Wix 51186 Engine Oil Filter
WIX Cartridge Lube Metal Free Filter
$25.52
In Stock
Ships: Monday May. 18th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours Monday May. 18th
Brand: Wix
Stock #: 51186
Condition: New
Made in Poland
UPC: 765809511866
Weight: 0.84 lbs (0.38 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco PF2249G
- Crosland 1042
- Hengst E202H01
- Hastings LF481
- BMW 11 42 7 510 716
- BMW 11 42 7 510 717
- Hengst D 34 E 202 H
- Hengst E202H
- Hengst E202H D34
- Hengst E202H01 D34
- ACDelco AC 6233 E
- BluePrint Engines ADJ132122
- Altrom Group 3610411
- ASAS AS 1516
- Japan Parts 10-ECO014
- Auto Extra 61851186
- Autopart International 5001201207
- Baldwin P7137
- Beck/Arnley 0418157
- BMW 11 42 1 745 390
- BMW 11 42 1 745 391
- BMW 11 42 2 236 320
- BMW P8198
- Bosch 0 986 AF0 277
- Bosch 1 457 429 141
- Bosch 72214
- Bosch 72214WS
- Bosch P 9141
- CARQUEST Premium 85186
- CARQUEST Standard B5280
- CARQUEST Standard R85186
- Casite CF481
- Casite LF481
- Champion COF 100516 E
- Champion XE 516
- Champion XE 516/606
- Champion Filters COC8213
- Champion Filters CL8213
- Citgo Petroleum P8198
- Coopers G 1421
- Delphi FX0191
- Donaldson P552422
- Duramax D08198
- Duramax DO8198
- ECOGARD X5280
- Febi-Bilstein 26702
- Filtron OE 649/3
- Fram CH8213
- Fram CH8213 ECO
- Factory Value G1186
- Gonher G984
- Group 7 V5280
- Hastings CF481
- Heritage HL8213
- Hoffer Products 7584004
- Interfil OF8213
- Japan Parts FO-ECO014
- Japan Parts JFO-ECO014
- Jiffy Lube HL8213
- K&N PS7006
- Kolbenschmidt 50 013 578
- Kolbenschmidt 578-OX
- Kralinator L647
- Land Rover 11421745390
- Land Rover LPW 000010
- Land Rover LPW 500030
- Luberfiner P8198
- M Filter MO 1189
- M Filter MU 1189
- MAHLE OX 1066
- MAHLE OX 152
- MAHLE OX 152/1D
- MAHLE OX 152/1D ECO
- MAHLE OX 152D
- MAHLE OX 152D ECO
- Mann-Filter HU 938/4 X
- Mann-Filter H 938/3 X
- Mann-Filter HU 938/3 X
- Mapco 64601
- Meat & Doria 14004
- Meyle 314 114 0004
- MicroGard MGL51186
- Mighty M 8198
- Motaquip VFL 359
- Motaquip VFL 444
- Mueller FOP209
- NAPA Gold Filters 1186
- NAPA ProSelect Filters 21186
- PBR AC-8015
- Parts Plus P819B
- Parts Master 61186
- Pentius PCB8213
- Performax PO149
- Power Train 151186
- Premium Guard PG5280
- Premium Guard PG5280F
- Prime Guard Filters POF5280
- Pro-Tec 196
- Promotive PH5280
- Pronto PO5280
- PUREPRO PL5280
- Purflux L293
- Purolator L 38212
- Purolator L35280
- Repco ROF179
- Ryco R2614P
- Sakura EO-3002
- Service Champ CF5280
- Service Pro M5280
- Sofima S 5038 PE
- Tecnocar OP209
- Teho 5521
- UFI 25.038.00
- Ultra-8 3610411
- VAICO 20-0619
- VAICO V20-0619
- Valeo 586570
- Warner WP8198
- Wix 51186
- Wix Europe WL7234
- Purolator L38212
- WIX Cartridge Oil Filters provide excellent engine protection using conventional and synthetic (when recommended by the OE vehicle manufacturer) motor oil for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, interstate travel, throughout the OE manufactures recommended oil and filter change interval. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals.
- WIX Cartridge Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months.
| Height | 6.358 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Cartridge Lube Metal Free Filt |
| Inner Diameter Bottom | 1.485 |
| Outer Diameter Bottom | 3.267 |
| Outer Diameter Top | 3.267 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | C |
| Micron | 25.00 |
| BetaRatio | 2/20/75=25/38/40 |
| UPC | 765809511866 |
| Origin Country: | PL |
| Weight: | 0.84 lbs (0.38 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 7" (17.8 cm) |
1 Year Warranty