Wix 51261 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$15.44
10+ In Stock
Ships: Today, May. 13th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51261
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809512610
Weight: 1.33 lbs (0.61 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings LF352
- Caterpillar 1R-0734
- Hastings FP352
- Atlas-Copco 2900535100
- Case H411272
- Purolator PER5401
- Caterpillar 6V3690
- Caterpillar 6V8892
- Caterpillar 6V8894
- Fram FK3883
- Savara SO 216
- Tecnocar R85
- ABAC 2236105733
- ABAC 9056103
- ABAC 9056936
- ACDelco PF898
- AG Chem 720300
- AGCO 2726817
- AGCO 303119475
- AGCO 30V3119475
- Air Refiner PL654
- Allis Chalmers 4530702
- Allis Chalmers 45307022
- ASV 340404359
- Atlas-Copco 29005351
- Baldwin BT364
- American Parts 92261
- Bomag 01160024
- Bosch 0 451 203 002
- CARQUEST Premium 85261
- Caterpillar 3I0722
- Caterpillar 3I1332
- Caterpillar 9L9200
- Caterpillar 9N-5680
- Champion Automotive HO506
- Mopar L52
- Cimtek 70322
- Clark Equipment 3779685
- Comp Air 438461
- Comp Air 57562
- Comp Air 98262513701
- Coopers AZL 055
- Coopers AZL 055 A
- Coopers Z 66
- Crosland 619
- Curtiss-wright RN28101
- Deluxe Walker WD292
- Donaldson ELF 7680
- Donaldson FFP170680
- Donaldson LFP170680
- Donaldson LFP171250
- Donaldson LFP555680
- Donaldson P166509
- Donaldson P555680
- Faun-Frisch 1470483
- Faun-Frisch 4134287
- Fiat 82430832
- FiatAllis 4530702
- FiatAllis 45307022
- FiatAllis 74530702
- Filtron OP 647
- Fleetguard LF3389
- Fleetguard LF3609
- Fleetguard LF654
- Fleetrite LFR83389
- Fleetrite LFR8654
- Flottmann 402351082
- John Bean - FMC 3A11653
- Ford C9DZ6731A
- Ford C9TZ6731A
- Ford C9TZ6731B
- Fram PH2877
- Fram PH36
- Fram PH36A
- Fram PH4557
- General Motors 25011124
- General Motors 643955
- Gonher GP36
- Hastings P352
- Heavy Duty Air HDA15002
- Hesston 7722374
- Hyster 3051792
- International Harvester (IHC) 3116609R91
- Ingersoll Rand 10349843
- Ingersoll Rand 39329602
- Ingersoll Rand 39446489
- Ingersoll Rand 59686063
- Ingersoll Rand 93568285
- Ingersoll Rand 93611069
- Iveco 190 2136
- Jlg 7026811
- John Deere GG17016722
- Joy 52763106
- Joy 5276316
- Komatsu 20608640
- Kralinator L151R
- Luberfiner LFP791
- Luberfiner LFP791-1
- MAHLE OC44
- Mann-Filter 6750359096
- Mann-Filter W 962/36
- Mann-Filter WD 940/22
- Mann-Filter WDV9402
- Massey Ferguson 1070756M91
- Mattel 57562
- Miller Welder 206745
- Mitsubishi 3064005300
- Mitsubishi 3064050300
- Motorcraft FL223
- NAPA Gold Filters 1261
- Poclain 1106624E
- Poclain 2432-52
- Poclain 243250
- Poclain 244231
- Poclain C 09505-46
- Power System 18370000
- Power System 470001
- Power System 470002
- Power System F004220000
- Power System FO 18370000
- Purflux LS583
- Purolator L30054
- Purolator PER54
- Quaker State QS36
- Sakura C5504
- Sakura C8019
- Steiger Tractor 28006
- Sullair 02250150119
- Sullair 406 1130
- Takeuchi TX340404359
- GH Tennant 372654
- Texaco HDO12
- Toro 492500
- Union UC1103
- WGB S273CP
- White 303119475
- White 303498395
- Wix 51261
- Wix Europe 92097E
- Woodgate WGH6361
- Yale And Towne 405712
- Yale And Towne 4061130
- ZF 501203017
- ZF 750131005
- Mann-Filter WD94022
- WIX HD Oil Filters provide superior engine protection with high quality, high capacity media for applications such as medium and heavy trucks, farm, construction, mining, and other equipment. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals. High strength, corrosion-resistant cans, center tubes, and end caps with superior sealing components ensure a leak resistant, long-lasting, high performing oil filter under all types of operating conditions.
| Height | 5.166 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 1-12 |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 350 |
| Bypass Relief Valve Setting | 19 |
| Flow Rate | 12-16 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.683 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HB |
| Micron | 32.00 |
| BetaRatio | 2/20=30/41 |
| UPC | 765809512610 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.33 lbs (0.61 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 5.3" (13.3 cm) |
1 Year Warranty