Wix 51355 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$10.62
10+ In Stock
Ships: Today, May. 15th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours (Order before 3:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51355
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809513556
Weight: 1.02 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco PF1766
- Fram PH2815
- Fram PH8994
- Wix 51355
- Volkswagen 078 115 561 D
- Volkswagen 078 115 561 J
- Mighty M 2901
- Mighty M453
- Group 7 V5401
- Federated PG5401F
- Service Champ OF5401
- Mann-Filter W 930/21
- Filtron OP 526/5
- Warner WPH453
- Pronto PO5401
- MicroGard MGL51355
- Service Pro M5401
- Tires Plus PH453
- NAPA Gold Filters 1355
- NAPA ProSelect Filters 21355
- Parts Master 61355
- Premium Guard PG5401
- ECOGARD X5401
- PUREPRO L5401
- Prime Guard Filters POF5401
- FVP Filters R1355
- Beck/Arnley 0418156
- Bosch 0 451 103 256
- Luberfiner PH 2701
- Gonher GP22
- ACDelco FX20017
- ACDelco X 4085 E
- ASAS SP 1478
- Auto Extra 61851355
- Autopart International 500101510
- Bosch 0 451 103 313
- Bosch 0 451 103 313-0AH
- Bosch 0 986 AF0 066
- Bosch 3441
- Bosch D3441
- Bosch F 00E 160 387
- Bosch P 3313
- CARQUEST Premium 85355
- CARQUEST Standard B5401
- CARQUEST Standard R85355
- Champion Filters COS8994
- Champion Filters CL8994
- Mopar 0FE00375
- Coopers Z 1417
- Crosland 2200
- Crosland 2250
- Delphi FX0131
- Delphi FX20002
- Delphi FX20017
- DENSO 1502065
- Factory Motor Parts R1355
- Febi-Bilstein 22548
- Federated LF477F
- Firestone Ride-Rite PH453
- Gonher GP-228
- Hengst H24W04
- Hoffer Products 7605284/9
- Kolbenschmidt 350-OS
- Kolbenschmidt 50 013 350
- Kolbenschmidt 50 013 514
- Kolbenschmidt 514-OS
- Kralinator L1355
- Luberfiner PH453
- MAHLE OC 241
- MAHLE OC 311
- MAHLE OC 485
- Mann-Filter W 930/19
- Mann-Filter W 940/9
- Mapco 61200
- Meat & Doria 15284/9
- Meyle 100 115 0005
- MicroGard MGL8994
- Motaquip VFL 460
- Motaquip VFL 506
- Mueller FO266
- Pennzoil PZ65
- Pentius PLB8994
- Performax PO65
- Premium Guard PG5401F
- Pro-Tec 186
- Promotive PH5401
- PureZone 8-51355
- Purflux LS274
- Purflux LS274A
- Purolator L 25401
- Purolator PL25401
- Purolator TECH TL25401
- Quaker State QS8994
- Sakura C-5404
- Shell SH56
- Sofima S 6620 R
- Bosch ST3441
- Tecnocar R266
- Tecnocar R299
- Texaco T56
- TVI TVIV5401
- UFI 23.465.00
- UFI 23.465.40
- VAICO 10-0327
- VAICO V10-0327
- VAICO 100327
- Volkswagen 078 115 561 H
- Volkswagen 78115561J
- Wix Europe WL7072
- Wix Europe WL7321
- Purolator L25401
- Purolator L30257
- Mobil 1 M1-204A
- Auto Extra 61851355
- WIX Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months. This filter traps up to 50% more dirt and contaminants than Protec with the best combination of capacity & efficiency for severe conditions. When applicable, WIX flexible silicone anti-drainback valve protects against dry engine starts past the traditional filter change interval. Laboratory Test Performance per ISO 454812 18 gra
| Height | 4.475 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 3/4-16 |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 390 |
| Bypass Relief Valve Setting | 33 |
| Flow Rate | 7-9 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.745 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | C |
| Micron | 21.00 |
| BetaRatio | 2/20=6/20 |
| UPC | 765809513556 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.02 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 4.4" (11.3 cm) |
1 Year Warranty