Wix 46418 Air Filter
WIX Air Filter
$29.09
10+ In Stock
Ships: Today, May. 13th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 46418
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809464186
Weight: 1.17 lbs (0.54 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Fleetguard AF25590
- ACDelco A1517C
- Citgo Petroleum CA4878
- Deutsch A140
- Wix 46418
- Fram CA8039
- Purolator A34878
- Isuzu ARP1615
- Amsoil EAA191
- Atlas (Canada) A150
- Auto Extra 61946418
- Auto Pride Filters CFA484AP
- Autopart International 5000200136
- Baldwin PA4075
- Bosch 5283WS
- CARQUEST Premium 88418
- CARQUEST Standard BA4878
- CARQUEST Standard R88418
- Casite CFA484
- Champion Filters CAC8039
- Champion Filters 66664
- Champion Filters 83320
- Mopar 0AC00333
- Donaldson P546597
- Driveworks DW34878
- ECOGARD XA4878
- Factory Motor Parts P6418
- Federated AF484F
- Firestone Ride-Rite CF4878
- Fleetguard AF26303
- Ford 6C249601BA
- Ford AFA180
- Ford BC249601BB
- Ford BC249601BBB
- Ford F50X6301AB
- Ford F50X9301
- Ford F50X9601AB
- Ford F50X9601BA
- Ford F50Y9601A
- Ford F50Y9601AB
- Ford F50Z9601BA
- Ford F5OX9601BA
- Ford F5OY9601A
- Ford F5OZ9601BA
- Ford F6ZX9601AA
- Ford F6ZX9601AAT
- Ford F6ZZ9601A
- Ford F8AZ9601AA
- Ford YC3U9601AA
- Ford YC3Z9601AA
- Fram CA8004
- Fram TGA8039
- Fram FDA8039
- Factory Value P6418
- General Motors 25311974
- Gonher GA1615
- Group 7 VA4878
- Hastings AF484
- Heritage HA8004
- Inducontro AA1082
- Inducontro AA1111
- Interfil F80A04
- Interfil F87A10
- Jiffy Lube HA8004
- Jiffy Lube JLA4878
- K&N E-0945
- Kendall KA60
- Kralinator LA1602
- Luberfiner AF1615
- Luberfiner AF1615-1
- MAHLE LX2567
- Mann-Filter MA1001
- Mann-Filter MA1075
- MicroGard GA34878
- MicroGard MGA8039
- MicroGard MGA46418
- microGreen MG8039
- Mighty A34878
- Mileguard MA8039
- Motorcraft FA1615
- Motorcraft FA1632
- Motorcraft FA1633
- Motorcraft FA1634
- Motorcraft FA1697
- NAPA Gold Filters 6418
- NAPA ProSelect Filters 26418
- NAPA Silver Filters 36418
- Parts Plus AF1615
- Parts Master 66418
- Pennzoil PZA206
- Pentius PAB8039
- Performax PA206
- Phillips 66 PA6418
- Pit Stop PSA60
- Power Flo SA34878
- Premium Guard PA4878
- Premium Guard PA4878F
- Prime Guard Filters PAF4878
- Pro-Tec 329
- Professionals Choice QA4878
- Promotive AF4878
- Pronto PA4878
- Pronto PA8039
- PUREPRO A4878
- PureZone 9-46418
- Purolator AF4878
- Purolator PA34878
- Quaker State QSA34878
- Repco RAF286
- Ryco A1492
- Sakura A5019
- Security Filters AF1615
- Service Champ AF4878
- Service Pro MA4878
- Shell SHA136
- Specialist's Choice OPA4878
- Texaco HSA751
- Texaco TA136
- Tires Plus CF4878
- Trust AF1615
- TVI TVI4878
- Unocal 76 AF6418
- WALMI WA8039
- WALMI WPA8039
- Warner A1615
- Warner AF1615
- Warner WAF1615
- Duramax DA1615
- PurolatorONE A34878
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 7.811 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 4.26 |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Bottom | 8.134 |
| Outer Diameter Top | 5.133 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | A |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 500 |
| UPC | 765809464186 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.17 lbs (0.54 kg) |
| Package Length: | 8.3" (21 cm) |
| Package Width: | 8.3" (21 cm) |
| Package Height: | 8" (20.3 cm) |
1 Year Warranty