Wix 51390 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$14.60
Limited Stock
Ships: Today, May. 20th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours (Order before 3:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51390
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809513907
Weight: 0.93 lbs (0.42 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings LF154
- ACDelco PF50
- Cenex CO437
- Mighty L10109
- Crosland 664
- Kralinator L 163 A
- Savara SO 226
- BAP Geon 1110903
- Hope H2865A
- Purolator PER75
- Western Auto 7459316
- ACDelco X44
- Alaska Diesel 140516030
- Amsoil ASF54
- Apollo PH2865
- Atlantic Richfield AOF109
- Atlas (Canada) M48
- Award AOF109
- Baldwin B166
- Beck/Arnley 0410407
- Beck/Arnley 0410555
- Beck/Arnley 0418020
- Bosch 0986452009
- Cam2 C109
- Canadian Tire 1718914
- Car Care OF109
- Car Care OF2865
- CARQUEST Premium 85390
- Casite CF2865
- CEW 3167002
- Champion Automotive OF24
- Mopar 0FE00167
- Mopar L330
- Coopers Z76
- Deluxe Walker WD437
- Deutsch D332
- Dynalife CN2865A
- Evergard E109
- Facet 2865
- Facet L2865
- Federated PH2865
- Firestone Ride-Rite TF2865
- Flag Filters C2865A
- Fleetguard LF795
- Fleetrite LFR8795
- Ford E1NN6714AA
- Ford E1NN6714AB
- Ford E7NN6714AB
- Ford SBA140516120
- Fram PH2865A
- General Motors 25010849
- Gonher GP42
- Continental Elite 2224517
- Continental Elite L2865
- Grease Monkey GM2865
- Group 7 V109
- Hastings 154A
- Hastings P154
- Heritage HL2865A
- Honda 15400634003
- Honda 15400634004
- Honda 15400634010
- Honda 15400634013
- Honda 15400634023
- Honda 15400634033
- Honda 15400634505
- IAPCO A0226001
- IAPCO OF30
- International Harvester (IHC) 1014308C1
- Import Car World B7357
- IPS 41015
- IPS 41090
- Isuzu 8941486610
- Japan Filter JO401
- Jiffy Lube HL2865A
- Jiffy Lube JL109
- K Mart K25
- K Mart MP25
- Kendall K14
- Kralinator LA163A
- Kubota 7000014651
- Lazorlite DH123
- Lazorlite L111090
- Luberfiner PH2865
- Mazda 0259143000
- Mazda 064414300
- Mazda 077823802
- Meijer M17
- MFI WA91799
- Micro-Filters F109
- Mighty M2865
- Mighty M2865A
- Mighty PH2865
- Minit-Lube PH2865
- Motorcraft FL315
- NAPA Gold Filters 1390
- New Holland Construction 86546612
- Nippon 0806400030
- Nippon 806400030
- PBR Filters BC1113
- Pennzoil PZ17
- Phillips 66 PO109
- Precision Tune OF119
- Pro-Bilt PBO2865
- Pro-Gauge PGO109
- Pronto PO2865
- PUREPRO PH2865
- Purflux LS488
- Purolator FCO109
- Purolator L10109
- Purolator PER109
- Quaker State QS2865A
- Quaker State QS3865A
- Repco 1110900
- Repco ROF24
- Bosch 72119
- Bosch OF119
- Ryco Z57A
- Sakura C-1511
- Sakura C1602
- Satoh 0140200
- Sears 45196
- Sears D12
- Sears TP12
- Security Filters PH2865
- Service Champ OF109
- Shell S29
- Sunoco O15
- Tecnocar R226
- Texaco HSO122
- Trust PH2865
- Universal Filter Italiana (UFI) 2315900
- Unocal 76 PF2865
- Valu-test V2390
- Vera 1000124
- Warner WPH2865
- Western Auto 5255039
- Western Auto 7454242
- Wix 51390
- Woodgate WGL795
- Worldparts W27357
- WIX Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months. This filter traps up to 50% more dirt and contaminants than Protec with the best combination of capacity & efficiency for severe conditions. When applicable, WIX flexible silicone anti-drainback valve protects against dry engine starts past the traditional filter change interval. Laboratory Test Performance per ISO 454812 18 gra
| Height | 3.141 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 20X1.5 MM |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 250 |
| Bypass Relief Valve Setting | 8-11 |
| Flow Rate | 9-11 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.670 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Micron | 21.00 |
| BetaRatio | 2/20=6/20 |
| UPC | 765809513907 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.93 lbs (0.42 kg) |
| Package Length: | 3.9" (9.8 cm) |
| Package Width: | 3.9" (9.8 cm) |
| Package Height: | 3.2" (8.1 cm) |
1 Year Warranty