Wix 46203 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$16.09
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46203
Condition: New
Made in Korea
UPC: 765809462038
Weight: 0.84 lbs (0.38 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N 33-2521
- Deutsch A775
- K&N E-9180
- ACDelco A1154C
- Cenex CA3630
- Citgo Petroleum AF363
- Crosland 9185
- Fram CA6304
- Wix 46203
- Bosch 73330
- BluePrint Engines ADH22212
- Allcar AP101
- Altrom Group 3602909
- Japan Parts 20-04-413
- Atlas (Canada) A108
- Auto Extra 61946203
- Lonestar Auto Tech A2603
- Autopart International 5000201169
- Autopro 4203
- Baldwin PA2172
- BAP Geon 1100915
- Beck/Arnley 0421432
- American Parts 94203
- Bosch 1 987 429 144
- Car Care AF6304
- CARQUEST Premium 88203
- CARQUEST Standard R88203
- Casite CFA891
- CEW 3067011
- Champion Filters CAR6304
- Coopers AG1082
- Delphi AF0333
- DENSO 1432023
- Donaldson P500075
- ECOGARD XA4355
- Facet AP4355
- Filtron AP 101
- Flag Filters A6304
- Fleetguard AF4958
- Fram PA2172
- Group 7 VA4355
- Hastings AF891
- Heritage HA6304
- Honda 17220-PH-3003
- Honda 17220-PH3-010
- Honda 17220-PJ0-600
- Honda 17220PH3000
- Honda 17220PH3305
- IAPCO AF61
- Interfil F63A04
- IPS 45224
- Japan Parts FA-413
- Japan Parts FA-413S
- Japan Parts JFA-413
- Jiffy Lube A24355
- Jiffy Lube HA6304
- Jiffy Lube JLA4355
- Kralinator LA1216
- Lazorlite L114197
- Luberfiner AF 363
- M Filter MAP 6932
- MAHLE LX 891
- MAHLE LX1114
- Mann-Filter C 2878
- Mapco 60255
- MicroGard GA24355
- MicroGard MGA6304
- MicroGard MGA46203
- Mighty A24355
- Mighty AF363
- Mighty AP4355
- Motorcraft FA1125
- Mueller PA3445
- NAPA Gold Filters 6203
- NAPA ProSelect Filters 26203
- Nipparts J1324013
- Parts Plus AF363
- Parts Master 66203
- Pennzoil PZA152
- Pentius PAB6304
- Performax PA152
- Phillips 66 WA6203
- Power Flo SA24355
- Premium Guard PA4355
- Pro-Tec 870
- Pronto PA4355
- PUREPRO A4355
- Purflux A834
- Purolator A 24355
- Purolator AF4355
- Quaker State QSA6304
- Repco 1100915
- Repco RAF189
- Rockhill 66203
- Ryco A470
- Sakura A-1615
- Sakura FA-1615
- Security Filters AF363
- Service Champ AF4355
- Service Pro MA4355
- Sofima S 3256 A
- Specialist's Choice OPA4355
- Texaco HSA603
- Texaco TA91
- UFI 30.256.00
- Ultra-8 3602909
- Union Japan A-524V
- Unocal 76 AF6203
- Vera 1102449
- Vera 1102738
- VIC A-820-G
- VIC A-825V
- Wako LA-980V
- WALMI WA6304
- Warner AF363
- Warner WAF363
- Western Auto 5253653
- Western Auto 7453756
- Wix Europe WA6277
- Worldparts W27702
- Purolator A24355
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 10.700 |
| Width | 7.350 |
| Height | 1.325 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 160 |
| UPC | 765809462038 |
| Origin Country: | KR |
| Weight: | 0.84 lbs (0.38 kg) |
| Package Length: | 8" (20.3 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 13" (33 cm) |
1 Year Warranty