Wix 51630 Engine Oil Filter
WIX Cartridge Lube Metal Canister Filter
$10.60
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 51630
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809516304
Weight: 0.25 lbs (0.12 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco PF1072
- Deutsch D360
- Hastings LF396
- Western Auto 7458870
- ACDelco UPF1072
- Atlas (Canada) G78
- Auto Extra 61851630
- Auto Pride Filters CF396AP
- Autopart International 5001202772
- Autopro 2630
- Baldwin P140
- Bravo B85
- Canadian Tire 1717000
- Car Care OF3970
- Car Care PF1072
- CARQUEST Premium 85630
- CARQUEST Standard B85
- CARQUEST Standard R85630
- Casite CF396
- Champion Filters CL3970
- Mopar 0FE00281
- Mopar F00P1072
- Citgo Petroleum C85
- Dynalife CN3970
- ECOGARD X85
- Evergard E85
- Facet LC1072
- Federated LF396F
- Federated P1072
- Federated PG85F
- Firestone Ride-Rite TF1072
- Fleetguard LF3534
- Fram CH3970
- Fram CH3970FP
- Factory Value G1630
- General Motors 25012305
- General Motors 25012306
- Gonher G3970
- Continental Elite L1072
- Grease Monkey GM1072
- Group 7 V85
- Hastings P396
- Heritage HL3970
- Jiffy Lube HL3970
- Jiffy Lube JL85
- Jiffy Lube L10085
- K Mart MP44
- Kendall K27
- Kendall LC1072
- Kralinator L672
- Luberfiner P1072
- MicroGard GL10058
- MicroGard MGL3970
- MicroGard MGL51630
- Mighty L10085
- Mighty M3970
- Mileguard MO3970
- Minit-Lube LC1072
- Motorcraft FL838
- NAPA Gold Filters 1630
- NAPA ProSelect Filters 21630
- NAPA NASCAR Select Filters 91630
- Nationwise NW3970
- Parts Plus P1072
- Parts Master 61630
- Pennzoil PZ31
- Pentius PCB3970
- Performax PO31
- Phillips 66 PO85
- Pit Stop PSL27
- Power Flo SL10085
- Premium Guard PG85
- Prime Guard Filters POF85
- Pro-Tec 160
- Pro-Gauge PGO85
- Professionals Choice Q85
- Promotive PL85
- Pronto PO3970
- Pronto PO85
- PUREPRO PL85
- Purolator L10085
- Purolator PL10085
- Purolator PL85
- Quaker State QS3970
- Sears TS20
- Security Filters P1072
- Security Filters SO1072
- Service Champ CF85
- Service Pro M85
- Shell S46
- Shell SH32
- Specialist's Choice OP85
- Sunoco O28
- Texaco T32
- Texaco T32B
- Tires Plus TF1072
- Trust P1072
- Unocal 76 PF1072
- WALMI WEC3970
- Warner P1072
- Warner WP1072
- Western Auto 7455199
- Wix 51630
- WIX Cartridge Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months.
| Height | 2.736 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Cartridge Lube Metal Canister |
| Outer Diameter Bottom | 2.944 |
| Outer Diameter Top | 2.693 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Micron | 25.00 |
| UPC | 765809516304 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.25 lbs (0.12 kg) |
| Package Length: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Width: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Height: | 3.6" (9.2 cm) |
1 Year Warranty