Wix 51045 Engine Oil Filter
WIX Spin-On Lube Filter
$10.60
10+ In Stock
Ships: Monday May. 18th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Monday May. 18th
Brand: Wix
Stock #: 51045
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809510456
Weight: 0.67 lbs (0.31 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings LF230
- Western Auto 7459217
- Purolator L20123
- ACDelco PF45
- ACDelco X 4052 E
- Amsoil ASF30
- Apollo PH45
- Atlantic Richfield AOF123
- Atlas (Canada) G74
- Auto Extra 61851522
- Auto Pride Filters CF45AP
- Autopro 2045
- Autovalue 13429
- Award AOF123
- Baldwin B30
- Bosch 72231WS
- Bosch P 3340
- Bravo B123
- Cam2 C123
- Canadian Tire 1717252
- Car Care OF3429
- Car Care OF45
- CARQUEST Premium 85045
- CARQUEST Standard B4007
- CARQUEST Standard R85522
- Casite CF45
- Caterpillar 3I1108
- Cenex CO309
- Champion B 107
- Champion Automotive OF07
- Mopar 0FE00174
- Mopar L322
- Citgo Petroleum C123
- Coopers Z 1361
- Delphi FX20035
- Deluxe Walker WD309
- Deutsch D486
- Donaldson LFP550045
- Donaldson P550045
- Donaldson P550598
- Dynalife CN3429
- Evergard E123
- Facet 45
- Farmland FER123
- Federated LF230F
- Federated PH45
- Filtron OP 580/6
- Firestone Ride-Rite TF45
- Flag Filters C3429
- Fleetguard LF767
- Fleetrite LFR8767
- Fram DG3429
- Fram PH3429
- Fram PH3429A
- Fram PH5882
- Fram XG3429
- Fred's FO3429
- FVP Filters R1522
- General Motors 25010276
- General Motors 25010324
- Gonher GP3429
- Continental Elite 2224512
- Continental Elite L45
- Grease Monkey GM45
- Group 7 V123
- Harddriver HD08
- Hastings 230
- Hastings P230
- Hecks HO45
- Hengst H14W37
- Heritage HL3429
- Holden 12587552
- Hope H3429
- Jiffy Lube HL3429
- Jiffy Lube JL123
- Jiffy Lube L20123
- John Deere TY15134
- K&N HP2006
- K Mart MP10
- Kendall K9
- Kralinator L195
- Kubota 7000014670
- Land Rover GFE378
- Land Rover LPW 100161
- Land Rover LPW100160
- Luberfiner PH45
- MAHLE OC 469
- MAHLE OC 895
- Mann-Filter W 719/33
- Meijer M8
- Micro-Filters F45
- MicroGard GL20123
- MicroGard MGL51522
- Mighty M123
- Mighty M123SP
- Mighty M159
- Mileguard MO3429
- Minit-Lube PH45
- Motorcraft FL331
- NAPA Gold Filters 1045
- NAPA Platinum Filters 41522
- NAPA ProSelect Filters 21522
- NAPA Silver Filters 31522
- Nationwise NW3429
- Parts Plus PH45
- Parts Master 61522
- Pennzoil HPZ28
- Pennzoil PZ10
- Pennzoil PZ28
- Pentius PLB3429
- Performax PO10
- Performax PO28
- Phillips 66 PO45
- Power Flo SL20123
- Precision Tune OF131
- Pro-Bilt PBO123
- Pro-Tec 166
- Pro-Tec PTL51522MP
- Pro-Gauge PGO123
- Professionals Choice Q123
- Promotive PH123
- Promotive PH45
- Pronto BPO3429
- Pronto PO3429
- Purflux LS940
- Purolator L 28316
- Purolator PER123
- Purolator PL20123
- Quaker State QS3429
- Repco ROF134
- Bosch OF131
- Ryco Z689
- Sakura C-49110
- Sakura C6506
- Sears 45178
- Sears 45201
- Sears D6
- Sears O6
- Sears TP6
- Sears TS6
- Security Filters SO123
- Service Champ OF123
- Service Pro M123
- Shell S28
- Shell SH23
- Sieg OS3429
- Sofima S 3483 R
- Specialist's Choice OP123
- Sunoco O14
- Texaco T23
- Texaco T23B
- Trust PH45
- UFI 23.483.00
- UFI 23.483.40
- UFI 31.522.00
- Unipart Automotive GFE 378
- Unocal 76 PF45
- Valeo 586099
- Valu-test 42045
- Valu-test V2045
- Valucraft V3675
- WALMI WS3429
- Western Auto 7454077
- Western Auto 7455116
- William Penn WP45
- Wix 51045
- Wix Europe WL7270
- Woodgate WGL767
- Purolator L28316
- WIX Oil Filters provide excellent engine protection using conventional, synthetic, or synthetic-blended motor oils, as recommended by the OE vehicle manufacturer, for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM oil and filter change intervals, typically 3,750 to 10,000 miles, not to exceed 12 months. This filter traps up to 50% more dirt and contaminants than Protec with the best combination of capacity & efficiency for severe conditions. When applicable, WIX flexible silicone anti-drainback valve protects against dry engine starts past the traditional filter change interval. Laboratory Test Performance per ISO 454812 18 gra
| Height | 4.828 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 13/16-16 |
| Style | Spin-On Lube Filter |
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 325 |
| Bypass Relief Valve Setting | None |
| Flow Rate | 9-11 GPM |
| Outer Diameter Top | 2.921 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | C |
| Micron | 21.00 |
| BetaRatio | 2/20=6/20 |
| UPC | 765809510456 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.67 lbs (0.31 kg) |
| Package Length: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Width: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (12.9 cm) |
1 Year Warranty