Wix 46221 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$12.98
Limited Stock
Ships: Today, May. 14th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours (Order before 3:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 46221
Condition: New
UPC: 765809462212
Weight: 0.73 lbs (0.33 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF931
- ACDelco A1160C
- BMW 13 72 1 715 881
- Citgo Petroleum AF355
- K&N 33-2059
- Crosland 9194
- Fram CA4576
- Purolator A43558
- Wix 46221
- Kralinator LA1249
- Baldwin PA4047
- Service Champ AF3558
- Mann-Filter C 26 110/1
- BMW 13 71 1 247 465
- BMW 13 72 1 707 050
- BMW 13 72 1 715 880
- Filtron AP 026
- Hengst E41L
- Warner WAF355
- Heritage HA4576
- Pentius PAB4576
- NAPA Gold Filters 6221
- Premium Guard PA3558
- ECOGARD XA3558
- PUREPRO A3558
- K&N 33-2752
- ACDelco PC 2276 E
- ACDelco PC 511
- Altrom Group 3600411
- ASAS HF 8022
- Atlas (Canada) A141
- Autopart International 5000201165
- BAP Geon 1102308
- Beck/Arnley 0421434
- American Parts 94221
- BMW 13 72 1 247 842
- BMW 13 72 1 287 681
- BMW 13 72 1 720 861
- BMW 13 72 1 734 682
- Bosch 0986626861
- Bosch 1 457 429 832
- Bosch 1 457 429 964
- Bosch 73341
- Bosch S 9964
- CARQUEST Premium 88221
- Champion U 527
- Champion Filters CAP4576
- Coopers AG 889
- Delphi AF0127
- Deutsch A700
- Donit 41.40.19
- Febi-Bilstein 27032
- Ford 5017 853
- Ford 870 X 9601 RA
- General Motors 25062209
- Gonher GA2110
- Inducontro AA1051
- Interfil F45A76
- Jiffy Lube HA4576
- Jiffy Lube JLA3558
- K&N 33-2599
- Kolbenschmidt 090-AP
- Kolbenschmidt 50 013 090
- Lazorlite U114974
- Luberfiner AF 355
- M Filter MAP 6858
- Magneti Marelli 71758474
- MAHLE AG 275
- MAHLE LX 105
- Mann-Filter C 26 110
- Mapco 60105
- Meyle 312 137 2004
- Mighty A 43558
- Mighty AF355
- Motaquip VFA 568
- Motaquip VFA 749
- Motorcraft EFA 445
- Mueller PA334
- PBR AI-5048
- Phillips 66 WA6221
- Purflux A762
- Purolator AF 3558
- Quinton Hazell QAF 352
- Repco RAF173
- Ryco A478
- Sakura A-2605
- Sakura FA-2605
- Savara 9.23.840.17
- Savara SA 840
- Security Filters AF355
- Sofima S 1420 A
- Specialist's Choice OPA3358
- Specialist's Choice OPA3558
- Tecalemit B 352
- Tecnocar A241
- Tecnocar A334
- Teho 2395
- Teho 395
- Texaco HSA709
- UFI 30.914.00
- UFI 30.914.02
- Ultra-8 3600411
- Unipart Automotive GFE 2179
- Universal Filter Italiana (UFI) 3091400
- Universal Filter Italiana (UFI) 3091402
- Unocal 76 AF6221
- VAICO 20-0605
- VAICO V20-0605
- Valeo 585140
- Vera 1102696
- WALMI WA4576
- Warner AF355
- Wix Europe WA6190
- Worldparts W27704
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 10.079 |
| Width | 5.886 |
| Height | 2.272 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 320 |
| UPC | 765809462212 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.73 lbs (0.33 kg) |
| Package Length: | 6.5" (16.5 cm) |
| Package Width: | 2.5" (6.4 cm) |
| Package Height: | 10.5" (26.7 cm) |
1 Year Warranty