Wix 51215 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$13.27
10+ In Stock
Ships: Thursday May. 14th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours Thursday May. 14th
Brand: Wix
Stock #: 51215
Condition: New
UPC: 765809512153
Weight: 0.58 lbs (0.27 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings LF576
- ACDelco PF1787
- Warner PH7017
- Exmark 523541
- Fram PH9566
- Bosch 0 451 103 363
- ACDelco X 4290 E
- Hengst H90W27
- Ford 1218 846
- Ford 1250 507
- Ford 1751 529
- Ford 1S7E-6714-BA
- Ford 1S7G-6714-CA
- Ford AA6E6714AA
- Volvo 31330049
- Purflux LS357
- Beck/Arnley 0418148
- Bosch 0 451 103 124
- Bosch F 026 407 005
- Mighty M 3614
- ACDelco X 148
- Fram PH2993
- Fram PH2993A
- General Motors 55560202
- General Motors 93186554
- Hengst H90W12
- Hengst H90W31
- Saab 7496144
- Saab 7894066
- Saab 930957
- Saab 932037
- Saab 9320375
- UFI 23.201.00
- UFI 23.298.00
- MFI W 920/26
- Purolator PC 265
- BluePrint Engines ADM52118
- Baldwin B1413
- Bosch 0 986 AF0 020
- Bosch 0986627574
- Bosch P 2068
- Bosch P 3363
- Bosch P 7005
- Briggs & Stratton 62294
- CARQUEST Premium 85215
- Casite CF576
- Champion C 182
- Mopar 0FE00300
- Coopers Z 1499
- Coopers Z 1544
- Crosland 2144
- Dixie Chopper 68140
- Dixon 539102606
- Dixon 7252
- Emgo 1082410
- Filtron OP 532/2
- Frad 108.121.05/110
- Fram PH6011
- Fram PH6022
- Fram PH9460
- Harley Davidson 637172R
- Harley Davidson 6378172R
- Harley Davidson 6379677
- Harley Davidson 6380580
- Harley Davidson 6380580A
- Harley Davidson 6380683
- Hastings CF576
- Hastings P576
- Jakoparts J1313021
- Japan Parts FO-394S
- Kohler 326817
- Kolbenschmidt 081-OS
- Kolbenschmidt 50 013 081
- Kolbenschmidt 50 013 919
- Kolbenschmidt 919-OS
- Luberfiner PH7017
- M Filter MH 3404
- M Filter MH 377
- Magneti Marelli 71758791
- MAHLE OC 1063
- MAHLE OC 231
- MAHLE OC 466
- MAHLE OC 555
- MAHLE OC 981
- Mann-Filter W 712/80
- Mann-Filter W 712/73
- Mapco 61602
- Mazda LF10-14302 9B
- Mazda LF10-143029A
- Micronair OF005
- Mileguard PH9566
- Motaquip VFL 514
- NAPA Gold Filters 1215
- Nipparts J1313021
- Prime Guard Filters POF241
- Purolator L 17357
- Purolator L90001
- Purolator ML16822
- Sakura C-1936
- Savara SO 434
- Snapper 1719168YP
- Snapper 62294
- Snapper 7062294
- Sofima S 3298 R
- Tecnocar R287
- Teho 4317
- Teho OK 103
- Toro E633752
- VAICO V25-0145
- Valeo 586083
- Vanair 266801
- VIC C-418
- Wix 51215
- Wix Europe WL7323
- Purolator L17357
- WIX Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months. This filter traps up to 50% more dirt and contaminants than Protec with the best combination of capacity & efficiency for severe conditions. When applicable, WIX flexible silicone anti-drainback valve protects against dry engine starts past the traditional filter change interval. Laboratory Test Performance per ISO 454812 18 gra
| Height | 3.404 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 3/4-16 |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 325 |
| Bypass Relief Valve Setting | 8-11 |
| Flow Rate | 7-9 GPM |
| Outer Diameter Top | 2.921 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | A |
| Micron | 21.00 |
| UPC | 765809512153 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.58 lbs (0.27 kg) |
| Package Length: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Width: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Height: | 3.6" (9.2 cm) |
1 Year Warranty