Wix 46646 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$19.89
In Stock
Ships: Thursday May. 14th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours Thursday May. 14th
Brand: Wix
Stock #: 46646
Condition: New
Made in Korea
UPC: 765809466463
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF1074
- ACDelco A2938C
- Luberfiner AF7964
- Toyota 1780121030
- Fram CA9115
- Wix 46646
- WALMI WA9115
- ACDelco PC 2241 E
- BluePrint Engines ADT32262
- Altrom Group 3602438
- Japan Parts 20-02-286
- Auto Extra 61946646
- Autopart International 5000202826
- Baldwin PA4305
- Beck/Arnley 0421620
- Bosch 0 986 AF2 144
- Bosch 0 986 AF2 531
- Bosch 0 986 AF2 930
- Bosch 1 457 433 972
- Bosch S 3972
- CARQUEST Premium 88646
- CARQUEST Standard BA5363
- CARQUEST Standard R88646
- Champion CAF 100811 P
- Champion U 811
- Champion U 811/606
- Champion Filters CAP9115
- Champion Filters 66669
- Citgo Petroleum AF7964
- Crosland 8236
- Delphi AF20086
- DENSO 1432088
- DENSO 1433046
- Driveworks DW15363
- ECOGARD XA5363
- Factory Motor Parts P6646
- Febi-Bilstein 27271
- Federated AF1074F
- Filtron AP 142/2
- Firestone Ride-Rite AF7964
- Fram CA9295
- Fram FDA9115
- Factory Value P6646
- Gonher GA364
- Hengst E641L
- Heritage HA9058
- Hoffer Products 8200016
- Interfil F21A03
- IPS IFA-3286
- Jakoparts J1322077
- Japan Parts FA-286
- Japan Parts FA-286S
- Japan Parts JFA-286
- Japan Parts JFA-286S
- K&N 33-2211
- Kolbenschmidt 50 013 846
- Kolbenschmidt 846-AP
- Kralinator LA1873
- M Filter MAP 60043
- Magneti Marelli 71758640
- MAHLE LX 1002
- Mann-Filter C 2513
- Mann-Filter C 2517
- Mann-Filter MA1091
- Mapco 60554
- Meat & Doria 16016
- Meyle 30-12 321 0015
- MicroGard GA15363
- MicroGard MGA9115
- MicroGard MGA46646
- Micronair AF235
- Mighty A7964
- Motaquip VFA 954
- Mueller PA719
- NAPA Gold Filters 6646
- NAPA ProSelect Filters 26646
- Nipparts J1322077
- OMNIPARTS 922010148
- PBR AI-5258
- Parts Plus AF7964
- Parts Master 66646
- Pennzoil PZA429
- Pentius PAB9115
- Performax PA429
- Premium Guard PA5363
- Premium Guard PA5363F
- Prime Guard Filters PAF5363
- Pro-Tec 396
- Promotive AF5363
- Promotive TA15363
- Pronto PA5363
- PUREPRO A5363
- PureZone 9-46646
- Purflux A1107
- Purolator A 15363
- Repco RAF166
- Ryco A1427
- Sakura A-1178
- Service Champ AF5363
- Sofima S 9102 A
- Tecnocar A2019
- Teho 2656
- Tires Plus AF7964
- Toyota 17801-0Y010
- UFI 30.176.00
- Ultra-8 3602438
- VAICO V70-0215
- Valeo 585192
- VIC A-197
- WALMI WA2103
- Warner AF7964
- Warner WAF7964
- Wix Europe WA6665
- Purolator A15363
- Toyota 1780121030
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 9.803 |
| Width | 4.744 |
| Height | 2.047 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 55 |
| UPC | 765809466463 |
| Origin Country: | KR |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 6.5" (16.5 cm) |
| Package Width: | 2.5" (6.4 cm) |
| Package Height: | 10.5" (26.7 cm) |
1 Year Warranty