Wix 51378 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$14.25
10+ In Stock
Ships: Today, May. 14th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours (Order before 3:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51378
Condition: New
Made in Korea
UPC: 765809513785
Weight: 0.84 lbs (0.38 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco PF1240
- Cenex CO903
- Crosland 2101
- Deutsch D300
- Hastings LF237
- Hastings LF462
- ACDelco FX20019
- ACDelco X 4067 E
- ACDelco X 4312 E
- BluePrint Engines ADH 22109
- Altrom Group 3612905
- Japan Parts 10-04-407
- Atlas (Canada) M42
- Auto Extra 61851378
- Auto Pride Filters CF462AP
- Autopart International 5001200815
- Baldwin B1422
- Baldwin B175
- BAP Geon 1110908
- Beck/Arnley 0410761
- Beck/Arnley 0418072
- Beck/Arnley 0418165
- Bosch 0 451 103 266
- Bosch 0 986 AF0 147
- Bosch 0 986 AF1 049
- Bosch 0 986 AF1 097
- Bosch 72169
- Bosch 72170
- Bosch 72200
- Bosch 72200WS
- Bosch P 3266
- Bosch 9 000 022 705
- Bravo B4484
- CARQUEST Premium 85378
- CARQUEST Standard B4484
- CARQUEST Standard R85378
- Casite CF237
- Casite CF462
- Champion E 102
- Champion Filters CL8212
- Mopar F00PH903
- Coopers Z 983
- Delphi FX20019
- DENSO 1501013
- Deutsch D492
- Donaldson P550600
- Driveworks DW4484
- ECOGARD X4484
- Facet L4484
- Federated LF462F
- Filtron OP 593
- Firestone Ride-Rite TF2702
- Firestone Ride-Rite TF4484
- Fram PH6552
- Fram PH8212
- General Motors 25014425
- Gonher GP212
- Group 7 V4484
- Heritage HL8212
- Heritage HL91212
- Honda 15400-PL2-004
- Honda 15400-PL2-015
- Honda 15400-PL2-315
- Honda 15400-PL2-505
- Honda 15400PL2005
- IPS IFL-3407
- Jakoparts J1314007
- Japan Parts FO-407
- Japan Parts FO-407S
- Japan Parts JFO-407
- Japan Parts JFO-407S
- Jiffy Lube HL6552
- Jiffy Lube JL4484
- Jiffy Lube L24484
- Kralinator L12
- Lazorlite L112135
- Luberfiner PH 903
- Luberfiner PH2702
- MAHLE OC 256
- Mann-Filter ML1036
- Mann-Filter W 815/82
- Meyle 31-14 322 0003
- Micro Filters T 60
- MicroGard GL24484
- MicroGard MGL8212
- MicroGard MGL51378
- Mighty M 4484
- Mileguard MO6552
- Mileguard MO8212
- Motaquip VFL 286
- NAPA Gold Filters 1378
- NAPA ProSelect Filters 21378
- Nipparts J1314007
- PBR BC-1257
- Parts Plus PH2702
- Parts Plus PH903
- Parts Master 61378
- Pennzoil PZ41
- Pennzoil PZ41A
- Pentius PLB8212
- Performax PO41A
- Phillips 66 PO1378
- Power Flo SL24484
- Premium Guard PG4484
- Premium Guard PG4484F
- Prime Guard Filters POF4484
- Pro-Tec 192
- Promotive PH4484
- Pronto PO4484
- Pronto PO6552
- PUREPRO L4484
- Purflux LS898
- Purolator L 24484
- Purolator PER4484
- Purolator PER4486
- Quaker State QS6552
- Repco ROF161
- Ryco Z336
- Sakura C1611
- Security Filters PH903
- Service Champ OF4484
- Service Pro M4484
- Shell SH528
- Sterling 12612600097
- Tecnocar R143
- Texaco HSO125
- Texaco TFC528
- Texaco TFC528B
- Tires Plus TF2702
- Trust PH2702
- Trust PH903
- TVI TVIV4484
- Ultra-8 3612905
- Union Japan C-570
- Union Sangyo C570
- Unipart Automotive GFE 195
- Unipart Automotive GFE 283
- Unocal 76 PF378
- Vera 1001659
- VIC C-807
- Warner PH2702
- Warner WPH2702
- Western Auto 7453582
- Wix 51378
- Wix Europe WL7159
- Purolator L24484
- Honda 15400PL2315
- WIX Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months. This filter traps up to 50% more dirt and contaminants than Protec with the best combination of capacity & efficiency for severe conditions. When applicable, WIX flexible silicone anti-drainback valve protects against dry engine starts past the traditional filter change interval. Laboratory Test Performance per ISO 454812 18 gra
| Height | 3.170 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 22X1.5 MM |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 300 |
| Bypass Relief Valve Setting | 9-12 |
| Flow Rate | 11-13 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.152 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Micron | 17.00 |
| UPC | 765809513785 |
| Origin Country: | KR |
| Weight: | 0.84 lbs (0.38 kg) |
| Package Length: | 3.3" (8.4 cm) |
| Package Width: | 3.3" (8.4 cm) |
| Package Height: | 3.2" (8.1 cm) |
1 Year Warranty