Wix 51393 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$10.60
10+ In Stock
Ships: Today, May. 15th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51393
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809513938
Weight: 0.8 lbs (0.37 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Wix 51393
- Volkswagen 06A 115 561
- Volkswagen 06A 115 561 B
- Volkswagen 078 115 561 K
- Mighty M 2870
- Hengst H14W15
- Hengst H14W27
- Mighty M 3600
- Luberfiner PH 400
- Mighty M2870A
- Mighty MX2870A
- Bosch 0 451 103 225
- K&N HP2005
- Valucraft V2870A
- MAHLE OC 154
- Bosch 3421
- Fram FS2870A
- Gonher GP-28
- Pennzoil HPZ12
- Pennzoil PZ12
- Performax PO12
- Bosch ST3421
- Teho 4073
- ACDelco FX20022
- ACDelco PF60CL
- ACDelco X 4053 E
- BluePrint Engines ADJ 132101
- BluePrint Engines ADV182108
- ASAS SP 882
- Auto Extra 61851393
- Auto Extra 61851393MP
- Autopart International 500101509
- Beck/Arnley 0418174
- Bosch 0 451 103 070
- Bosch 0 451 103 302
- Bosch 0 451 103 302-85N
- Bosch 0 451 103 314
- Bosch 0 451 103 344
- Bosch 0 451 103 369
- Bosch 0 451 103 524
- Bosch 0 451 104 502
- Bosch 0 986 AF1 139
- Bosch 0 986 B00 004
- Bosch 1 451 103 524
- Bosch D3421
- Bosch F 026 408 902
- Bosch P 3314
- Bosch P 3369
- Bosch P3344
- Bosch P8902
- CARQUEST Premium 84301
- CARQUEST Premium 85393
- CARQUEST Standard B0252
- CARQUEST Standard B0252MP
- CARQUEST Standard R85393
- CARQUEST Standard R85393MP
- Casite CF134
- CASTROL SFX CAS2870
- Champion C 149
- Champion C 183
- Champion C 183/606
- Champion COF100183S
- Champion Filters COS4681
- Mopar 0FE00376
- Coopers Z 1195
- Coopers Z 1758
- Crosland 2005
- Crosland 2336
- Delphi FX0130
- Delphi FX20022
- DENSO 1502013
- Driveworks DW252
- ECOGARD S252
- Factory Motor Parts R1393
- Febi-Bilstein 22550
- Filtron OP 526/1
- Fram PH10298
- Fram PH5552
- FVP Filters R1393
- Hatz 505 473 00
- Hatz 505 473 01
- Hengst H14W38
- Hoffer Products 7605002/9
- British Leyland XR 817215
- British Leyland XR 823395
- British Leyland XR 83332
- British Leyland XR 858593
- British Leyland XR 8E6714 AB
- K&N PS-2005
- Kolbenschmidt 161-OS
- Kolbenschmidt 50 013 161
- Kolbenschmidt 50 013 529
- Kolbenschmidt 529-OS
- Kralinator L1393
- Kralinator L7301
- Kubota 1J87832431
- Kubota HH15332430
- Linde VW06A115561B
- LTH LTH28
- M Filter MH 3392
- Magneti Marelli 71758731
- MAHLE OC 1241
- MAHLE OC 240
- MAHLE OC 264
- MAHLE OC 460
- MAHLE OC 489
- MAHLE OC 497
- Mann-Filter W 719/30
- Mann-Filter W 719/25
- Mapco 61096
- Meat & Doria 15002/9
- Meyle 100 115 0009
- MicroGard MGL51393
- Micronair OF024
- Mileguard MO8994
- Motaquip VFL 355
- Motaquip VFL 425
- Motaquip VFL 455
- Motaquip VFL 456
- Mueller FO462
- NAPA Gold Filters 1393
- NAPA Platinum Filters 41393
- NAPA ProSelect Filters 21393
- NAPA ProSelect Filters 21393MP
- NAPA Silver Filters 31393
- PBR BC-1278
- Parts Master 61393
- Parts Master 61393BP
- Pro-Tec 181
- Pro-Tec PTL51393MP
- Promotive PH252
- PUREPRO L252
- PureZone 8-51393
- Purflux LS255
- Purflux LS324
- Purolator L 20252
- Purolator L 27017
- Purolator TECH TL20252BP
- Repco ROF195
- Royal Purple 20561
- Sakura C-1917
- Sakura C1828
- Savara SO 592
- Sofima S 3291 R
- Sofima S 3436 R
- Sofima S 3473 R
- Sogefi Pro FT1589
- Still 171941
- Tecnocar R130
- Tecnocar R326
- UFI 23.291.00
- UFI 23.436.00
- UFI 23.473.00
- Unipart Automotive GFE 352
- Engine Life Filters EL2870
- VAICO 10-0320
- VAICO V10-0320
- Valeo 586029
- Vermeer 53629029
- VAICO 100320
- Volkswagen 06A 115 561 E
- Volkswagen 1JM 115 561 BZ
- Warner WPH561
- Wix Europe WL7071
- Wix XP 51393XP
- Purolator L20252
- Purolator L24466
- Purolator L 24466
- Purolator L27017
- Purolator TECH TL24466
- Pennzoil HPZ-12
- Mobil 1 M1-205A
- Auto Extra 61851393MP
- Gonher GP28
- WIX Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months. This filter traps up to 50% more dirt and contaminants than Protec with the best combination of capacity & efficiency for severe conditions. When applicable, WIX flexible silicone anti-drainback valve protects against dry engine starts past the traditional filter change interval. Laboratory Test Performance per ISO 454812 18 gra
| Height | 4.82 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 3/4-16 |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 410 |
| Bypass Relief Valve Setting | 30 |
| Flow Rate | 7-9 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.02 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | A |
| Micron | 21.00 |
| BetaRatio | 2/20=6/20 |
| UPC | 765809513938 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.8 lbs (0.37 kg) |
| Package Length: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Width: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (12.9 cm) |
1 Year Warranty