Wix 46207 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$25.71
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46207
Condition: New
Made in Korea
UPC: 765809462076
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N 33-2065
- General Motors 96068629
- Mighty A14869
- ACDelco A1340C
- Citgo Petroleum AF7870
- Deutsch A745
- Fram CA7617
- Wix 46207
- Suzuki 13780-58B00
- ACDelco PC 2329 E
- BluePrint Engines ADK 82220
- Altrom Group 3603510
- Japan Parts 20-08-898
- Autopart International 5000202704
- Baldwin PA4078
- Beck/Arnley 0421539
- Beck/Arnley 0421540
- American Parts 94207
- CARQUEST Premium 88207
- Champion Filters CAP7617
- Delphi AF0384
- DENSO 1432066
- DENSO 1433208
- ECOGARD XA4869
- Filtron AP 173
- General Motors 1378058B00
- General Motors 25175325
- GK Industries AF7617
- Gonher GA7617
- Hastings AF277
- Heritage HA7617
- Hoffer Products 8200052
- Inducontro AA1132
- Interfil F76A17
- IPS IFA-3898
- Jakoparts J1328017
- Japan Parts FA-898
- Japan Parts FA-898S
- Japan Parts JFA-898
- Japan Parts JFA-898S
- Jiffy Lube HA7617
- Kralinator LA1492
- LTH LTH7617A
- Luberfiner AF 7870
- M Filter MAP 60036
- MAHLE LX 863
- Mann-Filter C 2736/1
- Meat & Doria 16052
- Meyle 33-12 321 0007
- MicroGard GA14869
- Motaquip VFA 854
- Mueller PA3305
- NAPA Gold Filters 6207
- Nipparts J1328017
- OMNIPARTS 922010111
- Parts Plus AF7870
- Pennzoil PZA215
- Pentius PAB7617
- Performax PA215
- Premium Guard PA4869
- Pronto PA4869
- PUREPRO A4869
- Purflux A1319
- Purolator A 14869
- Quaker State QSA7617
- Repco RAF203
- Ryco A1293
- Ryco A1357
- Sakura A-1415
- Security Filters AF7870
- Service Champ AF4869
- Sofima S 3537 A
- Specialist's Choice OPA4869
- Suzuki 13780-58B00-000
- Suzuki 13780-58BU0
- Suzuki 13780-58BU0-000
- Suzuki 1378058B20
- Suzuki 1378058BS0
- Tecnocar A2298
- UFI 30.537.00
- Ultra-8 3603510
- VIC A-958
- WALMI WA7617
- Warner AF7870
- Warner WAF7870
- Wix Europe WA6360
- Purolator A14869
- Suzuki 1378058B00
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 11.578 |
| Width | 5.505 |
| Height | 2.110 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Synthetic |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 160 |
| UPC | 765809462076 |
| Origin Country: | KR |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 6.5" (16.5 cm) |
| Package Width: | 2.5" (6.4 cm) |
| Package Height: | 12" (30.5 cm) |
1 Year Warranty