Wix 46318 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$16.43
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46318
Condition: New
UPC: 765809463189
Weight: 0.67 lbs (0.31 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mighty A5207
- ACDelco A1545C
- Deutsch A762
- Hyundai 2811323001
- Fram CA8162
- Wix 46318
- MAHLE LX 790
- ACDelco PC 2991 E
- BluePrint Engines ADG 02213
- Altrom Group 3603406
- ASAS HF 8114
- Japan Parts 20-05-590
- Auto Extra 61946318
- Auto Pride Filters CFA1026AP
- Autopart International 5000203880
- Baldwin 000649
- Baldwin PA4138
- Beck/Arnley 0421583
- American Parts 94318
- Bosch 0 986 AF2 024
- Bosch 1 457 433 073
- Bosch S 3073
- CARQUEST Premium 88318
- CARQUEST Standard BA5207
- CARQUEST Standard R88318
- Casite CFA1026
- Champion Filters CAP8162
- Champion Filters 67785
- Citgo Petroleum AF7905
- Coopers AG 1331
- Delphi AF0390
- ECOGARD XA5207
- Federated AF1026F
- Filtron AP 177/1
- Firestone Ride-Rite AF7905
- General Motors 25313795
- GK Industries AF8162
- Group 7 VA5207
- Hastings AF1026
- Hengst E814L
- Heritage HA8132
- Heritage HA8162
- Hoffer Products 8400034
- Hyundai 2813323001
- Interfil F81A65
- Jakoparts J1320502
- Japan Parts FA-590
- Japan Parts FA-590S
- Japan Parts JFA-590
- Japan Parts JFA-590S
- Jiffy Lube HA8162
- K&N 33-2753
- Kralinator LA1606
- Luberfiner AF 7905
- Mann-Filter C 2679
- Mann-Filter MA1114
- Mapco 60513
- Meat & Doria 18034
- Meyle 37-12 321 0006
- MicroGard GA35207
- MicroGard MGA8162
- MicroGard MGA46318
- Mighty A35207
- Mighty A7905
- Motaquip VFA 921
- Mueller PA3180
- NAPA Gold Filters 6318
- NAPA ProSelect Filters 26318
- Nipparts J1320502
- OMNIPARTS 922010132
- PBR AI-5156
- Parts Plus AF7905
- Parts Master 66318
- Pennzoil PZA246
- Pentius PAB8162
- Performax PA246
- Premium Guard PA5207
- Prime Guard Filters PAF5207
- Pro-Tec 405
- Pronto PA5207
- Pronto PA8162
- PUREPRO A5207
- Purflux A1359
- Purolator A 35207
- Quaker State QSA8162
- Repco RAF135
- Ryco A1352
- Sakura A-2807
- Service Champ AF5207
- Sofima S 3336 A
- Tires Plus AF7905
- TVI TVI5207
- UFI 30.336.00
- Ultra-8 3603406
- Valeo 585235
- Warner AF7905
- Warner WAF7905
- Wix Europe WA6593
- Duramax DA7905
- Purolator A35207
- Hyundai 2811323001
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 10.236 |
| Width | 7.087 |
| Height | 1.575 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 160 |
| UPC | 765809463189 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.67 lbs (0.31 kg) |
| Package Length: | 8" (20.3 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 13" (33 cm) |
1 Year Warranty