Wix 46235 Air Filter
WIX Air Filter
$17.75
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46235
Condition: New
UPC: 765809462359
Weight: 1.33 lbs (0.61 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N E-2553
- ACDelco A1147C
- Cenex CA328
- Citgo Petroleum AF328
- Crosland 9124
- Bosch 73314
- Hastings AF918
- Fram CA3998
- Wix 46235
- Baldwin PA2215
- Fleetguard AF4978
- Suzuki 1378083000
- ACDelco PC 2129 E
- BluePrint Engines ADK 82206
- Altrom Group 3603502
- ASAS HF 383
- Japan Parts 20-08-807
- Atlas (Canada) A138
- Lonestar Auto Tech A4008
- Autopart International 5000204201
- Baldwin 144165
- BAP Geon 1101400
- Beck/Arnley 0421439
- American Parts 94235
- Bosch 1 987 429 125
- Bosch 1 987 429 303
- Bosch S 9125
- Car Care AF3998
- CARQUEST Premium 88235
- Champion CAF100254R
- Champion W 254
- Champion W 254/606
- Champion Filters CAR3998
- Citgo Petroleum AWF328
- Coopers AG 1221
- Delphi AF0491
- DENSO 1432071
- Deutsch A772
- Donaldson P500056
- ECOGARD XA4473
- Facet A4473
- Filtron AM 469
- Frad 96.108.30/20
- General Motors 12337452
- Heritage HA3998
- Hoffer Products 8200194
- IAPCO AF9
- Interfil F39A98
- IPS 45237
- IPS IFA-3807
- Jakoparts J1328007
- Japan Parts FA-807
- Japan Parts FA-807S
- Japan Parts JFA-807
- Japan Parts JFA-807S
- Kolbenschmidt 50 013 812
- Kolbenschmidt 812-AR
- Kralinator LA1390
- Lazorlite L113808
- Luberfiner AF 328
- Luberfiner AF328-1
- M Filter MA 6770
- MAHLE LX 446
- Mann-Filter C 1980
- Meat & Doria 16194
- Mighty A34473
- Mighty A4473
- Mighty AF 328
- Motaquip VFA 623
- Mueller PA165
- NAPA Gold Filters 6235
- Nipparts J1328007
- OMNIPARTS 922010115
- PBR AI-3368
- Parts Plus AF328
- Pentius PAB3998
- Phillips 66 WA6235
- Premium Guard PA4473
- PUREPRO AF328
- Purflux A352
- Purolator A 34473
- Purolator AF4473
- Purolator P34473
- Repco RAF128
- Ryco A348
- Sakura A-1410
- Sakura FA-1410
- Savara SA 650
- Security Filters AF328
- Service Champ AF4473
- Sofima S 5610 A
- Specialist's Choice OPA4473
- Suzuki 1378083000000
- Suzuki 1378083010
- Tecnocar A165
- Teho 2310
- Teho 310
- Texaco HSA695
- UFI 27.090.00
- Ultra-8 3603502
- Union Japan A-915
- Universal Filter Italiana (UFI) 2709000
- Unocal 76 AF6235
- Vera 1102522
- VIC A-944
- WALMI WA3998
- Warner AF328
- Warner WAF328
- Western Auto 5253471
- Wix Europe WA6534
- Woodgate WGA940
- Worldparts W27706
- Purolator A34473
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 4.434 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 4.599 |
| Outer Diameter Bottom | 6.857 |
| Outer Diameter Top | 6.857 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 180 |
| UPC | 765809462359 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.33 lbs (0.61 kg) |
| Package Length: | 7.3" (18.4 cm) |
| Package Width: | 5" (12.7 cm) |
| Package Height: | 7.3" (18.4 cm) |
1 Year Warranty