Wix 46225 Air Filter
WIX Air Filter
$13.43
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46225
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809462250
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mighty A21640
- Hastings AF932
- K&N E-2450
- ACDelco A796C
- Cenex CA5260
- Citgo Petroleum AF526
- Car Care AF3146
- Fram CA3146
- Wix 46225
- Mann-Filter C 1577
- Filtron AR 366/1
- Warner WAF526
- Saab 8318008
- Saab 9318502
- Heritage HA3146
- NAPA Gold Filters 6225
- ACDelco PC 108
- ACDelco PC 2083 E
- Altrom Group 3602101
- Ametek LK-3338
- Autopart International 5000204161
- BAP Geon 1109104
- BAP Geon 1109105
- Beck/Arnley 0420752
- American Parts 94225
- Bosch 1 457 429 900
- Bosch S 9900
- Car Care CA3146
- CARQUEST Premium 88225
- CEW 3055005
- Champion CAF100198R
- Champion W 198
- Champion W 198/606
- Champion Automotive AF311
- Coopers AG 206
- Crosland 3602101
- Crosland 774
- Donit 41.30.89
- Ford 5003 237
- Ford 5004 384
- Ford 5010 669
- Ford A 770 X 9601 AFA
- Ford A 780 X 9601 MA
- Ford A 820 X 9601 RA
- General Motors 7998389
- IAPCO A0154003
- IPS 45137
- Jiffy Lube HA3146
- Kolbenschmidt 092-AR
- Kolbenschmidt 50 013 092
- Lazorlite U113840
- Luberfiner AF 526
- M Filter MA 6603
- MAHLE LX 249
- Meyle 812 619 9001
- MFI C 1577
- MFI CA1577
- Mighty A1640
- Mighty AF 526
- Motaquip VFA 215
- Motaquip VFA 44
- Motaquip VFA 448
- Motorcraft EFA 188
- Mueller PA244
- Phillips 66 WA6225
- Power Train PMFA 258
- PUREPRO AF526
- Purflux A851
- Purflux A851 SAAB
- Purolator A 21640
- Purolator AF1640
- Purolator FCA1640
- Purolator PM 1640
- Repco 1109104
- Bosch 73228
- Bosch 73354
- Bosch AF228
- Ryco A269
- Saab 831800
- Saab 931850
- Savara SA 713
- Security Filters AF526
- Sofima S 4420 A
- Tecalemit B 166
- Tecnocar A244
- Teho 170
- Teho 2170
- Teho 72
- UFI 27.947.00
- Unipart Automotive GFE 2070
- Vera 1100817
- Warner AF526
- Wix Europe WA6602
- Worldparts W27617
- Purolator A21640
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 5.980 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 3.460 |
| Outer Diameter Bottom | 5.850 |
| Outer Diameter Top | 5.850 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| UPC | 765809462250 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 8.8" (22.2 cm) |
1 Year Warranty