Wix 51231 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$16.23
In Stock
Ships: Today, May. 13th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51231
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809512313
Weight: 1.08 lbs (0.5 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- British Leyland C42797
- Warner PH2905
- Hastings LF104
- ACDelco PF964
- Crosland 2160
- Hastings LF105
- Crosland 343
- Beck/Arnley 0418665
- Bosch 0 451 103 278
- Mighty M 2905
- ACDelco PF2255
- ACDelco X 102
- ACDelco X 4084 E
- Fram PH2931
- Fram PH2995
- Fram PH2995A
- Kralinator L106
- Wix 51231
- Luberfiner PH2862
- Service Champ OF381
- Mann-Filter W 930/1
- Mann-Filter W 930/13
- Cam2 PH2862
- Crosland 362
- Filtron OP 654
- Hengst H24W07
- Warner WPH2905
- Heritage HL2995
- Baldwin B7220
- Fram PH7309
- Luberfiner LFP6240-1
- Pennzoil HPZ57
- Pennzoil PZ57
- Performax PO57
- ACDelco X 4325 E
- ACDelco X 62
- BluePrint Engines ADJ132123
- Altrom Group 3611105
- Altrom Group 3611106
- Aston Martin SPE6757
- Auto Extra 61851231
- Autopart International 5001203957
- Baldwin B40120
- Baldwin B7424
- BAP Geon 1114803
- BAP Geon 1114805
- Beck/Arnley 0410662
- Beck/Arnley 0410773
- Beck/Arnley 0418049
- Bosch 72147
- Bosch 72175
- Bosch P 3278
- British Leyland EAC1467
- British Leyland EBC9658
- British Leyland FB2086
- Cam2 PH2818
- Car Care OF2931
- CARQUEST Premium 85231
- CARQUEST Standard B381
- CARQUEST Standard R85231
- CEW 3106004
- CEW 3106005
- CEW 3106006
- Champion Filters COS2995
- Champion Filters CL2995
- Citgo Petroleum PH2905
- Claas 00 0327 024 0
- Coopers Z 126
- Coopers Z 509
- Coopers Z 509 A
- Crosland 3611105
- Crosland 3611106
- Delphi FX0039
- Deutsch D439
- Finn Filter FFPA 11001-10
- Hastings 104
- Heritage HL2931
- IAPCO A0229004
- IAPCO A0229006
- IPS 41082
- IPS 41089
- IPS 42089
- British Leyland C 42797
- British Leyland EAC 1467
- British Leyland EBC 10303
- British Leyland EBC 9658
- Jiffy Lube HL2931
- Jiffy Lube HL2995
- Jiffy Lube JL255
- Lazorlite U111694
- Lazorlite U111724
- Luberfiner PH 2818
- Luberfiner PH 2905
- MAHLE OC 238
- MAHLE OC 50
- Mann-Filter W 940/32
- Mann-Filter W93598
- Mann-Filter W94098
- MFI WA93598
- MFI WA94098
- MicroGard MGL51231
- Mighty L30255
- Mighty L30381
- Motaquip VFL 258
- Motaquip VFL 259
- Motorcraft FL1997
- NAPA Gold Filters 1231
- Parts Plus PH2905
- Parts Master 61231
- Phillips 66 WO1231
- Premium Guard PG381
- Pro-Tec 198
- Pronto PO381
- PUREPRO PH2905
- Purflux LS1052
- Purolator L 30255
- Purolator L 30381
- Purolator PC255
- Purolator PER381
- Quaker State QS2931
- Quaker State QS2995
- Repco 1114803
- Repco 1114805
- Bosch OF147
- Bosch OF148
- Ryco Z113
- Ryco Z133
- Sakura C-7501
- Security Filters PH2818
- Security Filters PH2862
- Service Champ OF381HD
- Tecnocar R26
- Texaco HSO136
- Thwaites T 51629
- UFI 23.225.00
- UFI 23.544.00
- Unipart Automotive GFE 154
- Unipart Automotive GFE 162
- Unipart Automotive GFE 317
- Unocal 76 PF1231
- Vera 1000520
- Vera 1000975
- Vera 1050975
- Volkswagen 07V 121 717
- Volkswagen UE 40893
- Wix Europe WL7223
- Worldparts W27368
- Worldparts W27382
- Purolator L30255
- Purolator L30381
- Purolator 85231
- Auto Extra 61851231
- WIX Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months. This filter traps up to 50% more dirt and contaminants than Protec with the best combination of capacity & efficiency for severe conditions. When applicable, WIX flexible silicone anti-drainback valve protects against dry engine starts past the traditional filter change interval. Laboratory Test Performance per ISO 454812 18 gra
| Height | 4.343 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 1-12 |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 375 |
| Bypass Relief Valve Setting | 22 |
| Flow Rate | 12-16 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.660 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | C |
| Micron | 25.00 |
| UPC | 765809512313 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.08 lbs (0.5 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 4.4" (11.3 cm) |
1 Year Warranty