51839
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809518391
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings LF382
- ACDelco P1102
- Cenex CO787
- Fleetguard LF3371
- Mighty L10343
- Fleetguard LF3523
- Deutsch D387
- ACDelco X 4023 E
- BluePrint Engines ADM 52104
- Apollo PH787
- ASAS SPC 408
- ASAS SPC 506
- Japan Parts 10-03-306
- Autopart International 5001200180
- Baldwin B201
- Baldwin B201-S
- BAP Geon 1111104
- Beck/Arnley 0410717
- Beck/Arnley 0418056
- American Parts 92839
- Bosch 0 451 103 270
- Bosch 0 451 103 270-724
- Bosch 0 986 AF1 103
- Bosch 0 986 AF1 184
- Bosch 9 000 022 790
- Bosch P 3270
- Bosch 9 000 022 194
- Bosch 9 000 022 722
- Cam2 PH787
- Car Care OF3828
- Car Care P3828
- CARQUEST Premium 85839
- Casite CF3828
- CEW 3168003
- Champion Automotive OF426
- Champion Motor Graders PH787
- Citgo Petroleum PH787
- Coopers Z 948
- Crosland 2061
- Delphi FX0153
- Delphi FX0173
- Donaldson P550383
- Facet 787
- Facet L787
- Filtron OP 589
- Fleetrite LFR83771
- Ford 3254 957
- Ford 3255 952
- Ford E3TZ 6731 B
- Ford E43Z6731A
- Ford E73Z6731A
- Fram P3828
- Fram PH4872
- General Motors 25012352
- Grease Monkey GM787
- Hastings 382
- Hastings 382A
- Hengst H96W
- Heritage HL3828
- IAPCO A0238007
- IPS 41112
- IPS IFL-3903
- Isuzu 8-94340-259-0
- Isuzu 8-94340-259-1
- Isuzu 8941145850
- Isuzu 9-43604-18
- Isuzu 9-94152-386-0
- Jakoparts J1313006
- Japan Parts FO-306
- Japan Parts FO-306S
- Japan Parts FO-310
- Japan Parts FO-310S
- Japan Parts FO-311
- Japan Parts FO-311S
- Japan Parts JFO-306
- Japan Parts JFO-306S
- Japan Parts JFO-310
- Japan Parts JFO-310S
- Japan Parts JFO-311
- Japan Parts JFO-311S
- Kendall L787
- Kia 0 K710 23902 A
- Kia 26321 2W000
- Kia O K710 23 902 A
- Kralinator L119
- Lazorlite L111287
- Luberfiner LFP8939
- Luberfiner PH 787
- M Filter MH 3361
- MAHLE OC 239
- Mann-Filter W 1114/80
- Mazda 825923802
- Mazda BF1008S
- Mazda K 710-23-902
- Mazda P N16-14V61
- Mazda PN1614V619A
- Mazda PN1614V61A
- Mazda R 21423802
- Mazda R F10-23802 A
- Mazda R F66-14V61 A
- Meat & Doria 15047
- Meyle 35-14 322 0003
- Micro Filters T 8210
- Mighty M3828
- Mighty PH 787
- Minit-Lube L787
- Minit-Lube PH787
- Motaquip VFL 366
- Motorcraft EFL 365
- Motorcraft FL785
- Motorcraft FL785A
- Motorcraft FL812
- Mueller FO613
- NAPA Gold Filters 1839
- Nationwise NW3828
- Nipparts J1313006
- PBR BC-1226
- Pronto L787
- PUREPRO PH787
- Purflux LS295
- Purolator L 10343
- Purolator PER343
- Quaker State QS3828
- Repco 1111104
- Ryco Z155
- Ryco Z155X
- Sakura C1504
- Security Filters PH787
- Service Champ OF343
- Texaco HSO110
- Union Japan C-451
- Union Japan C-752
- Vera 1001212
- VIC C-408
- VIC C-506
- VIC C-508
- Warner PH787
- Warner WPH787
- Wix 51839
- Wix Europe WL7156
- Woodgate WGL3371
- Worldparts W27384
- Purolator L10343
- WIX Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months. This filter traps up to 50% more dirt and contaminants than Protec with the best combination of capacity & efficiency for severe conditions. When applicable, WIX flexible silicone anti-drainback valve protects against dry engine starts past the traditional filter change interval. Laboratory Test Performance per ISO 454812 18 gra
| Height | 3.790 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 20X1.5 MM |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 340 |
| Bypass Relief Valve Setting | None |
| Flow Rate | 9-11 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.660 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Micron | 21.00 |
| BetaRatio | 2/20=6/20 |
| UPC | 765809518391 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 4" (10.2 cm) |
1 Year Warranty