Wix 51773 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$17.94
10+ In Stock
Ships: Today, May. 13th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51773
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809517738
Weight: 1.33 lbs (0.61 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco PF2142
- Hastings LF426
- Hastings LF521
- Mighty M 2901
- Wix 51773
- Mann-Filter W 950/4
- Fleetguard LF3580
- Volkswagen 074 115 561
- Volkswagen 075 115 561
- NAPA Gold Filters 1773
- Tecalemit FB 5471
- Hengst H19W06
- Purolator L 40316
- Purolator PER 316
- Tecalemit FB 5401
- Crosland 616
- Frad 13.28.06/110
- Savara 9.28.242.17
- Air Refiner PL697
- Bosch 0 451 203 001
- Deluxe Walker WD295
- Deluxe Walker WD431
- Fleetrite LFR8697
- Fleetrite LFR8787
- Interfil OF2815
- Kralinator L 245
- Luberfiner PH299-1
- Mighty M977
- Mighty M977A
- Purolator L 40017
- Woodgate WGL 787
- Woodgate WGL697
- Security Filters PH2901
- ACDelco PF 42
- ACDelco PF1792
- ACDelco X 4099 E
- AGCO 155618A
- AGCO 72093963
- Allis Chalmers 72093963
- Aquapower 6032
- ASAS SP 673
- Baldwin BT251
- Beck/Arnley 0418141
- American Parts 92773
- American Parts 92773MP
- Bosch 0 451 203 087
- Bosch 0 986 AF0 285
- Bosch 72191
- Bosch 72191WS
- Bosch P 3087
- Car Care OF977
- CARQUEST Premium 85773
- CARQUEST Premium 85773MP
- Caterpillar 3I1165
- Caterpillar 3I1168
- Champion C 119
- Champion C 137
- Mopar L312
- Citgo Petroleum PH299
- Co-op PL299
- Co-op PL618A
- Coopers Z 865
- Crosland 2012
- Crosland 640
- Daewoo 24746018
- Davey Compressors 86810
- Delphi FX0015
- Deutsch D654
- Donaldson LFP550299
- Donaldson P550299
- Donit 43.10.138
- Facet 977
- Facet L977
- Febi-Bilstein 37559
- Filtron OP 574
- Fleetguard LF697
- Fleetguard LF697J
- Fleetguard LF787
- Ford D 2 NN 6714 C
- Ford D3HZ6731B
- Ford E3TE6714BA
- Fram PH4854
- Fram PH977
- Fram PH977A
- Fram PH977AFP
- General Motors 25010130
- General Motors 25171953
- Gonher GP31
- Hastings P426
- Hyster 259964
- Kendall L977
- Kolbenschmidt 156-OS
- Kolbenschmidt 50 013 156
- Lazorlite U112437
- Long 739540
- Luberfiner PH 2901
- Luberfiner PH299
- M Filter MH 3324
- M Filter MH 3375
- M Filter MH 75
- MAHLE OC 105
- Mann-Filter W9505
- Mapco 61340
- Massey Ferguson 1 446 675 M 91
- Massey Ferguson 1034065M91
- Massey Ferguson 1034065M92
- Massey Ferguson 881304M91
- Massey Ferguson 881446M91
- Meat & Doria 15348
- Meyle 100 115 0017
- MFI W 950/4
- Minit-Lube L977
- Motaquip VFL 462
- Motorcraft FL 299
- Nelson 85060A
- PBR BC-1229
- Perkins 2 654 347
- Perkins 2 654 401
- Perkins 2254347
- Perkins 26540118
- Phillips 66 WO1773
- Pronto L977
- PUREPRO PH299
- Purolator R17
- Quaker State QS977A
- Repco ROF184
- Ryco Z54A
- Sakura C-7103
- Sakura C-7984
- Sierra 187887
- Sofima S 1560 R
- Sofima S 1563 R
- Taylor Machine V2654407
- Teho 4315
- Texaco HSO112
- TRP 1500966
- TRP 1534681
- UFI 23.156.02
- UFI 23.156.03
- Unipart Automotive GFE 361
- VAICO 10-0326
- VAICO V10-0326
- Valeo 586056
- VAICO 100326
- VM Motori Italian Diesel Engine Manufacturing 4115066
- VM Motori Italian Diesel Engine Manufacturing AH1101801
- Volvo 6612598
- Volkswagen 061 115 561
- Volkswagen 61115561
- WALMI WS2815
- WALMI WS977
- Warner PH299
- Warner WPH299
- Climax Waukesha 111346
- White 155618A
- White 303167844
- Wix Europe WL7133
- Purolator L40017
- Purolator L40316
- WIX HD Oil Filters provide superior engine protection with high quality, high capacity media for applications such as medium and heavy trucks, farm, construction, mining, and other equipment. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals. High strength, corrosion-resistant cans, center tubes, and end caps with superior sealing components ensure a leak resistant, long-lasting, high performing oil filter under all types of operating conditions.
| Height | 6.982 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 3/4-16 |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 290 |
| Bypass Relief Valve Setting | 8-11 |
| Flow Rate | 7-9 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.663 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HA |
| Micron | 32.00 |
| UPC | 765809517738 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.33 lbs (0.61 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 7" (17.8 cm) |
1 Year Warranty