Wix 51649 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$43.57
In Stock
Ships: Thursday May. 14th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Thursday May. 14th
Brand: Wix
Stock #: 51649
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809516496
Weight: 2.89 lbs (1.31 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings LF534
- ACDelco PF1101
- Case A77537
- Hastings B7005
- ACDelco PF2195
- AG Chem 030098
- AG Chem 30098
- AG Chem 604208
- AGCO 303436861
- Air Refiner PL734
- Baldwin B205
- Baldwin B7004
- Baldwin B7005
- Baldwin B7108
- American Parts 92649
- Bomag 31701054
- Bomag 31701734
- CARQUEST Premium 85649
- CARQUEST Premium 96342
- CARQUEST Premium 96416
- Case 180432
- Case 288871A1
- Case 438050A1
- Case 84160435
- Case 84475549
- Caterpillar 3I1242
- Champion Motor Graders 36847
- Clark Equipment 1992235
- Coopers AZL456
- Crosland 2026
- Cummins 3014654
- Cummins 3310442
- Cummins 3313281
- Daewoo 24749037
- Daewoo 65055105007
- Denyo 0602041215
- Detroit Diesel 23518667
- Detroit Diesel 23530411
- Donaldson P551381
- FiatAllis 75208314
- Fleetguard LF3470
- Fleetguard LF3478
- Fleetguard LF3626
- Fleetguard LF734
- Fleetrite LFR8734
- Foden Y03414806
- Fram PH3757
- General Motors 23518667
- General Motors 25012679
- General Motors 25313733
- General Motors 94391049
- Gonher GP43
- Grove 9414100141
- Hastings B7004
- Hastings LF738
- Hastings P534
- Hino 156071380
- Hino 156071381
- Hino 156071381A
- Hino 156071430
- Hino 156071431
- Hino 156071432
- Hino 156071740
- Hino 156071810
- Hitachi Construction Machinery 156071431
- Hitachi Construction Machinery 4128800
- Hitachi Construction Machinery 4175914
- Hitachi Construction Machinery 4178801
- Hitachi Construction Machinery 4206079
- Hitachi Construction Machinery 42060791
- Hitachi Construction Machinery 4206089
- Hitachi Construction Machinery 42060891
- Hitachi Construction Machinery 4283859
- Hitachi Construction Machinery 42838591
- Hitachi Construction Machinery 4429726
- Hitachi Construction Machinery 4448734
- Hitachi Construction Machinery 4450659
- Hitachi Construction Machinery L4206079
- International Harvester (IHC) 1240892H1
- Ingersoll Rand 51355337
- Ingersoll Rand 92092212
- Ingersoll Rand 920922123
- Isuzu 1132400461
- Isuzu 1132400620
- Isuzu 1132400622
- Isuzu 1132400750
- Isuzu 1132401570
- Isuzu 1132401571
- Isuzu 1878116380
- Isuzu 2906548400
- Isuzu 2945611120
- Isuzu 8943910492
- Isuzu 897371370
- JC Bamford 02800226
- JC Bamford 2800226
- JC Bamford 32925953
- Kawasaki YZ1132400621
- Komatsu CU3313281
- Komatsu CULF734
- Kralinator L214
- Leroi 43951
- Link-Belt KRH0642
- Link-Belt KRH1253
- Luberfiner LFP734
- Luberfiner LFP734-1
- Manitowoc 4133940
- Mann-Filter W 12 205
- Massey Ferguson 1076750M1
- NAPA Gold Filters 1649
- Micro Filters 14640078
- Onan 1220756
- Purolator L40313
- Purolator L54998
- Purolator PER313
- Ryco Z229
- Ryco Z512
- Sakura C-6508
- Sakura C1305
- TCM Z1132400621
- Timbco 16070
- Valmet 4405099
- Versatile 108323
- Versatile 58125
- White 303436861
- Wix 51649
- Woodgate WGL734
- Yale And Towne 6960401
- Zettelmeyer 22871489
- WIX HD Oil Filters provide superior engine protection with high quality, high capacity media for applications such as medium and heavy trucks, farm, construction, mining, and other equipment. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals. High strength, corrosion-resistant cans, center tubes, and end caps with superior sealing components ensure a leak resistant, long-lasting, high performing oil filter under all types of operating conditions.
| Height | 8.058 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 1 1/2-12 |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 315 |
| Bypass Relief Valve Setting | None |
| Flow Rate | 28-30 GPM |
| Outer Diameter Top | 4.658 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HB |
| Micron | 15.00 |
| BetaRatio | 2/20=10/20 |
| UPC | 765809516496 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 2.89 lbs (1.31 kg) |
| Package Length: | 4.8" (12.2 cm) |
| Package Width: | 4.8" (12.2 cm) |
| Package Height: | 8.1" (20.6 cm) |
1 Year Warranty