Wix 51748 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$75.69
10+ In Stock
Ships: Today, May. 13th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours (Order before 3:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51748
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809517486
Weight: 3.99 lbs (1.81 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco PF1217
- Case 907101T1
- Hastings LF448
- General Motors 15266845
- ACDelco PF1217F
- AG Chem 711049
- AGCO 72501533
- Atlas-Copco 5580006641
- Baldwin 1379718
- Baldwin BD103
- Baldwin BD103-MPG
- Baldwin BD103-SS
- Barko 53501372
- American Parts 92748
- CARQUEST Premium 85748
- CARQUEST Premium 96474
- Caterpillar 3I1265
- Champion Motor Graders 54429
- Crosland 2135
- Cummins 3285970
- Cummins 3318853
- Cummins 3825970
- Cummins MK14215
- Cummins MK14216
- Daewoo 65055105023
- Daewoo 65055105023A
- Deutz 72501533
- Donaldson EFL7300
- Donaldson LFP171000
- Donaldson LFP553000
- Donaldson P171000
- Donaldson P553000
- Donaldson P553639
- Fiat 71497005
- FiatAllis 75285999
- Fleetguard LF3000
- Fleetguard LF3000J
- Fleetguard LF3000TP
- Fleetguard LF3639
- Fleetguard LF3639J
- Fleetrite FLRTLF3000
- Fleetrite LFR83000
- Ford E8HZ6731A
- Ford E8HZ9631A
- Ford E9PJ6714AA
- Fram HPH6349
- Fram HPH6349A
- Fram HPH6349AFP
- Fram PH6349
- Fram PH6349A
- Fram PH6349AFP
- Furukawa 1290006H1
- General Motors 12336324
- General Motors 25162296
- Gonher GP3000
- Gonher GP3000L
- GRADALL 83674186
- Grove 9414100881
- Grove 9414101523
- Heavy Duty Air HDA15007
- Hitachi Construction Machinery 4228688
- Hitachi Construction Machinery 42286881
- Hitachi Construction Machinery 71497005
- Hitachi Construction Machinery L4228688
- Hitachi Construction Machinery PMLF3000
- Hyundai 11E170130
- Hyundai 3318853
- International Harvester (IHC) 1294153H91
- Ingersoll Rand 35378546
- Ingersoll Rand 57165763
- JC Bamford 02/910550
- John Deere F428395
- John Deere RE44647
- Kdc Parts 1294153H1
- Kdc Parts 1295224H1
- Kobelco YN50VU0001D5
- Komatsu 6742-01-4120
- Komatsu 6742-01-4540
- Komatsu 6742012430
- Komatsu 6742015524
- Komatsu CU3318853
- Komatsu CULF3000
- Kralinator D300
- Liebherr 560 8835
- Link-Belt C8H0076
- LTH LTH3000
- Luberfiner LFP 3000
- Luberfiner LFP3000-1
- Luberfiner LFP300XL
- MAHLE OC304
- Manitowoc 4136160
- Mann-Filter WP 12 300
- Massey Ferguson 1077749M1
- Massey Ferguson 72 501 533
- Motorcraft FL 819
- NAPA Gold Filters 1748
- New Holland Construction 71497005
- Onan 1220828
- Purolator L 54519
- Purolator PER4519
- Racor PFL5517
- Ryco Z374
- Ryco Z900
- Sakura C-5723
- Sakura C-5725
- Sakura C5722
- Samyung 991218853
- Sofima 2341100
- Taylor Machine 4026996
- General Motors 15266844
- General Motors LF3000
- Texaco HDO7
- Tigercat 97390
- Timberjack 8428395
- UFI 23.411.00
- Universal Coach T081044
- Universal Filter Italiana (UFI) 2341100
- Versatile 86029144
- Versatile 9703112
- Versatile V9703112
- VME E12969457
- Volvo 11712405
- Volvo 3130934
- Volvo 991218853
- VORTEX VT000B
- White 303506517
- Wix 51748
- Wix Europe 51748
- Woodgate WGL 3000
- Mann-Filter MH10006
- Purolator L54519
- Komatsu 6742014120
- WIX HD Oil Filters provide superior engine protection with high quality, high capacity media for applications such as medium and heavy trucks, farm, construction, mining, and other equipment. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals. High strength, corrosion-resistant cans, center tubes, and end caps with superior sealing components ensure a leak resistant, long-lasting, high performing oil filter under all types of operating conditions.
| Height | 11.228 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 2 1/4-12 |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 500 |
| Bypass Relief Valve Setting | None |
| Flow Rate | 28 GPM |
| Outer Diameter Top | 4.668 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HA |
| Micron | 35.00 |
| BetaRatio | 2/20 = 10/22 |
| UPC | 765809517486 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 3.99 lbs (1.81 kg) |
| Package Length: | 4.8" (12.2 cm) |
| Package Width: | 4.8" (12.2 cm) |
| Package Height: | 11.5" (29.2 cm) |
1 Year Warranty