Wix 46198 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$18.31
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46198
Condition: New
UPC: 765809461987
Weight: 0.88 lbs (0.4 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N 33-2526
- Hastings AF883
- ACDelco A1178C
- Cenex CA294
- Citgo Petroleum AF294
- Crosland 9099
- Fram CA4568
- Kralinator LA1311
- Wix 46198
- Baldwin PA2197
- Service Champ AF4475
- Mann-Filter C 29 122/1
- Cam2 AF294
- Filtron AP 065
- Warner WAF294
- Volvo 1336397
- Volvo 1336397-3
- Volvo 9161033
- Volvo 9161033-7
- Parts Plus AF294
- Heritage HA4568
- Pronto PA4475
- Pentius PAB4568
- NAPA Gold Filters 6198
- Premium Guard PA4475
- ECOGARD XA4475
- PUREPRO A4475
- Prime Guard Filters PAF4475
- ACDelco PC 2364 E
- ACDelco PC 645
- Altrom Group 3602813
- ASAS HF 8032
- ASAS HF 8262F
- Autopart International 5000204209
- Baldwin 000670
- Baldwin PA10341
- Beck/Arnley 0421431
- Bentley UE70123P
- American Parts 94198
- Bosch 1 457 429 987
- Bosch 73308
- Bosch S 9987
- CARQUEST Premium 88198
- Champion CAF100547P
- Champion U 547
- Champion Filters CAP4568
- Coopers AG 866
- Delphi AF0244
- Deutsch A1162
- Deutsch AF4069
- Febi-Bilstein 15971
- Fram CA4668
- Hengst E153L
- Jiffy Lube HA4568
- Jiffy Lube JLA4475
- Kolbenschmidt 082-AP
- Kolbenschmidt 50 013 082
- Lazorlite U111341
- Lazorlite U114949
- Luberfiner AF 294
- M Filter MAP 6778
- MAHLE LX 443
- Mann-Filter C 29 122
- Mapco 60660
- Meyle 512 133 6397
- Mighty A 34475
- Motaquip VFA 564
- Mueller PA209
- PBR AI-5040
- Performax PA324
- Phillips 66 WA6198
- Promotive AF4475
- Purflux A855
- Purolator A34475
- Purolator AF4475
- Repco 1109310
- Repco RAF489
- Ryco A484
- Sakura A-6824
- Savara 9.23.737.17
- Savara SA 737
- Security Filters AF294
- Sofima S 9020 A
- Specialist's Choice OPA4475
- Tecalemit B 387
- Tecnocar A209
- Teho 2322
- Teho 2322-1
- Teho 322
- Texaco HSA687
- UFI 30.948.00
- Unipart Automotive GFE 2227
- Unocal 76 AF6198
- VAICO V95-0087
- Valeo 585331
- Vera 1102563
- Volkswagen UE 70123
- Warner AF294
- Wix Europe WA6230
- Worldparts W27690
- Volvo 13363973
- Volvo 91610337
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 11.300 |
| Width | 8.400 |
| Height | 1.825 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 210 |
| UPC | 765809461987 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.88 lbs (0.4 kg) |
| Package Length: | 9.3" (23.5 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 11.5" (29.2 cm) |
1 Year Warranty