Wix 46215 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$26.97
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46215
Condition: New
Made in Poland
UPC: 765809462151
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF1034
- ACDelco A2044C
- Fram CA8208
- Wix 46215
- ACDelco PC 2156 E
- ACDelco PC 3237 E
- BluePrint Engines ADC 42230
- BluePrint Engines ADC 42257
- Altrom Group 3600511
- Japan Parts 20-05-587
- Auto Extra 61946215
- Auto Pride Filters CFA1034AP
- Autopart International 5000204093
- Baldwin 000643
- Baldwin NWA7638
- Baldwin PA4103
- Beck/Arnley 0421586
- Bosch 0 986 AF2 317
- Bosch 0 986 AF2 574
- Bosch 0 986 B02 350
- Bosch 1 457 433 969
- Bosch 5302WS
- Bosch S 3969
- CARQUEST Premium 88215
- CARQUEST Standard BA5244
- CARQUEST Standard R88215
- Casite CFA1034
- Champion CAF100826P
- Champion U 826
- Champion U 826/606
- Champion Automotive 70561
- Champion Filters CAP8208
- Citgo Petroleum AF7914
- Coopers AG 1515
- Crosland 8409
- Delphi AF0387
- DENSO 1432046
- DENSO 1433080
- Driveworks DW35244
- ECOGARD XA5244
- Federated AF1034F
- Filtron AP 175
- Firestone Ride-Rite AF7914
- Fleetguard AF26581
- Factory Value P6215
- Gonher GA607
- Group 7 VA5244
- Hengst E693L
- Heritage HA8208
- Hoffer Products 8200059
- Interfil F82A08
- Jakoparts J1325035
- Japan Parts FA-587
- Japan Parts FA-587S
- Japan Parts JFA-587
- Japan Parts JFA-587S
- Jiffy Lube HA8208
- K&N 33-2105
- Kolbenschmidt 50 013 856
- Kolbenschmidt 856-AP
- Kralinator LA1640
- LTH LTH8208A
- Luberfiner AF 7914
- MAHLE LX 1076
- MAHLE LX 2113
- MAHLE LX 3696
- Mann-Filter C 2136/1
- Mann-Filter MA1073
- Mapco 60539
- Mapco 60714
- Meat & Doria 16059
- Meyle 32-12 321 0003
- MicroGard GA35244
- MicroGard MGA8208
- MicroGard MGA46215
- Micronair AF027
- Mighty A35244
- Mitsubishi MR 188657
- Mitsubishi MR 552951
- Mitsubishi MR258421
- Mitsubishi MR481794
- Mitsubishi MZ690193
- Mitsubishi MZ690995
- Mitsubishi XR 188657
- Mitsubishi XR 552951
- Motaquip VFA 938
- Mueller PA3117
- NAPA Gold Filters 6215
- NAPA ProSelect Filters 26215
- Nipparts J1325035
- Nippon NWA7638
- OMNIPARTS 922010113
- Parts Plus AF7914
- Parts Master 66215
- Pennzoil PZA407
- Pentius PAB8208
- Performax PA407
- Premium Guard PA5244
- Premium Guard PA5244F
- Prime Guard Filters PAF5244
- Pro-Tec 375
- Pronto PA5244
- Pronto PA8208
- PUREPRO A5244
- PureZone 9-46215
- Purflux A1349
- Purolator A 35244
- Purolator A39208
- Purolator A90006
- Purolator PA35244
- Repco RAF136
- Ryco A1311
- Sakura A-1047
- Sakura A-1092
- Sakura FA-1047
- Sakura FA3706
- Service Champ AF5244
- Sofima S 3275 A
- Tires Plus AF7914
- TVI TVI5244
- UFI 30.275.00
- Ultra-8 3600511
- VAICO V37-0001
- Valeo 585243
- VIC A-3011
- WALMI WA8208
- Warner AF7914
- Warner WAF7914
- Wix Europe WA6362
- Purolator A35244
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 8.405 |
| Width | 8.090 |
| Height | 2.027 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Synthetic |
| Duty Type | LD |
| Filter Shape | AP |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 160 |
| UPC | 765809462151 |
| Origin Country: | PL |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 9" (22.9 cm) |
| Package Width: | 2.3" (5.7 cm) |
| Package Height: | 10.8" (27.3 cm) |
1 Year Warranty