Wix 51060 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$10.60
10+ In Stock
Ships: Today, May. 13th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 51060
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809510609
Weight: 1.04 lbs (0.48 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- CASTROL SFX CAS5
- Wix 51060
- ACDelco PF1218F
- Parts Master 61060BP
- Group 7 V4631BP
- Hastings LF279
- Purolator PL34631
- Fram PH13
- Fram PH5
- ACDelco PF 1218
- ACDelco PF1218CL
- ACDelco SPF1218
- ACDelco UPF1218
- Advance Auto Parts AA5
- Air Max 18813
- Amsoil EA024
- Atlas (Canada) G72
- Auto Extra 61851060
- Autolite AL5
- Autopart International 5001202791
- Autopro 2060
- Baldwin B1428
- Bel-Ray SV57811
- Bosch 3510
- Bosch 72235WS
- Bosch D3510
- Bravo B4631
- CARQUEST Premium 85060
- CARQUEST Premium 85060HD
- CARQUEST Premium R85061
- CARQUEST Standard B40
- CARQUEST Standard B4631
- CARQUEST Standard R85060
- Casite CF279
- Champion Filters COS5
- Champion Filters CL5
- Mopar 0FE00344
- Citgo Petroleum C4631
- DENSO 1502056
- Deutsch D540
- Donaldson P550964
- Driveworks DW4631
- ECOGARD S4631
- ECOGARD X4631
- Evergard E4631
- Factory Motor Parts R1060
- Federated LF279F
- Firestone Ride-Rite TF4631
- Fleetguard LF3679
- Fleetguard LF3679J
- Fleetguard LF653J
- Fram DG5
- Fram FP5
- Fram FPS5
- Fram HM5
- Fram PH5FP
- Fram TG13
- Fram TG5
- Fram XG5
- Fram FD5
- Fram FF5
- Fram FS5
- FVP Filters R1060
- General Auto Parts EL5
- General Motors 25014831
- General Motors 25160561
- General Motors 25325409
- General Motors 89060468
- General Motors 89060500
- Gonher GP205
- Group 7 V4631
- Heritage HL5
- Hummer 05715388
- Interfil OF5
- Isuzu 2945611070
- Isuzu 8251605610
- Isuzu 97780227
- Jiffy Lube HL5
- Jiffy Lube JL4631
- Jiffy Lube L34631
- John Deere TY22085E
- K&N HP3002
- K&N PS3002
- K&N SO-3002
- Kendall K31
- Kralinator L270
- LTH LTH205
- Luberfiner PH1218-1
- Luberfiner PH1218R
- MAHLE OC114
- Mann-Filter ML1011
- MicroGard GL34631
- MicroGard MGL9100
- MicroGard MGL51060
- microGreen MG4103
- Mighty M 40-A
- Mighty MX40A
- Mileguard MO5
- Motorcraft FL12A
- NAPA Gold Filters 1060
- NAPA Platinum Filters 41060
- NAPA ProSelect Filters 21060
- NAPA Silver Filters 31060
- NAPA NASCAR Select Filters 91060
- Parts Plus PH1218
- Parts Master 61060
- Pennzoil HPZ45
- Pennzoil PZ45
- Pentius PLB5
- Performax PO45
- Phillips 66 PO41
- Pit Stop PSL31
- Power Flo SL34631
- Premium Guard PG4631
- Premium Guard PG4631F
- Prime Guard Filters POF4631
- Pro-Tec 162
- Pro-Gauge PGO4631
- Professionals Choice Q4631
- Promotive PH4631
- Pronto PO4631
- PUREPRO L4631
- PureZone 8-51060
- Purolator L 34631
- Purolator Synthetic PSL34631
- Purolator TECH TL34631BP
- Quaker State QS5
- Royal Purple 301218
- Security Filters PH1218
- Security Filters SO1218
- Service Pro M4631
- Shell SH38
- Bosch ST3510
- Super Tech Filters ST5
- Texaco T38
- Texaco T38B
- Tires Plus TF4631
- Trust PH1218
- TVI TVIV4631
- Unocal 76 PF1218
- Valucraft V5
- WALMI WS5
- Warner PH1218
- Warner WPH1218
- Wix XP 51060XP
- Workhorse W8800474
- Duramax DO1218
- Purolator L34631
- Mobil 1 M1-302A
- Auto Extra 61851060
- WIX Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months. This filter traps up to 50% more dirt and contaminants than Protec with the best combination of capacity & efficiency for severe conditions. When applicable, WIX flexible silicone anti-drainback valve protects against dry engine starts past the traditional filter change interval. Laboratory Test Performance per ISO 454812 18 gra
| Height | 5.178 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 13/16-16 |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 270 |
| Bypass Relief Valve Setting | None |
| Flow Rate | 9-11 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.66 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | A |
| Micron | 21.00 |
| BetaRatio | 2/20=6/20 |
| UPC | 765809510609 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.04 lbs (0.48 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 5.3" (13.3 cm) |
1 Year Warranty