Wix 46202 Air Filter
WIX Air Filter
$15.16
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46202
Condition: New
UPC: 765809462021
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mighty A24298
- K&N E-2487
- Cenex CA4110
- Citgo Petroleum AF411
- Crosland 9149
- Deutsch A770
- ACDelco A 985 C
- ACDelco PC 2134 E
- BluePrint Engines ADT 32209
- BluePrint Engines ADT 32219
- ASAS HF 420
- Japan Parts 20-02-206
- Japan Parts 20-02-234
- Atlas (Canada) A94
- Lonestar Auto Tech A2201
- Autopart International 5000204267
- Baldwin PA2156
- BAP Geon 1101518
- Beck/Arnley 0421374
- American Parts 94202
- Bosch 1 457 433 734
- Bosch 1 457 433 734-4B4
- Bosch 1 987 429 075
- Bosch S 3734
- Cam2 AF411
- Canadian Tire 2331252
- Car Care AF3688
- Car Care CA3688
- CARQUEST Premium 88202
- CEW 3074015
- Champion Automotive AF333
- Coopers AG 987
- Delphi AF0432
- Donaldson P500023
- ECOGARD XA4298
- Facet A3688
- Filtron AR 307
- Fram CA3688
- General Motors 25095837
- Group 7 VA4298
- Hastings AF867
- Heritage HA3688
- Hoffer Products 8200512
- IAPCO A0161025
- IAPCO AF12
- Interfil F36A88
- IPS 45201
- IPS IFA-3234
- Jakoparts J1322006
- Jakoparts J1322034
- Japan Parts FA-206
- Japan Parts FA-206S
- Japan Parts FA-234
- Japan Parts FA-234S
- Japan Parts JFA-206
- Japan Parts JFA-206S
- Japan Parts JFA-234
- Japan Parts JFA-234S
- Jiffy Lube A24298
- Jiffy Lube HA3688
- Jiffy Lube JLA4298
- Kendall A3688
- Kralinator LA1080
- Lazorlite L113441
- Luberfiner AF 411
- M Filter MA 6754
- Magneti Marelli 71761645
- MAHLE LX 606
- Mann-Filter C 20 189
- Meat & Doria 16512
- Meyle 30-12 321 0010
- MFI CA1969
- Mighty A3688
- Mighty AF 411
- Minit-Lube A3688
- Motaquip VFA 548
- Motorcraft FA1196
- Mueller PA746
- NAPA Gold Filters 6202
- Nipparts J1322006
- Nipparts J1322034
- Nu-Tech N0551
- OMNIPARTS 922010110
- PBR AI-3624
- Pentius PAB3688
- Phillips 66 WA6202
- Pro-Gauge PGA4298
- PUREPRO A4298
- Purflux A1072
- Purolator A 24298
- Purolator AF 4298
- Purolator FCA4298
- Quaker State QSA3688
- Repco 1101518
- Repco RAF101
- Bosch 73297
- Ryco A1228
- Ryco A290
- Ryco A339
- Sakura A-1118
- Sakura A-3319
- Sakura FA-1159
- Sears 45390
- Sears T52
- Sears TPA52
- Security Filters AF362
- Security Filters AF411
- Service Champ AF4298
- Sofima S 7172 A
- Specialist's Choice OPA3
- Specialist's Choice OPA4298
- Tecnocar A2046
- Teho 2389
- Teho 389
- Texaco HSA616
- Toyota 1780141110
- Toyota 1780154060
- UFI 27.172.00
- Union Japan A-143
- Union Japan A-155
- Universal Filter Italiana (UFI) 2717200
- Unocal 76 AF6202
- Valeo 585685
- Vera 1101988
- VIC A-141
- VIC A-149
- Volkswagen 178 015 40 60
- Volkswagen 3178 015 40 60
- Volkswagen J1780154060
- WALMI WA3688
- Warner AF411
- Warner WAF411
- Western Auto 5254438
- Western Auto 7454929
- Wix 46202
- Wix Europe WA6482
- Worldmark 01126651
- Worldparts W27653
- Purolator A24298
- Toyota 1780141110
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 5.5 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 4.28 |
| Outer Diameter Bottom | 7.031 |
| Outer Diameter Top | 7.031 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | None |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 305 |
| UPC | 765809462021 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 8.3" (21 cm) |
| Package Width: | 8.3" (21 cm) |
| Package Height: | 8" (20.3 cm) |
1 Year Warranty