Wix 46229 Air Filter
WIX Air Filter Round Panel
$16.59
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46229
Condition: New
Made in Korea
UPC: 765809462298
Weight: 0.73 lbs (0.33 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Citgo Petroleum AF371
- Crosland 9214
- Deutsch A217
- K&N E-9107
- Fram CA6544
- Wix 46229
- Toyota 1780115060
- ACDelco A 1245 C
- ACDelco PC 2289 E
- ACDelco PC 654
- BluePrint Engines ADT 32226
- Altrom Group 3602422
- Japan Parts 20-02-240
- Auto Extra 61946229
- Lonestar Auto Tech A2903
- Autopart International 5000204282
- Baldwin PA4034
- BAP Geon 1101528
- Beck/Arnley 0421464
- American Parts 94229
- Bosch 1 987 429 133
- Bosch S 9133
- Car Care AF6544
- CARQUEST Premium 88229
- CARQUEST Premium AG 1091
- CARQUEST Premium AG 848
- Champion W 231
- Champion Filters CAP6544
- Coopers AG 1091
- Coopers AG 848
- Delphi AF0253
- DENSO 1432094
- Donaldson P500030
- ECOGARD XA4600
- Filtron AK 341
- General Motors 25147100
- GK Industries AF6544
- Group 7 VA4600
- Hastings AF945
- Hengst E553L
- Heritage HA6544
- Hoffer Products 8200288
- IAPCO AF307
- Interfil F65A44
- IPS IFA-3237
- Jakoparts J1322037
- Japan Parts FA-237
- Japan Parts FA-237S
- Japan Parts FA-240
- Japan Parts FA-240S
- Japan Parts JFA-237
- Japan Parts JFA-237S
- Japan Parts JFA-240
- Japan Parts JFA-240S
- Jiffy Lube A44600
- Jiffy Lube HA6544
- Jiffy Lube JLA4600
- Kralinator LA1272
- Lazorlite L113336
- Lazorlite L114910
- Luberfiner AF 371
- M Filter MA 6880
- MAHLE LX 733
- Mann-Filter C 2619
- Meat & Doria 16288
- Micro Filters WA 1372
- MicroGard GA44600
- MicroGard MGA6544
- MicroGard MGA46229
- Mighty A 44600
- Mighty A4600
- Mileguard MA6544
- Motaquip VFA 536
- Motaquip VFA 804
- Mueller PA127
- NAPA Gold Filters 6229
- NAPA ProSelect Filters 26229
- Nipparts J1322037
- OMNIPARTS 922010114
- PBR AI-3671
- Parts Plus AF371
- Parts Master 66229
- Pentius PAB6544
- Phillips 66 WA6229
- Power Flo SA44600
- Premium Guard PA4600
- Pro-Tec 885
- Promotive A44600
- Pronto PA4600
- PUREPRO A4600
- Purflux A320
- Purolator A 44600
- Purolator AF4600
- Repco RAF39
- Bosch 73338
- Ryco A449
- Sakura A-1130
- Sakura FA-1130
- Schupp SL 6695
- Security Filters AF371
- Service Champ AF4600
- Service Pro MA4600
- Specialist's Choice OPA4600
- Tecnocar A127
- Teho 2408
- Teho 408
- Texaco HSA691
- Texaco TA102
- Toyota 178011506083
- Ultra-8 3602422
- Union Japan A-171
- Unocal 76 AF6229
- Vera 1103008
- VIC A-163-A
- WALMI WA6544
- Warner AF371
- Warner WAF371
- Western Auto 5283288
- Western Auto 7453707
- Wix Europe WA6047
- Purolator A44600
- Toyota 1780115060
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 1.570 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Round Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Bottom | 9.000 |
| Outer Diameter Top | 10.080 |
| Media Material | Synthetic |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 60 |
| UPC | 765809462298 |
| Origin Country: | KR |
| Weight: | 0.73 lbs (0.33 kg) |
| Package Length: | 10.5" (26.7 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 11.5" (29.2 cm) |
1 Year Warranty