Wix 51742 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$24.55
10+ In Stock
Ships: Today, May. 14th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51742
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809517424
Weight: 2.18 lbs (0.99 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco PF1054
- Cenex CO784
- Citgo Petroleum C288
- Hastings LF441
- ACDelco PF1054F
- Amsoil ASF41
- Apollo LFP784
- Atlas (Canada) F19
- Auto Extra 61851742
- Auto Pride Filters CF441AP
- Autopart International 5001200193
- Baldwin B134
- Cam2 LFP784
- Canadian Tire 1717130
- Car Care OF3766
- CARQUEST Premium 85742
- CARQUEST Standard B288
- CARQUEST Standard R85742
- Casite CF441
- Caterpillar 3I1207
- Champion Automotive OF421
- Champion Filters COS3766
- Champion Filters CL3766
- Citgo Petroleum LFP784
- Deutsch D605
- Donaldson LFP170784
- Donaldson LFP550784
- Donaldson P550784
- Donaldson P559127
- Duramax D0784
- Duramax DO784
- ECOGARD X288
- Evergard E288
- Facet L784
- Federated LF441F
- Federated PG288F
- Firestone Ride-Rite LFP784
- Fleetguard LF3344
- Fleetguard LF3344J
- Fleetrite LFR82344
- Fleetrite LFR83344
- Ford E2PJ6714AA
- Ford E3TZ6731A
- Ford EJPJ6714AA
- Fram HPH3766FP
- Fram PH3766
- Fram PH3766FP
- Fram FD3766
- General Motors 25011759
- Gonher GP3766
- Group 7 V288
- Hastings P441
- Hengst H324W
- Heritage HL3766
- International Harvester (IHC) 1804442C1
- International Harvester (IHC) 180444C1
- Jiffy Lube HL3766
- Jiffy Lube JL288
- Jiffy Lube L30288
- John Deere TY15735
- K&N HP4002
- Kendall L784
- Kralinator L205
- Luberfiner LFP784
- Luberfiner LFP784-1
- Brunswick Mercruiser 35805809
- Brunswick Mercruiser 35805809T
- MicroGard GL30288
- MicroGard MGL3766
- MicroGard MGL51742
- Mighty M3766
- Mighty M3766SP
- Mileguard MO3766
- Minit-Lube PH784
- Motorcraft FL784
- Motorcraft FL784A
- Motorcraft FL784FP
- Motorcraft FL897
- Mr Gasket 957902
- NAPA Gold Filters 1742
- NAPA ProSelect Filters 21742
- NAPA NASCAR Select Filters 91742
- Parts Plus LFP784
- Parts Master 61742
- Pennzoil PZ105
- Pentius PLB3766
- Performax PO105
- Phillips 66 PO1742
- Power Flo SL30288
- Premium Guard PG288
- Prime Guard Filters POF288
- Pro-Tec 173
- Pro-Gauge PGO288
- Professionals Choice Q288
- Promotive PH288
- Pronto L784
- Pronto PO288
- Pronto PO3766
- PUREPRO L288
- PUREPRO LFP784
- Purolator L30288
- Purolator PER288
- Purolator PL30288
- Quaker State QS3766
- Sakura C-5001
- Security Filters LFP784
- Security Filters SO784
- Service Champ OF288
- Service Pro M288
- Shell S56
- Shell SH37
- Sierra 187871
- Specialist's Choice OP288
- Texaco HSO108
- Texaco T37
- Texaco T37B
- Tires Plus LFP784
- Warner LFP784
- Warner WLFP784
- Western Auto 7452147
- Western Auto 7453822
- Wix 51742
- Woodgate WGL3344
- Auto Extra 61851742
- WIX HD Oil Filters provide superior engine protection with high quality, high capacity media for applications such as medium and heavy trucks, farm, construction, mining, and other equipment. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals. High strength, corrosion-resistant cans, center tubes, and end caps with superior sealing components ensure a leak resistant, long-lasting, high performing oil filter under all types of operating conditions.
| Height | 5.968 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 1 1/2-16 |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 390 |
| Bypass Relief Valve Setting | None |
| Flow Rate | 28-30 GPM |
| Outer Diameter Top | 4.282 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HB |
| Micron | 32.00 |
| BetaRatio | 2/20=24/44 |
| UPC | 765809517424 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 2.18 lbs (0.99 kg) |
| Package Length: | 4.4" (11.3 cm) |
| Package Width: | 4.4" (11.3 cm) |
| Package Height: | 6.1" (15.4 cm) |
1 Year Warranty