Wix 46489 Air Filter
WIX Radial Seal Outer Air
$60.81
10+ In Stock
Ships: Wednesday May. 20th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Tuesday May. 19th
Brand: Wix
Stock #: 46489
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809464896
Weight: 1.61 lbs (0.73 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF2278
- Baldwin RS3549
- Case 133720A1
- Caterpillar 1348726
- Hastings AF2306
- Fleetguard AF25308
- ASV 0200339
- ASV 200339
- Atlas-Copco 1310030160
- Atlas-Copco 1310030875
- Baldwin RS3702
- Baldwin RS3988
- Baldwin RS4595
- American Parts 94489
- Bobcat 6666333
- Bobcat 7373981
- Briggs & Stratton 207026GS
- Briggs & Stratton 207575GS
- Briggs & Stratton 27575GS
- CARQUEST Premium 88489
- CARQUEST Premium 93266
- CARQUEST Premium 93267
- Case MT40007576
- Case ND107578
- New Holland Construction 47421040
- New Holland Construction 47794488
- New Holland Construction 87682994
- Clark Equipment 2791707
- Clark Equipment 6666333
- Daedong E723011081
- Daewoo A213625
- Daewoo A213939
- Denyo 0602046309
- Diamond 2501288
- Ditch Witch 194759
- Donaldson P532410
- Donaldson P812646
- Donaldson P812666
- Donaldson P822768
- Enginaire 25E1
- Farmtrac LG3488
- Fleetguard AF25436
- Fleetguard AF25505
- Fleetguard AF25553
- Fleetguard AH19087
- Fleetguard AH19088
- Fleetguard AH19089
- Fleetguard AH19090
- Fram CA9246
- Gardner Denver 2118314
- Gehl 181878
- Genie 62420
- Genie 62420GT
- Genie 77295
- Hastings AF2310
- Hastings RS4595
- Hitachi Construction Machinery 30502111130
- Hitachi Construction Machinery 4290940
- Hitachi Construction Machinery L4290940
- Hitachi Construction Machinery X4290940
- Husqvarna 542166453
- Hyster 1377080
- Hyundai 11FK20080
- Hyundai 11M820120
- Ingersoll Rand 59144170
- Interfil F92A46
- JC Bamford 02971630
- JC Bamford 32/917301
- JC Bamford 334L9704
- Jacobsen 4133820
- Jlg 106484
- Jlg 70004020
- Jlg 7024438
- John Deere A1190108
- John Deere AM 129 028
- John Deere RE68048
- Kioti E723011081
- Kobelco LE02P000023
- Kobelco LE11P00002S002
- Bantam Division 8032396
- Komatsu 3EB01A5392
- Komatsu 3EB0234750
- Komatsu 6001851310
- Kralinator LA1645
- Kubota R140142270
- Kubota R551142270
- Kubota RD45242270
- Kubota RD45242271
- Kubota RD45242272
- Landtrac LG3488
- Link-Belt KAH1219
- LPM 00013507202
- Luberfiner LAF 8143
- Mahindra 006000455F1
- Mann-Filter C 13 145/2
- Mann-Filter C13145
- Massey Ferguson 2127378K1
- McCormick 427473A1
- Miller Welder 192938
- Mitsubishi 91E6100112
- NAPA Gold Filters 6489
- Nelson 87797N
- New Holland Construction 87547605
- New Holland Construction 99771195
- Nissan 16546FK300
- Nissan 16546FK370
- Onan 1403055
- OTC 42035598
- Ryco HDA5908
- Sakura A-76410
- Sakura A-8505
- Sakura FA-76410
- Sakura FA-8505
- Sullair 02250125-370
- Sullivan 00521060
- Takeuchi TX340200339
- TCM 2080103361
- General Motors 216704
- Toro 1083812
- Toro 939162
- Toyota 17741U210071
- Vapormatic VPD 7411
- Vermeer 151941001
- Volvo 11711494
- Volvo 14519261
- Volvo 14542154
- Volvo 15193234
- Volvo 16631876
- Volvo 17229237
- Volvo 43921238
- Volvo 43926773
- Bushwacker 0115347
- Wacker 1000099475
- Wix 46489
- Woodgate WGA1109
- Yale And Towne 249999032
- Yale And Towne 520045026
- Yanmar 11900512511
- Yanmar 12906212560
- Yanmar 12968712510
- Yanmar YM12906212560
- Arctic Cat 1470-150
- Arctic Cat 652091
- Kioti TC26-1225A
- Mann-Filter C 13 145
- WIX HD Air Filters feature premium filtration media with skip a pleat media stabilization (where applicable) and pleat stabilization beads. WIX HD Air filters are recommended for OEM air filter change intervals. Polyurethane and or high strength corrosion resistant end caps and expanded metal bodies ensure a durable long lasting filter. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011: Minimum efficiency of 99.9% contaminant removal. (Based on Wix 46664, Wix 42803, Wix 46761, Wix 46433 )
| Height | 12.25 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Radial Seal Outer Air |
| Inner Diameter Bottom | 3.2 |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Bottom | 5.08 |
| Outer Diameter Top | 5.08 |
| Media Material | Flame Retardant Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HA |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 175 |
| UPC | 765809464896 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.61 lbs (0.73 kg) |
| Package Length: | 5.5" (14 cm) |
| Package Width: | 5.5" (14 cm) |
| Package Height: | 12.9" (32.7 cm) |
1 Year Warranty