Wix 51368 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$23.59
In Stock
Ships: Today, May. 15th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51368
Condition: New
Made in Poland
UPC: 765809513686
Weight: 1.61 lbs (0.74 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco PF2107
- Cenex CO920
- Fleetguard LF3849
- Hastings LF191
- Deutsch D512
- Deutsch PH920
- ACDelco X 4249 E
- ACDelco X 4254 E
- BluePrint Engines ADT 32110
- BluePrint Engines ADT 32115
- BluePrint Engines ADT32110S
- ASAS SPC 112
- Japan Parts 10-02-212
- Japan Parts 10-02-297
- Autopart International 500147067
- Baldwin T1638
- BAP Geon 1111513
- Beck/Arnley 0410742
- Beck/Arnley 0418133
- American Parts 92368
- Bosch 0 451 103 365
- Bosch 0 986 452 030
- Bosch 0 986 452 602
- Bosch 0 986 AF1 047
- Bosch 0 986 AF1 130
- Bosch P 2030
- Bosch P 3365
- CARQUEST Premium 85368
- CARQUEST Premium Z 1326
- Caterpillar 971608
- CEW 3174010
- Champion COF 100275 S
- Champion COF 100283 S
- Champion COF102280S
- Champion K 275
- Champion K 275/606
- Champion K 280
- Champion K 280/606
- Champion K 283
- Champion K 283/606
- Citgo Petroleum PH920
- Coopers Z 1044
- Coopers Z 1326
- Crosland 2080
- Crosland 2202
- Delphi FX0162
- Delphi FX0164
- Donaldson P502017
- Filtron OP 619
- Filtron OP 619/2
- Fram PH5124
- Fram PH5592
- Fram PH6357
- Gonher GP6357
- Hengst H96W01
- Hengst H96W02
- Hoffer Products 7605033
- Hoffer Products 7605033/4
- Hoffer Products 7605062/4
- IPS 41129
- Jakoparts J1312012
- Jakoparts J1312016
- Japan Parts FO-212
- Japan Parts FO-212S
- Japan Parts FO-297
- Japan Parts FO-297S
- Japan Parts JFO-212
- Japan Parts JFO-212S
- Japan Parts JFO-297
- Japan Parts JFO-297S
- Kolbenschmidt 50 013 821
- Kolbenschmidt 50 013 862
- Kolbenschmidt 821-OS
- Kolbenschmidt 862-OS
- Kralinator D324
- Lazorlite L111198
- Lazorlite L112151
- Luberfiner PH 920
- M Filter MH 3348
- M Filter MH 3406
- M Filter TF 6518
- Magneti Marelli 71758855
- MAHLE OC 286
- MAHLE OC 294
- Mann-Filter WP 1026
- Mann-Filter WP 914/80
- Meat & Doria 15033
- Meat & Doria 15033/4
- Meat & Doria 15062/4
- Meyle 30-14 322 0001
- Meyle 30-14 322 0007
- Micro Filters T 1638
- Mighty PH 920
- Motaquip VFL 347
- Motaquip VFL 415
- NAPA Gold Filters 1368
- Nipparts J1312012
- Nipparts J1312016
- Nippon T1638
- PBR BC-1227
- PBR BC-1302
- PUREPRO PH920
- Purflux LS893
- Purflux LS905
- Purolator L 17624
- Purolator L 17634
- Purolator L 28069
- Repco 1111513
- Repco ROF86
- Ryco Z335
- Sakura C1111
- Security Filters PH920
- Sofima S 3264 R
- Sofima S 3476 R
- Tecnocar RD1203
- Tecnocar RD1225
- Teho OK 181
- Toyota 0415203003
- Toyota 1560064020
- Toyota 9091503003
- Toyota 9091530001
- Toyota 90915300018T
- Toyota 9091530003
- Toyota 9091550003
- Toyota 90915300001
- Toyota 90915300038T
- TRP 1516299
- UFI 23.264.00
- UFI 23.476.00
- Union Japan C-141
- Unipart Automotive GFE 331
- VAICO V70-0013
- VAICO V70-0216
- Valeo 586025
- Valeo 586061
- Vera 1001386
- VIC C-112
- VIC C-116
- Warner PH920
- Warner WPH920
- Wix 51368
- Wix Europe WL7174
- Wix Europe WL7235
- Worldparts W27399
- Purolator L17624
- Purolator L17634
- Purolator L28069
- WIX Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months. This filter traps up to 50% more dirt and contaminants than Protec with the best combination of capacity & efficiency for severe conditions. When applicable, WIX flexible silicone anti-drainback valve protects against dry engine starts past the traditional filter change interval. Laboratory Test Performance per ISO 454812 18 gra
| Height | 3.380 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 24X1.5 MM |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 370 |
| Bypass Relief Valve Setting | 7-9 |
| Flow Rate | 28-30 GPM |
| Outer Diameter Top | 4.115 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Micron | 17.00 |
| UPC | 765809513686 |
| Origin Country: | PL |
| Weight: | 1.61 lbs (0.74 kg) |
| Package Length: | 4.3" (10.8 cm) |
| Package Width: | 4.3" (10.8 cm) |
| Package Height: | 4.3" (10.8 cm) |
1 Year Warranty