Wix 51314 Engine Oil Filter
WIX Cartridge Lube Metal Canister Filter
$8.51
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 51314
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809513143
Weight: 0.18 lbs (0.08 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Wix 51314
- BMW 11 42 0 661 135
- BMW 11 42 1 256 260
- BMW 11 50 7 425 104
- Fiat 45481348
- Heritage HL962PL
- Savara SO 595
- ACDelco AC61
- Baldwin P106
- BAP Geon 1112006
- Beck/Arnley 0410282
- Beck/Arnley 0418117
- American Parts 92314
- BMW 11507425101
- Bosch 1 457 429 105
- Bosch 1 457 429 515
- Bosch 1 457 429 820
- Bosch 1 457 431 426
- CARQUEST Premium 85314
- CEW 3134000
- Co-op P221
- Coopers AZH 001
- Coopers AZL 015
- Coopers G 813
- Crosland 512
- Crosland 690
- Crosland 697
- DAF 905 480
- Deluxe Walker WDX117
- Fleetguard LF595
- Fleetrite LFR8595
- Fram CH5576
- Fram CH803APL
- General Motors 5577966
- Gonher G162H
- Hastings LF182
- Hastings P182
- Hengst E10.18H
- IPS 41012
- Kralinator L 918
- Luberfiner LP 2212
- MAHLE 098100M1
- MAHLE EH268
- MAHLE OX42
- Mann-Filter H 601
- Mann-Filter H6010
- Mann-Filter H6015
- Mann-Filter H6016
- Mann-Filter H6017
- Massey Ferguson 2 889 829 M 91
- Mercedes-Benz 0001184225
- Mercedes-Benz 0001842225
- Mercedes-Benz 0001842325
- Mercedes-Benz 0001844701
- Mercedes-Benz 0001845801
- Mercedes-Benz 0001846301
- Mercedes-Benz 001842225
- Mercedes-Benz 11842225
- Mercedes-Benz 1184225
- Mercedes-Benz 1842225
- Mercedes-Benz 1842325
- Mercedes-Benz 1844701
- Mercedes-Benz 1844901
- Mercedes-Benz 1845801
- Mercedes-Benz 1846301
- Mercedes-Benz A0001842325
- MFI HA601
- Motorcraft FL262
- NAPA Gold Filters 1314
- NSU 400700504
- Purflux L121
- Purflux L128
- Purolator 098100M1
- Purolator MF 103 A
- Purolator P 23
- Purolator PM 200
- Renault 6005019804
- Renault 84 99 135 552
- Repco 1112006
- Ryco R2008P
- Savara SO 051
- Scania Vabis 153465
- Tecnocar OP803
- Thomas Built Buses 01-1020
- Universal Filter Italiana (UFI) 2540600
- Vera 1000454
- Volvo 7349619
- Volkswagen 0400700504
- WGB S211CP
- Worldparts W27329
- ZF B7632141102
- Purolator P-23
- WIX Cartridge Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months.
| Height | 3.937 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Cartridge Lube Metal Canister |
| Inner Diameter Bottom | 0.750 |
| Outer Diameter Bottom | 2.312 |
| Outer Diameter Top | 2.312 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Micron | 25.00 |
| UPC | 765809513143 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.18 lbs (0.08 kg) |
| Package Length: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Width: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (12.9 cm) |
1 Year Warranty