Wix 51734 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$30.62
10+ In Stock
Ships: Today, May. 15th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51734
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809517349
Weight: 2.67 lbs (1.22 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings LF299
- ACDelco PF2174
- Deutsch D850
- Fleetguard LF3630
- Parts Master 61734BP
- Fram PH3786
- Purolator L44872
- Wix 51734
- ACDelco PF2174F
- Amsoil ASF99
- Atlas (Canada) F21
- Auto Extra 61851734
- Auto Pride Filters CF299AP
- Auto Sense AS51734
- Autolite AL3786
- Autopart International 5001200195
- Baldwin B7039
- Bosch 3530
- Bosch 72243WS
- Bosch D3530
- CARQUEST Premium 85734
- CARQUEST Standard B4872
- CARQUEST Standard R85734
- Casite CF299
- Champion Filters COS3786
- Champion Filters CL3786
- Mopar 0FE00372
- Citgo Petroleum C4872
- Donaldson P550371
- Driveworks DW4872
- ECOGARD S4872
- ECOGARD X4872
- Factory Motor Parts R1734
- Federated LF299F
- Firestone Ride-Rite LFP2286
- Firestone Ride-Rite TF2286
- Fleetguard LF3630J
- Fleetguard LF9027
- Fleetrite FLRTLF3630
- Fleetrite LF3630
- Ford F4TZ6731A
- Fram FD3786
- Fram PH3786FP
- Fram TG3786
- Fram FS3786
- FVP Filters R1734
- Factory Value R1734
- General Motors 12490139
- Gonher GP562
- Group 7 V4872
- Hengst H323W
- Heritage HL3786
- International Harvester (IHC) 1814562C1
- International Harvester (IHC) 1822731C1
- John Deere TY24772
- K&N HP6001
- Kendall K40
- Kralinator L305
- Luberfiner LFP2286
- Luberfiner LFP2286-1
- Magneti Marelli 1AMFL0014A
- Mann-Filter ML1020
- MicroGard GL44872
- MicroGard MGL3786
- MicroGard MGL51734
- microGreen MG5001
- Mighty L44872
- Mighty M4872
- Mileguard MO3786
- Mileguard TG3786
- Motorcraft FL1995
- Motorcraft FL1995W
- NAPA Gold Filters 1734
- NAPA Platinum Filters 41734
- NAPA ProSelect Filters 21734
- NAPA Silver Filters 31734
- NAPA NASCAR Select Filters 91734
- Parts Plus LFP2286
- Parts Master 61734
- Pennzoil HPZ49
- Pennzoil PZ49
- Pentius PLB3786
- Performax PO49
- Phillips 66 PO1734
- Pit Stop PSL40
- Power Flo SL44872
- Premium Guard PG4872
- Premium Guard PG4872F
- Prime Guard Filters POF4782
- Prime Guard Filters POF4872
- Pro-Tec 172
- Pro-Tec PTL51734MP
- Professionals Choice Q4872
- Promotive PH4872
- Pronto PO3786
- Pronto PO4872
- PUREPRO L4872
- PureZone 8-51734
- Purolator PL44872
- Quaker State QS44872
- Repco ROF130
- Royal Purple 502286
- Ryco Z642
- Sakura C-5002
- Service Champ OF4872
- Service Pro M4872
- Shell SH39
- Bosch ST3530
- Super Tech Filters ST3786
- Texaco T39
- Texaco T39B
- Tires Plus LFP2286
- Tires Plus TF2286
- Trust LFP2286
- TVI TVIV4872
- Valucraft V3786
- Warner LFP2286
- Warner WLFP2286
- Wix XP 51734XP
- Zinga AB8027
- Purolator BOSS PBL44872
- Duramax DO2286
- Motorcraft FL-1995
- Mobil 1 M1-601A
- Shell ROTELLA RTO-49
- WIX HD Oil Filters provide superior engine protection with high quality, high capacity media for applications such as medium and heavy trucks, farm, construction, mining, and other equipment. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals. High strength, corrosion-resistant cans, center tubes, and end caps with superior sealing components ensure a leak resistant, long-lasting, high performing oil filter under all types of operating conditions.
| Height | 8.093 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 1 1/2-16 |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 385 |
| Bypass Relief Valve Setting | None |
| Flow Rate | 28-30 GPM |
| Outer Diameter Top | 4.282 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HA |
| Micron | 21.00 |
| BetaRatio | 2/20=6/20 |
| UPC | 765809517349 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 2.67 lbs (1.22 kg) |
| Package Length: | 4.4" (11.3 cm) |
| Package Width: | 4.4" (11.3 cm) |
| Package Height: | 8.2" (20.8 cm) |
1 Year Warranty