Wix 51512 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$13.30
In Stock
Ships: Today, May. 15th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51512
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809515123
Weight: 0.75 lbs (0.35 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco PF1026
- Fleetguard LF3334
- Hastings LF387
- Wix 51512
- Jiffy Lube JL42
- Coopers Z 48
- Alaska Diesel 140516010
- Alaska Diesel 2402202
- Apollo PH2822
- Baldwin B295
- BAP Geon 1110502
- BAP Geon 1110508
- Beck/Arnley 0410704
- Beck/Arnley 0418046
- Beck/Arnley 0418731
- American Parts 92512
- Cam2 PH2822
- Canadian Tire 1718770
- Car Care OF2825
- CARQUEST Premium 85512
- Cenex CO2822
- CEW 3163004
- Champion Automotive OF13
- Mopar 0FE00129
- Deutsch D535
- Evergard E64
- Facet L2825
- Federated PH2822
- Flag Filters C2825
- Fleetguard LF16221
- Fleetguard LF3334J
- Fleetguard LF781
- Fleetguard LF781J
- Fleetrite LFR83334
- Ford 140516040
- Ford E1NN6714BA
- Ford E1NN6714BB
- Ford SAB140516090
- Ford SBA140516060
- Ford SBA140516090
- Ford SBA140516110
- Fram PH3639
- General Motors 25011623
- General Motors 6437982
- Gonher GP3639
- Continental Elite L2825
- Grease Monkey GM2825
- Hastings 387A
- Hyster 147307
- IAPCO A0220006
- IAPCO OF125
- International Harvester (IHC) 1062099C1
- International Harvester (IHC) 384483C2
- Interfil OF2825
- IPS 41071
- IPS 41101
- Japan Filter JO105
- Japan Filter JO204
- Komatsu 1520813210
- Komatsu 372020F201L
- Kralinator L57
- Kubota 1540232431
- Kubota 7000014649
- Lazorlite DD147
- Lazorlite DD211
- Lazorlite L111066
- Luberfiner PH2822
- MFI WA825
- NAPA Gold Filters 1512
- New Holland Construction 86546613
- Nissan 1520813201
- Nissan 1520813210
- Nissan 1520813211
- Nissan 1520813212
- Nissan 15208-H8920
- Nissan 1520813212N
- Nissan 1520813213
- Nissan 15208Y7502
- Nissan 1520908602
- Nissan 15209J1800
- Nissan 15209J1800B
- Nissan 15209J1800D
- Nissan 15209Y1800
- Nissan 15209Y7500
- Nissan 15209Y7501
- Nissan 15209Y7502
- Nissan 6501065011
- Nissan 6501265014
- Parts Plus PH2825
- Pronto PO2825
- Purolator L30042
- Purolator PER318
- Renault 0003082671
- Renault 3082671
- Repco 1110505
- Repco 1110510
- Repco ROF12A
- Bosch OF141
- Ryco Z134
- Ryco Z37
- Sakura C-1844
- Sakura C1101
- Sakura C1802
- Sakura C1806
- Sakura C1820
- Sakura C2602
- Sakura C8003
- Sakura C8018
- Security Filters PH2822
- Toyota 1560122010
- Trust PH2825
- Universal Filter Italiana (UFI) 2312100
- Universal Filter Italiana (UFI) 2312200
- Vera 1001006
- Western Auto 5255021
- Woodgate WGL3334
- Woodgate WGL781
- Woodgate WGL9139
- Worldparts W27372
- Mann-Filter W 940/25
- WIX Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months. This filter traps up to 50% more dirt and contaminants than Protec with the best combination of capacity & efficiency for severe conditions. When applicable, WIX flexible silicone anti-drainback valve protects against dry engine starts past the traditional filter change interval. Laboratory Test Performance per ISO 454812 18 gra
| Height | 5.842 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 3/4-16 |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 280 |
| Bypass Relief Valve Setting | None |
| Flow Rate | 7-9 GPM |
| Outer Diameter Top | 2.95 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Micron | 21.00 |
| BetaRatio | 2/20=6/20 |
| UPC | 765809515123 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.75 lbs (0.35 kg) |
| Package Length: | 3.3" (8.4 cm) |
| Package Width: | 3.3" (8.4 cm) |
| Package Height: | 5.8" (14.8 cm) |
1 Year Warranty