Wix 51182 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$16.01
Limited Stock
Ships: Next Business Day
Pick-Up: Next Business Day
Brand: Wix
Stock #: 51182
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809511828
Weight: 1.17 lbs (0.54 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco PF1789
- Caterpillar 1N-4402
- Hastings B7042
- ACDelco X 107
- ACDelco X 4071 E
- ACDelco X 4117 E
- Autopart International 5001204344
- Baldwin B7042
- BAP Geon 1118303
- BAP Geon 1118306
- BAP Geon 1118307
- Beck/Arnley 0410732
- Beck/Arnley 0418124
- American Parts 92182
- Bosch 0 451 103 109
- Bosch 0 451 103 198
- Bosch 0 451 103 238
- Bosch 0 451 104 516
- Bosch 0 451 104 520
- Bosch 0 451 104 520-3N0
- Bosch 0986627624
- Bosch P 3109
- Bosch P 3238
- CARQUEST Premium 85182
- CARQUEST Premium 94251
- CARQUEST Premium Z 845
- CEW 3123005
- Champion F 130
- Champion F 131
- Citgo Petroleum PH2852
- Citroen 1109 K7
- Citroen 95495 251
- Citroen 95638 903
- Coopers Z145
- Crosland 2053
- Crosland 2132
- Cyclone P315A
- DAF 192 143
- Delphi FX0043
- Fiat 5495251
- Filtron OP 620
- Fleetguard LF3600
- Fleetguard LF3647
- Ford 5016 950
- Ford 5017 808
- Frad 25.42.13/110
- Frad 27.44.21/110
- Fram PH4826
- Fram PH5831
- General Motors 93156561
- Heritage HL2921
- Hyster 1377788
- JC Bamford 02/900320
- Kioti 1521332431
- Kioti 1529132113
- Kioti 1530132431
- Kolbenschmidt 248-OS
- Kolbenschmidt 361-OS
- Land Rover 0192143
- Lazorlite U112097
- British Leyland 192143
- Luberfiner PH 2852
- M Filter MH 3320
- M Filter MH 3322
- MAHLE OC 2
- MAHLE OC 45
- Mann-Filter W 7053
- Mann-Filter W 820
- Mann-Filter W 840
- Mighty L34480
- Mighty PH 2852
- Motaquip VFL 206
- Motaquip VFL 281
- Motorcraft EFL 306
- Motorcraft EFL 346
- Motorcraft EFL 348
- NAPA Gold Filters 1182
- PBR BC-1169
- PBR BC-1234
- PBR BC-1342
- Peugeot 1109 62
- Peugeot 1109 87
- Peugeot 1109K7
- PUREPRO PH2852
- Purflux LS483
- Purflux LS520B
- Purflux LS520C
- Purflux LS880A
- Purolator L 34480
- Purolator L 37821
- Purolator PER4480
- Quinton Hazell QOF 5343
- Renault 6005019725
- Repco 1118306
- Repco ROF211
- Ryco Z305
- Sakura C2107
- Savara 9.28.448.17
- Savara 9.28.480.17
- Savara SO 448
- Schupp SP 4186
- Schupp SP 4343
- Security Filters PH2852
- Sofima S 5630 R
- Sofima S 7630 R
- Tecalemit FB 5343
- Tecnocar R365
- Tecnocar R367
- Teho 4149
- Teho OK 149
- UFI 23.198.00
- UFI 23.200.00
- Unipart Automotive GFE 303
- Universal Filter Italiana (UFI) 2318900
- Universal Filter Italiana (UFI) 2319800
- Universal Filter Italiana (UFI) 2320000
- Vera 1001667
- Warner PH2852
- Warner WPH2852
- Wix 51182
- Wix Europe WL7176
- Woodgate WGL9134
- Worldparts W27397
- Purolator L34480
- Purolator L37821
- WIX Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months. This filter traps up to 50% more dirt and contaminants than Protec with the best combination of capacity & efficiency for severe conditions. When applicable, WIX flexible silicone anti-drainback valve protects against dry engine starts past the traditional filter change interval. Laboratory Test Performance per ISO 454812 18 gra
| Height | 5.207 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 20X1.5 MM |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 350 |
| Bypass Relief Valve Setting | 24 |
| Flow Rate | 7-9 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.660 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Filter Shape | 3 |
| Class | W |
| Micron | 21.00 |
| BetaRatio | 2/20=6/20 |
| UPC | 765809511828 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.17 lbs (0.54 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 5.3" (13.3 cm) |
1 Year Warranty