Wix 46220 Air Filter
WIX Air Filter
$17.28
10+ In Stock
Ships: Today, May. 14th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 46220
Condition: New
UPC: 765809462205
Weight: 1.76 lbs (0.8 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco A753C
- Cam2 CA3384
- K&N E-1420
- Cenex CA7530
- Fram CA3549
- Purolator A53384
- Wix 46220
- ACDelco A753CF
- Air Refiner ARP753
- Amsoil EAA51
- Apollo AF753
- Atlas (Canada) A71
- Auto Extra 61946220
- Auto Pride Filters CFA3549AP
- Autopart International 5000202766
- Autopro 4220
- Baldwin PA2091
- American Parts 94220
- Bravo BA3384
- Canadian Tire 2330234
- Car Care AF3549
- CARQUEST Premium 88166L
- CARQUEST Premium 88220
- CARQUEST Standard BA3384
- CARQUEST Standard R88166
- CARQUEST Standard R88220
- Casite CFA3549
- Caterpillar 3I0999
- Cenex CA753
- Champion Automotive AF22
- Champion Filters CAR3549
- Champion Filters 74216
- Mopar 0AC00227
- Citgo Petroleum AF753
- Citgo Petroleum CA3384
- Deutsch A1211
- Donaldson P524369
- Dynalife CNA3549
- ECOGARD XA3384
- Evergard EA3384
- Facet 753
- Federated AF753
- Federated AF828F
- Federated PA3196F
- FiatAllis 79009176
- Firestone Ride-Rite CF753
- Flag Filters A3549
- Fleetguard AF1762
- Fleetrite AFR81762
- General Motors 8997328
- General Motors 8997890
- Gonher GA89
- Continental Elite A753
- Grease Monkey GMA753
- Group 7 VA3384
- Hastings AF828
- Heritage HA3549
- Inducontro AA1146
- Inducontro AA1154
- Jiffy Lube A53384
- Jiffy Lube HA3549
- Jiffy Lube JLA3384
- John Deere TY15441
- K Mart KA78
- K Mart MPA78
- Kendall KA28
- Kralinator LA1052
- Kubota 7000014685
- Kubota 7000016685
- Luberfiner AF753
- Luberfiner AF753-1
- Meijer MA35
- MicroGard GA53384
- MicroGard MGA3549
- MicroGard MGA46220
- Mighty A3549
- Mighty AF753
- Mileguard MA3549
- Minit-Lube AF753
- Motorcraft FA724
- NAPA Gold Filters 6220
- NAPA ProSelect Filters 26220
- Nationwise NW3549
- Nelson 84846S
- Nu-Tech N2091A
- Parts Plus AF753
- Parts Master 66220
- Pennzoil PZA106
- Pentius PAB3549
- Performax PA106
- Phillips 66 P3384
- Phillips 66 PA3384
- Power Flo SA53384
- Precision Tune AF3384
- Premium Guard PA3196
- Premium Guard PA3384
- Premium Guard PA3384F
- Pro-Bilt PBA753
- Pro-Tec 250
- Pro-Gauge PGA3384
- Professionals Choice QA3384
- Promotive AF3384
- Promotive AF753
- Pronto PA3384
- Pronto PA3549
- PUREPRO A3384
- Purolator AF3384
- Purolator TECH TA53384
- Quaker State QSA3549
- Road-x MAF3384
- Bosch 73417
- Sears TPA59
- Security Filters AF753
- Security Filters SA753
- Service Champ AF3384
- Service Pro MA3384
- Shell SA52
- Shell SHA50
- Specialist's Choice OPA3384
- Sunoco A53
- Texaco TA50
- Texaco TA50B
- Tires Plus CF753
- Trust AF753
- Unocal 76 753
- WALMI WA3549
- Warner AF753
- Warner WAF753
- Western Auto 7454549
- Western Auto 7455520
- Western Auto 7459811
- Woodgate WGA758
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 5.437 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 9.828 |
| Outer Diameter Bottom | 12.000 |
| Outer Diameter Top | 12.000 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | C |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 360 |
| UPC | 765809462205 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.76 lbs (0.8 kg) |
| Package Length: | 13" (33 cm) |
| Package Width: | 5.8" (14.6 cm) |
| Package Height: | 13" (33 cm) |
1 Year Warranty