Wix 51080 Engine Oil Filter
WIX Cartridge Lube Metal Canister Filter
$21.82
10+ In Stock
Ships: Today, May. 20th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours (Order before 3:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51080
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809510807
Weight: 0.67 lbs (0.31 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Purolator P700
- Purolator P766
- Massey Ferguson 1509106M92
- Atlas (Canada) C21
- Hobart 1121694
- Luberfiner LP 7-FF
- Purolator L 20700
- Purolator P 70 FF
- Purolator PM 2150
- Purolator PM2150U
- Purolator PM3013
- ACDelco P301
- Allcar AC233
- Allis Chalmers 4734248
- Allis Chalmers 47342485
- American Hoist And Derrick 1123151
- American Hoist And Derrick 861032
- Apollo P7FF
- Baldwin C64P
- Baldwin P64
- Bosch 1457429409
- Bowser Briggs B139
- Bowser Briggs B55
- Bowser Briggs BP12
- Bowser Briggs BR1
- Bowser Briggs CR5
- Bussing 8301601
- Cam2 P7FF
- CARQUEST Premium 85080
- Case 08152AB
- Case 08926AB
- Case 8152AB
- Case A27302
- Case O8926AB
- Cenex CO62
- Centaur Tractor A43195
- Mopar 1121694
- Mopar 1123151
- Mopar 1405639
- Mopar 1617416
- Mopar 1733882
- Mopar 582738
- Mopar L70
- Clark Equipment 852526
- Clark Equipment 852527
- Clark Equipment 863602
- Clark Equipment 880055
- Clark Equipment 880056
- Co-op CO7OFF
- Co-op PL15
- Cockshutt MX5854
- Cockshutt MXS1565
- Cockshutt T16546
- Cockshutt TO16382
- Continental Engines Z120L303
- Coopers AZL 059
- Deluxe Walker WD23
- Deluxe Walker WD62
- Donaldson P550179
- Federal Truck 1B1365
- Federal Truck 1B9185
- FiatAllis 74734248
- Fleetguard LF565
- Fleetguard LF568
- Fleetrite LFR8565
- Fleetrite LFR8568
- Fram C130
- Fram C134A
- Fram C134PL
- Friday Tractor 1121694
- Gardner Denver 26A8
- Gardner Denver 5E7
- General Motors 5572748
- Hastings 316
- Hastings LF316
- Hobart 509026
- Lederer 70FF
- Leroi 43184
- Leroi 43185
- Leroi 43195
- Leroi 43196
- Leroi 43199
- Leroi 47206
- Leroi 77206
- Leroi 77217
- Leroi 77218
- Leroi 77219
- Leroi 77223
- Leroi A43184
- Leroi A43185
- Leroi A43195
- Leroi A43196
- Leroi A77206
- Leroi A77217
- Leroi A77218
- Leroi A77219
- Leroi A77223
- LPM 00013505070
- Luberfiner P7FF
- MAHLE EN108P
- MAHLE EN282
- Mann-Filter H9221X
- Mann-Filter PF926N
- Massey Ferguson 1 543 4 A
- Massey Ferguson 1003879M1
- Massey Ferguson 1003879M91
- Massey Ferguson 1502470M91
- Massey Ferguson 761515M1
- Massey Ferguson 761515M11
- Massey Ferguson 840293M1
- Massey Ferguson 840293M91
- Massey Ferguson 840294M1
- Massey Ferguson 840294M91
- Massey Ferguson 840509M1
- Massey Ferguson 840509M91
- Massey Ferguson 840751M91
- Motorcraft FL768
- NAPA Gold Filters 1080
- Norsman- Nordberg Marine MG20372
- Onan 1220210
- Onan 122P210
- PUREPRO P7FF
- Purolator N1500
- Purolator P7661
- Purolator PN15
- Transicold 21002
- Transicold 21007
- Transicold 21008
- Engine Life Filters EN15
- Engine Life Filters EP70
- WGB S16CC
- WGB S50C
- Climax Waukesha 0117980
- Climax Waukesha 106687A
- Climax Waukesha 117980
- Climax Waukesha 203592
- Climax Waukesha 32101
- Climax Waukesha 960294
- Climax Waukesha A117980B
- Climax Waukesha UP203592
- White 195538F
- White 256140
- White 256240
- White 3A175P1
- White 47247B
- White 47247BS
- White 605538F
- White 645636
- White 861029
- White 861032
- Wix 51080
- Yale And Towne 0525226
- Yale And Towne 1121694
- Purolator L20700
- WIX HD Oil Filters provide superior engine protection with high quality, high capacity media for applications such as medium and heavy trucks, farm, construction, mining, and other equipment. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals. High strength, corrosion-resistant cans, center tubes, and end caps with superior sealing components ensure a leak resistant, long-lasting, high performing oil filter under all types of operating conditions.
| Height | 4.218 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Cartridge Lube Metal Canister |
| Inner Diameter Bottom | 0.703 |
| Outer Diameter Bottom | 3.367 |
| Outer Diameter Top | 3.367 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HC |
| Micron | 21.00 |
| BetaRatio | 2/20=6/20 |
| UPC | 765809510807 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.67 lbs (0.31 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 4.4" (11.3 cm) |
1 Year Warranty